Zakup mieszkania na rynku wtórnym – o czym należy pamiętać?

Kupno mieszkania na rynku wtórnym, a nie bezpośrednio od dewelopera jest jedną z najczęściej praktykowanych w Polsce transakcji. Jednak decydując się na zakup wymarzonego mieszkania z tzw. “drugiej ręki” trzeba się często liczyć z koniecznością poniesienia kosztów związanych z odświeżeniem mieszkania, a niekiedy także z przeprowadzeniem generalnego remontu. Aby jak najbardziej zminimalizować koszty należy odpowiednio wcześniej przeprowadzić tzw. odbiór techniczny mieszkania. Jak prawidłowo wykonać taki odbiór mieszkania na rynku wtórnym? I czym jest ta czynność?

Czym jest odbiór techniczny mieszkania?

Odbiór mieszkania z rynku wtórnego jest czynnością, której przeprowadzenie umożliwi zbadanie w jakim stanie technicznym znajduje się nieruchomości, którą chcemy kupić. Nierzadko zdarza się, że koszty usunięcia niewykrytych wcześniej wad mogą przekraczać koszty budżetu wyznaczonego na wykończenie mieszkania. Dlatego tak ważne jest prawidłowe przeprowadzenie odbioru. W tym celu powinniśmy się spotkać z aktualnym właścicielem mieszkania i sprawdzić wszelkie elementy techniczne mieszkania – poczynając od zmierzenia powierzchni pomieszczeń, kończąc na zbadaniu stanu instalacji elektrycznej, wodno – kanalizacyjnej, cieplnej oraz wentylacyjnej. NIestety nie zawsze nasza wiedza jest wystarczająca. Dlatego warto powierzyć wykonanie takiego odbioru specjalistom. Wówczas mamy pewność, że nasze wymarzone mieszkanie nie okaże się skarbonką bez dna i nie pochłonie naszych wszystkich oszczędności. 

Mieszkanie “z drugiej ręki”, a wydatki

Kupując mieszkanie z rynku wtórnego musimy zawsze liczyć się z dodatkowymi kosztami. Wszelkie wady, usterki i konieczne poprawki pozwoli nam wykryć wspomniany wcześniej odbiór techniczny mieszkania. Teraz już musimy tylko wziąć się za remont. Niestety rzadko zdarza się mieszkanie “z drugiej ręki”, które nie będzie wymagało remontu. Te mniejsze prace możemy wykonać sami. Jednak w przypadku większych warto zastanowić się nad skorzystaniem z usług ekipy remontowej. I tu należy uważać i wybrać jak najlepiej.

Dlaczego sprawdzanie ekipy remontowej jest tak ważne?

Odpowiedź nasuwa się sama. Remont mieszkania musi być wykonany jak najlepiej. Tu nie liczy się jedynie cena usługi, ale przede wszystkim jej jakość. Wydawać by się mogło, że im więcej zapłacimy za remont mieszkania, to tym bardziej profesjonalnie zostaną wykonane usługi. Niestety nie do końca jest to prawdą. Jak więc wybrać dobrą ekipę remontową, by rezultat końcowy był dla nas satysfakcjonujący?

Ekipa remontowa na co zwrócić uwagę?

Najlepszym sposobem na wybranie sprawdzonej ekipy remontowej jest zebranie opinii innych ludzi. Jeśli ktoś korzystał już z usług danej firmy remontowej i jest zadowolony z efektów, to może nam polecić jej usługi. Dlatego szukając ekipy remontowej, warto zrobić mały wywiad i popytać wśród rodziny, znajomych czy sąsiadów, czy mogą kogoś polecić. Można też odwiedzić fora internetowe z opiniami. Szukając ekipy remontowej warto zwrócić uwagę na jakość wykonanych usług, terminowość, dobry kontakt. I dopiero wtedy przychodzi czas na podpisanie umowy.

Sprawdź czy firma wywiązała się z umowy 

Remont powinien zakończyć się podpisaniem stosownego protokołu odbioru. Dlaczego? Wspomniany protokół odbioru prac remontowych zabezpiecza nas przed nieuczciwymi firmami. Wszelkie niedokończone prace lub te źle wykonane będą musiały być poprawione. Jednak nie każdy z nas ma stosowną wiedzę i doświadczenie by zauważyć niedociągnięcia czy usterki. Co zrobić? Warto tu zlecić odbiór prac remontowych przez specjalistę. Wówczas będziemy mieć pewność, że żadne usterki nie umkną uwadze doświadczonego inżyniera, a my zapłacimy ekipie remontowej wyłącznie za dobrze wykonaną pracę.

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz