Dieta ketogeniczna – wady i zalety?

Dieta, to hasło często pada w towarzystwie. Zwłaszcza teraz, gdy większość z nas ma o wiele mniej ruchu przez całą sytuację jaka panuje na świecie. Mi akurat ruchu nie brakuje, choć nie jest go tyle ile bym chciała. Czekam na to aż świat wróci do normalności z utęsknieniem. Ale nie odbiegając od tematu. Czym jest dieta? Dieta, to nic innego jako określony sposób odżywiania. A czy słyszeliście o diecie ketogenicznej? Jakie są wady i zalety keto diety? Co jeść na diecie ketogenicznej? O tym postaram się napisać wam za chwilę.

Na czym polega dieta ketogeniczna?

Dieta ketogeniczna to sposób odżywiania, którego głównym założeniem jest zwiększenie podaży tłuszczów przy jednoczesnym ograniczeniu spożywania węglowodanów.Przy normalnej diecie proporcje tłuszczów, białka i węglowodanów najczęściej wyglądają tak: 50 % węglowodanów, 15% białka, i 35 % tłuszczów. W diecie keto te wartości ulegają odwróceniu. Tłuszcze przeważają, a ilość węglowodanów jest niewielka. Celem takiego działania jest osiągnięcie ketozy, czyli stanu efektywnego spalania zapasów tłuszczu znajdujących się w organizmie. Co ważne to to, że przy odpowiednio niskiej ilości węglowodanów, zahamowane zostaje uczucie głodu. Szukając większej ilości informacji na temat diety ketogenicznej zajrzyjcie na stronę DoktorFit.edu.pl

Wady i zalety diety ketogenicznej

Jak każda dieta i ta powinna być poprzedzona badaniami i wizytą u dietetyka. Niewątpliwą zaletą diety jest zauważalny spadek masy ciała. Oczywiście jeśli trzymamy się w pełni jej założeń. Dieta ta też polecana jest w walce z insulinoopornością. Niestety jak każda dieta ma ona też swoje wady. Przede wszystkim nie jest to dieta, którą powinno stosować się dłużej niż 3 miesiące. Po tym czasie o wielu osób pojawiają się problemy z trawieniem, spadek koncentracji, spadek energii, chęć sięgnięcia po słodkie. Duża ilość tłuszczów w diecie może też doprowadzić do rozregulowania perystaltyki jelit. Dieta keto nie powinna być stosowana u osób z chorobami nerek, wątroby i trzustki, a także z obciążeniem metabolizmem ciał ketonowych.

Co jeść na KETO?

Dieta keto opiera się głównie na tłuszczach. Ale nie na każdych. Tu należy sięgać po jak najmniej przetworzone produkty. Można spożywać masło, oleje roślinnych, mleko, jajka, orzechy, awokado czy tłuste ryby. To oczywiście jedynie niektóre z dozwolonych produktów. Lista jest o wiele dłuższa. A czego nie wolno jeść na keto diecie? Przede wszystkim słodyczy i produktów wysokoprzetworzonych. Po owoce można sięgać jedynie w malutkich ilościach. Przykładowe przepisy na diecie ketogenicznej znajdziecie tutaj: https://doktorfit.edu.pl/keto-przepisy/

I jak wam się podoba taka dieta? Stosowaliście ją już kiedyś, a może macie zamiar? Ja nadal jestem za tym by stawiać przede wszystkim na ruch 😉 i zdrowe produkty.

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz