Dziewczyny w przestworzach Noelle Salazar – recenzja

Dziś kilka słów o kolejnej wyjątkowej nowości z Księgarni TaniaKsiazka.pl  Nowości, która była inspirowana życiorysem pilotek wojennych. Obok tej książki – „Dziewczyny w przestworzach” Noelle Salazar, nie można przejść obojętnie. To książka o sile, odwadze, ale też i o miłości, bólu i stracie. I choć osobiście nie przepadam za książkami wojennymi, to ta jest zupełnie inna. Tu nie powinno się sugerować tytułem. Książka Salazar nie jest ani biografią, nie historia opartą na faktach. Tu wojna niejako gra gra drugie skrzypce. To opowieść o prawdziwych przyjaźniach w niezwykle trudnych czasach. O wsparciu, jakie może dać jedna osoba drugiej. O osobistych dramatach bohaterów, gdy wojna odbiera im najbliższych, przyjaciół i znajomych oraz o wielkiej sile i determinacji, która potrafi pokonać wszelkie przeciwności.

Główna bohaterka, Audrey Coltrane, pracuje jako instruktorka latania na hawajskiej wyspie Oʻahu. Kobieta cieszy się życiem po wyrwaniu się spod skrzydeł nadopiekuńczej matki. Pewnego dnia w oko wpada jej przystojny porucznik James Hart… Widno światowego konfliktu pobrzmiewa gdzieś w oddali. I wydawałoby się, że wszystko będzie dobrze, ale…  Wraz z atakiem japońskich sił na Pearl Harbor życie Audrey Coltrane i innych osób zostaje brutalnie wywrócone do góry nogami.

Dziewczyny w przestworzach to opowieść o sile i ambicji kobiet, które często bywają niedoceniane przez płeć przeciwną. To historia pięknej przyjaźni, straty, bólu oraz miłości, która odwiedza nas nieproszona i potrafi zmienić cały system wartości.Tu znajdziemy tak mnóstwo różnych emocji, że momentami sami zaczynamy je odczuwać i przez to nie sposób oderwać się od lektury. Autorka ma pod tym względem niebywale lekkie pióro. To jedna z tych opowieści, które na długo pozostaną w pamięci. Moi zdaniem Noelle Salazar w świetny sposób połączyła elementy historii z powieścią obyczajową. Przez, to całość mimo, że przecież dzieje się w czasach wojny, nie jest za ciężka. Książkę czyta się naprawdę dobrze. Poza tym powieść warta jest uwagi, bo świetnie pokazująca siłę kobiet i ich solidarność w trudnych czasach.

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz