Uprawa dalii dla początkujących ogrodników

Dalie budzą powszechne zainteresowanie ogrodników ze względu na swoje wyjątkowe walory dekoracyjne. Są lubiane także ze względu na umiarkowane wymagania pod względem uprawy. Czym się kierować przy wyborze cebul tej rośliny? Czy jest ona odpowiednim wyborem dla osób, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z ogrodnictwem?

Dalia – co trzeba o niej wiedzieć?

Dalia (inna powszechnie stosowana nazwa tej rośliny to georginia) to ozdobna cebulowa roślina, którą w naturalnych warunkach można spotkać przede wszystkim w krajach Ameryki Środkowej. Jest ona częścią dużej rodziny astrowatych, co oznacza, że jest spokrewniona między innymi z popularnymi astrami i chryzantemami. W sprzedaży dostępne są różne odmiany dalii, które różnią się zarówno wysokością, jak i wyglądem kwiatów. Najwyższe odmiany osiągają do 150 centymetrów wysokości, najniższe mierzą około 25 centymetrów. Łodygi dalii są wzniesione, grube i rozgałęzione. Częścią podziemną jest cebula. Liście są zielone, pierzaste. Dalie uprawia się przede wszystkim ze względu na ich kolorowe, bardzo dekoracyjne kwiaty, które nie posiadają jednak zapachu. Największe z nich posiadają koszyczki osiągające średnicę do 25 centymetrów. Spotkamy dalie o kwiatach w kolorze różowym, żółtym, liliowym, fioletowym, białym, łososiowym, czerwonym, pomarańczowym, bordowym. Nie brakuje także kwiatów wielobarwnych. Pierwsze kwiaty pojawiają się zazwyczaj na początku lipca, a okres kwitnienia może trwać nawet do pierwszych przymrozków. Dalie są doskonałym wyborem na rabaty kwiatowe. Niższe odmiany można uprawiać także na balkonach i tarasach. Rośliny te znajdują szerokie zastosowanie we florystyce.

Sprawdź promocje na bulwy i cebule Dalii w sklepie plantet.pl

Dalia

Czy uprawa dalii jest trudna?

Popularność dalii wynika z faktu, że są to rośliny bardzo dekoracyjne i długo kwitnące, a ich uprawa nie jest szczególnie trudna. Należy zdawać sobie sprawę, że dalie wywodzą się z ciepłego klimatu i nie mają wystarczającej odporności na mróz, żeby przetrwać zimę w polskim ogrodzie.

Dla dalii powinniśmy wybrać takie miejsce w ogrodzie, które z jednej strony będzie dobrze nasłonecznione (stały dostęp do słońca gwarantuje nam długie i obfite kwitnienie), z drugiej natomiast osłonięte od wiatrów. Silny wiatr jest zagrożeniem szczególnie dla wyższych odmian dalii (żeby zabezpieczyć je przed złamaniem, możemy użyć specjalnych palików).

Odpowiednie dla dalii podłoże jest lekkie, przepuszczalne, zasobne w składniki pokarmowe, umiarkowanie wilgotne.

Cebule dalii sadzi się zazwyczaj wiosną. Jeżeli zdecydujemy się posadzić je w większych grupach, zadbajmy o odpowiednie odległości pomiędzy poszczególnymi sadzonkami, gdyż rośliny będą się intensywnie rozrastać.

Dalia

Jakich zabiegów pielęgnacyjnych potrzebują te rośliny?

Dalie są wrażliwe na niedobory wody, dlatego musimy pamiętać o ich regularnym nawadnianiu. Warto jest także je nawozić (do tego celu najbardziej odpowiednie będą nawozy do roślin kwitnących, które zawierają zwiększone dawki potasu i fosforu). Żeby przedłużyć kwitnienie należy usuwać przekwitłe kwiatostany. W pierwszych fazach rozwoju roślin ważne jest też odchwaszczanie.

Jak wybrać pełnowartościowe cebule dalii?

Dalie to rośliny bardzo popularne, dlatego ich cebule znajdziemy w większości sklepów ogrodniczych. Pamiętajmy, że jakość cebul ma ogromne znaczenie. Dorodne, zdrowe rośliny otrzymamy wyłącznie z cebul dużych, jędrnych, nieuszkodzonych, pozbawionych plam i przebarwień. Najbezpieczniej jest kupować cebule dalii wyłącznie z oferty najlepszych polskich producentów.

*artykuł sponsorowany

 

 

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz