Pieczone pierożki z kapustą i kiełbasą Pyszne, puchate pierożki z ciasta drożdżowego z prostym, wyrazistym w smaku nadzieniem. Tak przygotowane pierożki wspaniale smakują same lub z czerwonym barszczem. Pierożki możecie podać na obiad lub na przyjęciu (goście na pewno będą po nie chętnie sięgać). Spróbujcie, polecam.
Składniki:
Na farsz:
- 200 g kiełbasy krakowskiej Henryk Kania
- około 250 g kapusty kiszonej (u mnie bez marchewki) / można dodać ciut więcej
- świeżo mielony pieprz i sól do smaku
- 3 kulki ziela angielskiego
- 1 czerwona cebula
- 1 łyżeczka majeranku
Na ciasto:
- 500 g mąki pszennej (u mnie typ 450) + do podsypania
- 25 g świeżych drożdży
- duża szczypta cukru
- mała szczypta soli
- 40 g masła lub margaryny
- niespełna szklanka mleka
- 1 jajko klasy M + 1 jajko do posmarowania pierożków
- sezam do posypania pierożków
Rada! Na tą ilość farszu należy przygotować podwójną porcję ciasta, ciasto lepiej przygotowywać partiami – jedno się kończy robimy szybko drugie (to ciasto nie potrzebuje czasu na wyrastanie). Ja dziś resztę farszu wykorzystałam do tradycyjnych pierogów. Ciasto jak w tym przepisie
Przygotowanie:
Kapustę kiszoną zalewamy wodą (ciut powyżej poziomu kapusty), dodajemy kulki ziela angielskiego i gotujemy do miękkości.
W tym czasie przygotowujemy ciasto:
Do ciepłego mleka (nie gorącego!) wkruszamy drożdże, dodajemy dużą szczyptę cukru, mieszamy i odstawiamy na 5 minut. Do miski wsypujemy mąkę, dodajemy szczyptę soli, nasze drożdże, wbijamy 1 jajko i dodajemy masło (siekamy je). Całość zagniatamy ręką do uzyskania jednolitego miękkiego ciasta (w razie potrzeby można rękę delikatnie podsypać mąką). Ciasto odstawiamy pod przykryciem na bok.
Przygotowujemy nasz farsz:
Cebulę kroimy i podsmażamy na niewielkiej ilości tłuszczu. Przekładamy do misy blendera z nożami, dodajemy ugotowaną (odcedzoną z wody) kapustę i pokrojoną na mniejsze kawałki kiełbasę krakowską. Całość doprawiamy świeżo mielonym pieprzem i solą (soli dodajemy najpierw niewiele) i łyżeczką majeranku. Całość miksujemy. Próbujemy nasz farsz i opcjonalnie doprawiamy do smaku. Pamiętajcie, że farsz ma być wyrazisty w smaku, ja dodaję większą ilość pieprzu.
Na podsypanej mąką macie/blacie wałkujemy ciasto (ja odrywam kawałek, resztę zostawiam pod przykryciem) a grubość 2-3 mm. Z ciasta wycinamy kółka. Kółko bierzemy do ręki, lekko rozciągamy i w środek nakładamy farsz (u mnie łyżeczka, ilość zależy od wielkości kółek). Brzegi smarujemy delikatnie wodą (za pomocą palca) i sklejamy pierożki.
Pierożki układamy na wyłożonej papierem do pieczenia blaszce (dużej z piekarnika). Pierożki pieczemy w nagrzanym do 180 stopni piekarniku (grzanie góra-dół, można piec z termoobiegiem lub bez). Czas pieczenia będzie różny w zależności od wielkości pierożków, grubości ciasta i piekarnika. Pierożki należy obserwować. Powinny być złoto-brązowe, nie pieczemy zbyt długo. U mnie pieką się około 20-25 minut.
Tak przygotowane pieczone pierożki z kapustą i kiełbasą smakują zarówno same, jak i w towarzystwie czerwonego barszczu.
Smacznego