Jeśli spędzamy dużo czasu w kuchni, przygotowując wytrawne posiłki i słodkie pyszności, zdecydowanie przyda nam się robot kuchenny. Z jego pomocą przygotowywanie potraw stanie się szybsze, łatwiejsze i bardziej efektywne. Jednak wybór odpowiedniego robota może być trudny ze względu na mnogość dostępnych na rynku modeli. Dlatego podpowiemy, jaki robot kuchenny wybrać, aby stał się naszym pomocnikiem w kuchni.
Jakie są rodzaje robotów kuchennych?
Robot kuchenny to zaawansowany sprzęt AGD, który znacznie przyspiesza i ułatwia przygotowywanie codziennych posiłków. Oferuje o wiele więcej funkcji, niż klasyczny mikser czy blender. Zanim jednak podpowiemy, jaki robot kuchenny wybrać, najpierw sprawdźmy, jakie rodzaje robotów dostępne są na rynku.
Robot kuchenny z misą
To standardowy robot kuchenny z silnikiem umieszczonym w podstawie. Zbudowany jest z korpusu, podnoszonej głowicy, misy oraz podstawy. W tańszych modelach misa wykonana jest z tworzywa sztucznego, natomiast w droższych ze stali nierdzewnej. Standardowe roboty z misą oferują podstawowe funkcje, jak mieszanie, miksowanie czy ubijanie. Ich mieszadła obracają się wokół własnej osi w sposób jednokierunkowy. Nadają się zatem do wyrabiania ciasta kruchego lub biszkoptowego, mieszania kremów czy ubijania białek na bezę.
Robot planetarny Zelmer ZKR 1300B
(źródło: https://inlago.pl/produkt/robot-planetarny-zelmer-zkr-1300,65876)
Robot kuchenny z malakserem
Jest to robot kuchenny wielofunkcyjny, który też ma silnik umieszczony w podstawie. Ma jednak zupełnie inną konstrukcję niż standardowy robot z misą. Takie urządzenie ma pionową konstrukcję. Na podstawę zakłada się natomiast moduł malaksera albo blendera. W zestawie znajdują się też inne przystawki, dzięki którym robot kuchenny potrafi zarówno miksować i ubijać produkty, jak i siekać czy rozdrabniać żywność. Można wykorzystać malakser do wyrabiania ciasta, miksowania kremów czy siekania czekolady. Jeśli założymy odpowiednią tarczę, wykorzystamy również malakser do tarcia ziemniaków.
Robot kuchenny Bosch MUM54251
(źródło: https://inlago.pl/produkt/robot-kuchenny-bosch-mum-54251,43044)
Robot planetarny
Robot kuchenny planetarny z wyglądu przypomina standardowy robot z misą. Wszystko przez to, że składa się z takich samych elementów. Jednak w przeciwieństwie do standardowych robotów, modele planetarne mają silniki umieszczone w górnej części, a nie w podstawie. Oprócz tego w robotach planetarnych mieszadła obracają się wielokierunkowo – nie tylko wokół własnej osi, lecz także wokół misy, co zapewnia większą efektywność pracy. Ich nazwa pochodzi właśnie od sposobu pracy. Warto dodać, że dobry robot planetarny jest wyposażony w wiele dodatkowych przystawek i modułów, dzięki którym nadaje się do wyrabiania ciasta, ubijania śmietany, miksowania produktów, siekania żywności, a nawet wyciskania soków.
Robot planetarny Bosch MUM9BX5S65
(źródło: https://inlago.pl/produkt/robot-bosch-mum9bx5s65,58988)
Robot gotujący
Zastanawiając się, jaki robot kuchenny wybrać, nie należy pomijać zaawansowanych robotów gotujących, które zwane są termobotami. Są to zaawansowane roboty, wyposażone w dużą liczbę przystawek i funkcji. Potrafią nie tylko miksować, ubijać czy wyrabiać składniki, ale również podgrzewać, smażyć i gotować. Poza tym mają wbudowane wagi kuchenne, najbardziej zaawansowane modele mogą łączyć się z siecią Internetową i pobierać z niej przepisy.
Robot kuchenny wielofunkcyjny – jaki wybrać?
Z pewnością wiele osób marzy o tym, aby mieć w domu robot kuchenny. Jaki wybrać? Podpowiadamy, na jakie parametry warto zwrócić uwagę, aby kupić urządzenie, które spełni nasze potrzeby i będzie nam dobrze służyć przez wiele lat.
Moc silnika
Odpowiadając na pytanie, jaki robot kuchenny wybrać, można by powiedzieć: mocny. Moc silnika jest bowiem najważniejszym parametrem każdego robota, ponieważ to ona określa, jakie czynności będzie w stanie wykonać urządzenie.
Dostępne w sprzedaży urządzenia zwykle mają silniki o mocy od 350 do 1500 W. Jaka moc robota będzie odpowiednia? Jeśli chcemy mieć mikser do ciasta drożdżowego albo ciasta na chleb, to powinniśmy wybrać model o mocy powyżej 800 W. Jeżeli robot ma też pełnić funkcję maszynki do mielenia mięsa, to warto postawić na model o mocy powyżej 1000 W. Natomiast w przypadku, gdy potrzebny jest nam malakser do ciasta kruchego, ubijania piany z białek czy też mieszania składników na krem, to w zupełności wystarczy nam model o mocy 500-600 W.
Robot planetarny Maestro MR-560
(źródło: https://inlago.pl/produkt/robot-planetarny-maestro-mr-560,55550)
Materiał wykonania i pojemność misy
Kolejnym ważnym elementem każdego robota kuchennego, jest misa. Może być wykonana z tworzywa sztucznego albo ze stali nierdzewnej. Misy plastikowe zwykle montowane są w tańszych i mniej zaawansowanych urządzeniach. Ich zaletą jest lekkość i łatwość czyszczenia. Są jednak bardziej podatne na uszkodzenia. Z kolei misy stalowe są trwalsze i odporniejsze na uszkodzenia mechaniczne. Poza tym nie wchodzą w reakcje z żywności i z powodzeniem można je myć w zmywarce.
Jeśli chodzi o pojemność misy, to zazwyczaj mieści się ona w zakresie od 0,25 l do 7 l. Do przygotowywania niewielkich posiłków dla 2-3 osób wystarczy misa 2-litrowa. Natomiast jeśli zamierzamy przyrządzać dania dla większej liczby osób, to misa powinna mieć przynajmniej 4 litry pojemności.
Regulacja prędkości pracy
Regulacja poziomu obrotów zwykle wiąże się z mocą silnika. Roboty kuchenne o niższej mocy najczęściej mają jedną, niezmienną prędkość obrotów. Modele o mocy średniej oferują zazwyczaj 3-stopniową regulację prędkości, a także dodatkowy tryb turbo. Natomiast najbardziej zaawansowane roboty gotujące oferują nawet kilkanaście prędkości pracy. Sprawia to, że łatwo można dostosować ustawienia robota do rodzaju wykonywanej pracy.
Robot kuchenny Philips 7000 Series HR 7778/00
(źródło: https://inlago.pl/produkt/robot-kuchenny-philips-hr777800,41216)
Wyposażenie robota kuchennego
Zanim kupimy robot kuchenny, powinniśmy zastanowić się, do czego będziemy go wykorzystywać. Jeśli ma to być robot do ciasta, kremów czy łączenia różnych składników, to w zupełności wystarczy nam standardowy robot z misą, wyposażony w ubijaczki i haki do wyrabiania ciasta.
Jeżeli jednak chcemy, aby robot zastąpił kilka mniejszych urządzeń kuchennych, to zwróćmy uwagę na jego wyposażenie. Wiele modeli ma w zestawie tarcze do krojenia w plasterki, cięcia na wiórki czy do miałkiego ścierania. Oprócz tego dostępne są szatkownice, tarcze do krojenia frytek, a także wyciskarki do cytrusów, młynki do kawy czy sitka. Należy jednak pamiętać, że dodatkowe akcesoria w zestawie znacznie podnoszą cenę urządzenia. Dlatego warto zastanowić się, które z nich rzeczywiście przydadzą się nam w kuchni.
Jaki robot kuchenny wybrać?
Jak widzicie, roboty kuchenne do ciast różnią się od siebie nie tylko konstrukcją i sposobem działania, ale również funkcjonalnością i wyposażeniem. Właśnie dlatego należy dopasować robota do swoich indywidualnych potrzeb i preferencji. Jeśli chodzi producentów, to warto wziąć pod uwagę renomowane marki takie jak: Kenwood, Bosch, KitchenAid, Philips, Tefal czy MPM. Przed zakupem polecamy też sprawdzić test robotów kuchennych i przeczytać opinie innych użytkowników. Dzięki temu wybierzemy robot kuchenny, który spełni nasze oczekiwania.
*artykuł sponsorowany