Jaki fotelik samochodowy dla dziecka?

*zdjęcie stanowi tylko przykład, źródło: Unplash

Wybór odpowiedniego fotelika samochodowego dla dziecka jest niezwykle ważny. Fotelik samochodowy musi przede wszystkim zapewnić odpowiedni poziom bezpieczeństwa, a przy tym powinien być dobrze dopasowany do dziecka i samochodu. Nie można też zapominać o komforcie używania. Fotelik powinien być też łatwy w obsłudze dla rodzica.

Czym powinien się cechować dobry fotelik samochodowy?

Dobry fotelik samochodowy dla dziecka powinien być przede wszystkim bezpieczny. To jego podstawowe zadanie. Ma chronić małego pasażera podczas ewentualnych kolizji. Fotelik musi być też łatwy w obsłudze dla rodzica. Warto wybierać takie foteliki, z którymi bez problemu poradzi sobie i mama i tata. Fotelik musi być też komfortowy dla maluszka. Musi zapewnić mu możliwość ułożenia się w wygodnej pozycji. Warto sprawdzić czy fotelik ma regulowany kąt nachylenia oraz wysokość zagłówka. Nie wolno też zapominać o pasach czy podnóżku. To wszystko jest istotne podczas podróży. Każdy rodzic chce by jego malec jechał bezpiecznie i wygodnie. Dobry fotelik powinien też dawać się dostosować do rosnącego dziecka. Tu warto sprawdzić czy model, który wybierzemy ma regulowane komponenty. No i na koniec. Nie zapominajmy o tym, by fotelik pasował do samochodu. Zewnętrzna część oparcia fotelika powinna przylegać płasko do tylnej kanapy samochodu. Między fotelikiem a kanapą nie powinno być wolnej przestrzeni, ponieważ wpływa to na stabilność. Co z materiałem z jakiego wykonany jest fotelik? Wydaje się to być mniej istotny aspekt, a jednak warto się zawsze mu przyjrzeć. Wygoda dziecka to jedno, a odporność na zabrudzenia i uszkodzenia też jest ważna.

Fotelik samochodowy, a wiek dziecka

Fotelik samochodowy powinien być przede wszystkim odpowiednio dopasowany do wymiarów i wieku dziecka. Tu należy zapoznać się z europejskim rozporządzeniem ECE R44, które wyróżnia 5 podstawowych kategorii:

  1. Grupa 0 – dla dzieci do 10 kg, wiek od urodzenia do 6-9 miesięcy
  2. Grupa 0+ – dla dzieci do 13 kg, wiek od urodzenia do 12-15 miesięcy
  3. Grupa I – dla dzieci od 9 do 18 kg, wiek od 9 miesięcy do 4 lat
  4. Grupa II – dla dzieci od 15 do 25 kg, wiek od 4 do 6 lat
  5. Grupa III – dla dzieci od 22 do 36 kg, wiek od 6 do 11 lat.

Na szczęście w sklepach specjalizujących się w sprzedaż produktów przeznaczonych dla niemowląt i starszych dzieci, takich jak np. www.3kiwi.pl , wyraźnie są zaznaczone najważniejsze parametry fotelików samochodowych takie jak wiek czy waga. Dzięki temu łatwiej wybrać fotelik odpowiedni dla naszego dziecka.

*wpis we współpracy

 

 

 

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz