Nowy rok, nowe obowiązki – podatek minimalny

Nowy rok, nowe obowiązki – podatek minimalny

Nowy rok, to nowe obowiązki, o których nie można zapominać! Przedsiębiorcy mają ich naprawdę dużo. Wraz z nowym rokiem zacznie obowiązywać tzw. podatek minimalny. Było o nim głośno w 2021 r, gdy to został wprowadzony ustawą z października. Ustawa ta wprowadziła zmiany podatkowe w ramach “Polskiego Ładu”. Podatek ten miał wejść w życie od 2022 r. Jednak wraz z ustawą, która zmieniła przepisy związane z “Polskim Ładem” wejście podatku minimalnego zostało przełożone na 2024 r. 

Kogo dotyczy podatek minimalny?

Podatek minimalny obejmuje spółki lub grupy kapitałowe, które wykazują stratę lub mają niski wskaźnik rentowności. Należy tu pamiętać, że okres który się bierze pod uwagę to 3 lata. Dlatego, gdy w jednym z tych lat rentowność była powyżej 2 procent, to wspomniany podatek minimalny nie obowiązuje. W przypadku podatku minimalnego podstawą opodatkowania jest 4 procent przychodów danego przedsiębiorstwa lub 2 procent przychodów powiększonych o finansowania dłużne i niematerialne. W jednym i drugim przypadku stawka podatku wynosi 10 procent z podstawy. 


Pamiętajcie, że artykuł ma jedynie charakter „informacyjny”. Więcej informacji na temat podatku minimalnego znajdziecie np. na stronie www.krgroup.pl Tam też możecie uzyskać fachową poradę i pomoc dot. tego i innych tematów podatkowych.

*wpis we współpracy

 

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz