Jak dodatkowo doświetlić pomieszczenie?

Dobre oświetlenie to podstawa zarówno w domu mieszkalnym, jak i budynku przemysłowym. I nie piszę tu wyłącznie o oświetleniu sztucznym. Światło naturalne zawsze będzie najlepszym rozwiązaniem. Promienie słoneczne w pomieszczeniu poprawiają nastrój, uspakajają oraz nadają wnętrzu świeżego, przestronnego wyglądu, a dodatkowo korzystając z naturalnego oświetlenia oszczędzamy. Dlatego tak popularne stały się ostatnio świetliki dachowe. Mogą one stanowić główne źródło światła lub pełnić funkcję dodatkowego doświetlenia do pomieszczeń. A korzyści płynących z ich posiadania jest naprawdę wiele.

Dlaczego stosuje się świetliki dachowe?

Świetliki dachowe, to świetne źródło naturalnego światła. Znajdą one zastosowanie zarówno w dużych, jak i małych wnętrzach. Dlatego, oprócz tradycyjnych okien, warto zastanowić się nad ich montażem. Zalet z ich stosowania jest wiele:

  • naturalne doświetlenie pomieszczenia (dodatkowo lub główne w przypadku pomieszczeń bez możliwości zamontowania tradycyjnych okien),
  • energooszczędność – więcej światła przy jednoczesnym mniejszym zużyciu energii,
  • za ich pomocą można kontrolować temperaturę w pomieszczeniach. Świetliki zapewniają lepszą cyrkulację powietrza.

Rodzaje świetlików dachowych?

Wybierając świetliki dachowe, możemy wybrać je ze względu na budowę, stopień naświetlenia pomieszczenia, jak i sposób montażu. Niektóre z nich są przeznaczone do hal przemysłowych, a inne lepiej sprawdzą się w pomieszczeniach użytkowych, takich jak sklepy, czy też biurowce.

Pod względem budowy można wyróżnić m.in.:

  • świetliki kopułkowe – składają się z podstawy, ramek oraz wystającej kopuły wykonanej z akrylu i poliwęglanu. Taki świetlik może mieć dowolny kształt, od kwadratowego przez okrągły, aż po piramidę. Świetlik kopułkowy przede wszystkim doświetla wnętrze, ale pełni też funkcję napowietrzania, wentylacji, a nawet oddymiania. 
  • świetliki dachowe tunelowe – świetliki tunelowe składają się przede wszystkim z rury, która od podstawy dachu jest poprowadzona do wnętrza pomieszczenia. Światło dzienne jest rozprowadzane do budynku w sposób punktowy.
  • świetliki łukowe na dach – mają dużą powierzchnią, która może rozciągać się nawet na całej długości połaci. Świetlik swoim kształtem przypomina wygięty łuk. Taki świetlik najlepiej sprawdza się na dachu dużego marketu lub hali magazynowej. Ten rodzaj świetlika doskonale doświetla pomieszczenie.
  • świetliki płaskie na dach – swoim wyglądem przypomina nieotwierany świetlik kopułkowy, który wyróżnia się płaską formą.
Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz