Tradycyjne żelazko czy generator pary? Co wybrać?

Prasowanie to codzienność, zwłaszcza jeśli ma się małe dzieci lub większą rodzinę. Od zawsze się śmiałam, że to wręcz “niekończąca się opowieść”. Czy prasowanie może być przyjemniejsze i łatwiejsze? Wszystko zależy od urządzenia jakie wybierzemy. Na rynku mamy ogromny wybór tradycyjnych żelazek i stacji parowych, urządzenia z generatorem pary. Co wybrać? Tradycyjne żelazko czy generator pary? Czym różnią się oba urządzenia? Jak działa generator pary? Jakie ma zalety, a jakie wady? U kogo sprawdzi się najlepiej? O tym wszystkim napiszę wam w dzisiejszy wpisie. 

Żelazko czy generator pary? 

Zarówno żelazko parowe, jak i generator pary (stacja parowa) to urządzenia, które służą właściwie do tego samego celu. Jednak różnica wynika z zasad ich działania. Które z tych urządzeń warto wybrać? Tu należy brać pod uwagę kilka czynników. Przede wszystkim ilość i częstotliwość prasowania oraz to jakie tkaniny prasujemy. Jeśli tak jak ja masz większą rodzinę rodzinę, dzieci i  prasowanie jest dla ciebie codziennością, to warto zastanowić się nad kupnem generatora pary. Co zyskujemy? Przede wszystkim oszczędność czasu. Wydmuch pary ze stacji parowej jest zdecydowanie większy niż w przypadku tradycyjnego żelazka. Dlatego też urządzenie szybciej radzi sobie z zagnieceniami. Z łatwością wyprasujesz nawet te najbardziej uporczywe (tu króluje służbowa koszula męża – okropny materiał). Możemy prasować nawet w pionie (idealne do firanek). Dodatkową zaletą jest fakt, że generator pary nie wpływa negatywnie na żywotność prasowanego materiału, bo nie wyciera go tak szybko jak tradycyjne żelazko (tu nie ma mechanicznego tarcia, tu działanie oparte jest na parze). Dobry generator pary pozwala na ciągłe prasowanie nawet do 2 godzin.

Jak działa generator pary?

Dużo osób zastanawia się nad tym jak właściwie działa generator pary. Para wytwarzana jest nie w samym żelazku, ale w specjalnym bojlerze, który generuje ją pod wysokim ciśnieniem. Żelazko jest lekkie, ma dostarczaną parę wodną ze stacji parowej poprzez specjalny gruby przewód. W przypadku tradycyjnego żelazka prasowanie odbywa się głównie za sprawą wysokiej temperatury i ciężaru urządzenia. W przypadku generatora pary głównym elementem prasującym jest para. 

Jakie są zalety i wady generatora pary?

Do niewątpliwych zalet należy zaliczyć:

 • szybkie prasowanie (mocniejszy wyrzut pary)
 • dokładniejsze usuwanie zagnieceń 
 • możliwość prasowania w pionie np. firan
 • dłuższa żywotność prasowanych tkanin
 • wygoda użytkowania – przy dłuższym prasowaniu nie trzeba uzupełniać co chwilę pojemnika na wodę, jak w tradycyjnych żelazkach

Czy generator pary ma wady? Urządzenie jest większe od tradycyjnego żelazka i tym samym zajmuje więcej miejsca. Jednak większe nie oznacza cięższe. To sama stacja jest duża, by pomieścić większą ilość wody. Żelazko którym prasujemy jest lekkie i poręczne.

Generator pary – jaki wybrać?

Wybierając generator pary, należy brać pod uwagę m.in. to, w jaki sposób urządzenie będzie wykorzystywane. Czy ma być wykorzystywane wyłącznie na potrzeby domowe czy w ramach działalności gospodarczej? Istotna jest też moc urządzenia, sprawdzona marka, rodzaj stopu żelazka, ciśnienie pary w barach, długość przewodu i dodatkowe funkcje. Na to wszystko należy zwrócić uwagę zanim dokonamy ostatecznego zakupu. Patrząc na te wszystkie parametry postawiłam ostatecznie na generator pary marki GOTIE. Dlaczego? Czy się u mnie sprawdza? Jakie ma zalety?

Dlaczego warto wybrać generator pary GOTIE GGP-3000?

U mnie w domu prasuje się ogromną ilość rzeczy. Domowników jest sporo, do tego małe dzieci, które ciągle się brudzą i ja. Przy moim zamiłowaniu do kulinarnych eksperymentów ciągle coś ląduje w praniu z plamami z jedzenie, a potem oczywiście na desce do prasowania. Osobiście jestem wrogiem zagnieceń. A prasowanie to nie tylko codzienne ubrania. To też marynarki, eleganckie i delikatne sukienki (kolejne wesele na horyzoncie), służbowe koszule męża, obrusy czy firany. To wszystko wymaga specjalnego żelazka. NIe wszystko przecież można od tak wyprasować. Dlatego w moim od dłuższego czasu gości generator pary GOTIE GGP-3000 Smart Power Choć początkowo nie byłam zwolennikiem generatorów pary, to generator GOTI okazał się rewelacyjny. Normalne żelazko niestety nie dawało sobie ze wszystkim rady. Generator pary GOTIE generuje aż do 130 g pary na minutę i można nim prasować zarówno w pionie, jak i w poziomie. To największa zaleta. W końcu mogę spokojnie wyprasować wszystko mimo braku miejsca (firanki można zawiesić) Do tego bardzo szybko się nagrzewa. To wszystko sprawiło, że zakochałam się w tym urządzeniu i nie mam zamiaru wymieniać go na inne. 

Polska marka GOTIE to jakość i elegancja 

GOTIE to polska marka, należąca do polskiej firmy. A ja cenię to co nasze 🙂 GOTIE jest na rynku od 2014 roku. Wszystkie ich produkty są objęte 5-letnią gwarancją. Po zakupie wystarczy zarejestrować produkt i bezpłatnie wydłużyć podstawową, 2-letnią gwarancję do 5 lat. GOTIE to świetne produkty w przystępnych cenach. Ich hasło to “Prestiż w standardzie” i widać to na pierwszy rzut oka. Elegancja i nierzadko niestandardowy design. Przyznam Wam, że mam jeszcze inny sprzęt tej marki i jestem z niego równie mocno zadowolona (ale o tym może innym razem).

Zalety generatora pary GOTIE GGP-300

Generator pary GOTIE ma wiele zalet. Do najważniejszych należy zaliczyć:

 • Prasowanie za pomocą pary pod dużym ciśnieniem. W trakcie pracy generuje do 130 g pary na minutę. Umożliwia to szybkie i łatwe usuwanie zagnieceń z każdego rodzaju tkaniny. W przypadku uporczywych zagnieceń można dodatkowo wykorzystać silne uderzenie pary o mocy aż 400 g/min., aby uporać się z nimi w szybki i łatwy sposób.

 • Prasowanie w pionie i poziomie. To zdecydowana przewaga generatorów pary nad tradycyjnymi żelazkami. Można usunąć zagniecenia z rozwieszonych firanek czy odzieży.
 • Duża moc i szybkie nagrzewanie. Generator pary GOTIE posiada moc 3000W. Przez co bardzo szybko się nagrzewa i jest gotowy do pracy.

 • System Smart Power. Dzięki systemowi Smart Power żelazko samodzielnie dobierze temperaturę prasowania odpowiednią dla różnych typów tkanin.

 • System Anti-drip zapobiega kapaniu.
 • Generator pary GOTIE GGP-3000 wyposażony został w wysokiej klasy stopę ceramiczną, która zapewnia idealny poślizg i wysoką odporność na zarysowania.

 • Stacja parowa GOTIE wyposażona jest w zbiornik na wodę o pojemności 1,5 l, co umożliwi ciągłe prasowanie nawet do 2 godzin.

 • Przydatną funkcją jest Tryb ECO. Żelazko pracuje równie dobrze, ale przez ograniczenie mocy zużywamy mniej energii i oszczędzamy 😉
 • Długi wąż wodny ułatwia prasowanie w pionie i poziomie. W podstawie urządzenia znajduje się wygodny schowek na kabel.

 • Żelazko jest lekkie i łatwe w obsłudze. Duże czytelne przyciski, odpowiednio umiejscowiony przycisk wyrzutu pary.

 • Dobre zabezpieczenia. Samo żelazko w prosty sposób odkładamy i blokujemy na podstawie, co ułatwia przenoszenie i zabezpiecza nas przed niechcianym oparzeniem.

 • podstawowa 2 letnia gwarancja z możliwości przedłużenia do 5 lat

Osobiście jestem bardzo zadowolona z generatora pary GOTIE. Urządzenie radzi sobie świetnie z zagnieceniami, prasowanie w pionie okazało się dla mnie świetnym rozwiązaniem, a samo żelazko jest naprawdę lekkie i wyjątkowo poręczne. Nawet moja mama polubiła to urządzenia, choć od lat jest raczej tradycjonalistką. Polecamy każdemu kto ceni sobie czas, wygodę i dobrze wyprasowane ubrania 😉

 

 

 

Print Friendly, PDF & Email

9 comments

 1. Arleta says:

  Ja mam generator pary, ale innej firmy. I choć jego jakość jest taka sobie to i tak przewyższa on żelazko. Mam zamiar kupić niedługo nowy, to może akurat skorzystam z tego polecenia, bo widzę, że moc i ilość wody jest większa w tym polecanym z Gotie.

Dodaj komentarz