Nieosiągalny Everest. Zanim nadeszli zdobywcy – recenzja

Dziś kilka słów o książce, która odkrywa przed nami nieznaną historię Mount Everest. „Nieosiągalny Everest. Zanim nadeszli zdobywcy” autorstwa Craiga Storti, to opowieść o tym, co wydarzyło się zanim nadeszli zdobywcy góry. Wszystko toczy się więc przed rokiem 1921. Ta książka otwiera przed nami wyjątkową historię. Historię od której każdy miłośnik gór powinien zacząć.

Craig Storti przedstawia emocjonujące dzieje poszukiwań najwyższej góry świata i we wpaniałym stylu przenosi nas w czasy przed zdobyciem Mount Everestu. Jego opowieść pozwala poznać historię, która kończy się tam, gdzie inne się zaczynają.

Zanim wspinacze podjęli pierwsze próby zdobycia najwyższej góry świata, przez wiele dziesięcioleci zastanawiano się, czy jest nią właśnie Mount Everest. Początkowo Mount Everest był nawet znany pod inną nazwą. Mówiono o nim szczyt XV. Górę udało się zmierzyć dopiero w 1850 roku. Jednak wciąż zastanawiano się jak do niej dotrzeć. W wytyczeniu drogi do góry nie sprzyjało ani położenie geograficzne, ani sytuacja polityczna, ani zamknięcie w tamtym okresie granic Tybetu i Nepalu dla obcokrajowców. Tyle przeszkód a tak wielkie pragnienie, by zdobyć to co niezdobyte. Bohaterami opowieści Creiga są nie tylko tak znane postaci jak George Everest, Francis Younghusband i George Mallory, ale też cisi bohaterowie jak Alexander Kellas, Charles Bell czy Dalajlama.

Tę książkę powinien przeczytać każdy, kogo fascynuje Mont Everest. Warto poznać początek całej historii. Historii, która dla wielu z nas jest czymś nowym. Osobiście nie jestem pasjonatką gór, jednak historia, którą autor przedstawił w książce, bardzo mnie zaciekawiła. Z każdą stroną odkrywałam coś nowego, ciekawego. Widziałam zmagania i pasję w dążeniu do celu. I choć momentami książka wydawała mi się ciut ciężka – przez ogrom informacji, dat i nazwisk, to uważam, że warto było poświęcić jej wolne wieczory. Takie nowości z księgarni TaniaKsiazka.pl to małe perełki. Polecam i Wam.

*za egzemplarz do recenzji dziękuję księgarni TaniaKsiazka.pl

 

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz