Pokrzywa – działanie lecznicze, właściwości, zastosowanie

Pokrzywa jest bardzo potrzebnym ziołem znanym od wieków, po którą warto sięgać w każdym okresie roku. To jedna z najstarszych znanych ludzkości roślin, stosowanych do celów leczniczych i urodowych. Lubi dzikie, leśne lub łąkowe stanowiska. Jej bogate właściwości prozdrowotne chętnie wykorzystuje przemysł farmaceutyczny i kosmetyczny, produkując suplementy diety, herbatki ziołowe, szampony i maseczki.

 

Pokrzywa – działanie lecznicze i prozdrowotne

Pokrzywa wspiera organizm po okresie jesienno-zimowym. Szereg właściwości leczniczych sprawia, że stanowi fantastyczny dodatek do zbilansowanej diety. Można spożywać ją w różnej formie. Najprościej zalać świeże, majowe liście pokrzywy gorącą wodą i tak przygotowaną po prostu pić. Szczególnie interesujące są liście pokrzywy, które mają imponującą ilość substancji aktywnych (aminokwaksy) i witamin, takich jak witamina B,C, K, ale także zawartość manganu czy krzemu. W liściach pokrzywy jest więcej białka niż w roślinach strączkowych. Korzenie pokrzywy zawierają lektynę, która stymuluje odporność organizmu. Ponadto pokrzywę stosuje się w celu zmniejszenia złogów kwasu moczowego w organizmie. Ma to znaczenie w przypadku chorób cywilizacyjnych, między innymi cukrzycy. Lekarze często zalecają picie wywarów z liści tej właśnie rośliny. Pokrzywa jest również środkiem pobudzającym trawienie – pozwala uśmierzyć ból podbrzusza czy ograniczyć wzdęcia. Pomaga też w leczeniu chorób związanych z trzustką. Ponadto pokrzywa działa prozakrzepowo, hamując wszelkiego rodzaju krwotoki. Pokrzywa wspiera eliminację łagodnych stanów zapalnych układu moczowego. Sok z młodych liści pokrzywy ogranicza powstawanie kamieni żółciowych. Zwiększa ilość erytrocytów i zapobiega niedokrwistości. Nasiona z pokrzywy wspierają z kolei układ hormonalny w organizmie, a także zwiększają libido. Działa tonizująco i znosi objawy lękowe czy nerwowe. Szereg produktów leczniczych opartych na niej znajdziesz na stronie apteki internetowej https://www.nowafarmacja.pl/.

 

Pokrzywa – najważniejsze przykłady zastosowania

Branża kosmetyczna i farmaceutyczna wykorzystuje liście, korzenie i nasiona tej cennej byliny. Wystarczy zajrzeć na stronę internetową https://www.nowafarmacja.pl/popularne-marki-leki-i-suplementy, aby się o tym przekonać. Pokrzywa znajduje zastosowanie w branży kosmetycznej jako substancja zapobiegająca wypadaniu włosów i łupieżowi. Świetnym pomysłem jest również maseczka pokrzywowa z kolagenem, która sprzyja zachowaniu gładkiej i świeżo wyglądającej cery.

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz