Gabloty ekspozycyjne – czym są i do czego służą?

Gabloty ekspozycyjne to niezastąpiony element wyposażenia każdego pomieszczenia, w którym zachodzi potrzeba ekspozycji. Spotkamy je m.in. w muzeum, w szkole, w bibliotece, w różnych urzędach, a nawet u jubilera. Jeśli dobrze się rozejrzymy, to zauważymy, że takie gabloty są powszechnie używane. Skąd ich popularność? Z czego się je wykonuje?

Gdzie spotkać gabloty ekspozycyjne?

Gabloty te spotykane są w miejscach, w których wymagane jest bezpieczeństwo dla eksponowanych przedmiotów. Sprawdzają się idealnie do pokazu różnych eksponatów, dzieł sztuki, starych dokumentów itd. Najczęściej wykorzystywane są w muzeach. Jednak ich przydatność jest o wiele większa. Gabloty takie możemy spotkać np. w szkołach. To w nich umieszczane są np. różne puchary, medale i dyplomy. Można je też spotkać w sklepach jubilerskich, a nawet w sklepach odzieżowych. 

Z czego wykonuje się gabloty?

Najpopularniejsze gabloty produkowane są z użyciem szkła hartowanego. Jest ono dziesięciokrotnie bardziej udaroodporne niż zwykłe szkło o tej samej grubości. Po rozbiciu rozpada się na drobne, nieostre kawałki, co też jest ogromną zaletą jeśli chodzi o bezpieczeństwo i ogólne użytkowanie gabloty. W tego typu gablotach przechowywane są cenne przedmioty. Jednak czołowi producenci, jak np. expozycja.info.pl są otwarci na potrzeby i wymagania klientów. Poza hartowanym szkłem do produkcji gablot używa się też szkła zwykłego FLOAT, szkła laminowanego VSG lub szkła OPTIWHITE. 

Czy można dodać oświetlenie do gablot?

Aby ładniej wyeksponować dany przedmiot w wielu gablotach umieszcza się oświetlenie. Najczęściej jest to oświetlenie LED. Jest ono preferowane ze względu na koszty i dobrą jakość ekspozycji.

*wpis we współpracy

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz