Oleje tłoczone na zimno – co warto o nich wiedzieć?

Wraz z rosnącą świadomością konsumencką rośnie też popyt na oleje tłoczone na zimno. Dlaczego coraz większa ilość osób sięga po tego typu oleje? Jakie mają właściwości? Do czego można je używać? O tym krótko w dzisiejszym wpisie.

Jak powstaje olej tłoczony na zimno?

Już sama nazwa produktu wskazuje na proces w jakim jest pozyskiwany. Oleje tłoczone na zimno powstają przy wykorzystaniu procesów mechanicznych polegających na zgniataniu ziaren w prasach hydraulicznych lub ślimakowych. Podczas tego procesu temperatura nie przekracza 40ºC, co pozwala zachować większej ilości pozytywnych właściwości oleju. Natomiast powszechnie stosowane oleje są tłoczone przy udziale wyższego ciepła (do 160ºC), a dodatkowo rafinowane (oczyszczane) w temperaturze dochodzącej do 300ºC. 

Jakie właściwości niesie ze sobą tłoczenie oleju na zimno?

Dzięki tłoczeniu na zimno możliwa jest ochrona cennych składników, takich jak: witaminy, organiczne związki chemiczne, a przede wszystkim nienasycone kwasy tłuszczowe, w tym wielonienasyconych omega-6 i omega-3. Oleje tłoczone na zimno, posiadają także znacznie niższą zawartość substancji, które powodują powstawanie tzw. złego cholesterolu. Najlepszy przykładem jest olej lniany. 

Dlaczego warto włączyć do swojej diety olej lniany?

Olej lniany tłoczony na zimno to sprzymierzeniec w walce o zdrowe serce. Ma w swoim składzie aż 62% kwasów omega-3. Włączając olej lniany do diety możemy obniżyć poziom cholesterolu, zwalczyć problem zaparć ,wrzodów i zgagi, przyspieszyć metabolizm i oczyścić organizm z toksyn. Co ciekawe olej lniany polecany jest też na zakwasy i poprawę cery. Dobrej jakości olej lniany tłoczony na zimno można zakupić tutaj: https://www.olejznatury.pl/pl/p/Olej-Lniany-tloczony-na-zimno/71

Olej rzepakowy – jeden drugiemu nie równy

Gdy mowa o oleju rzepakowym na myśl od razu przychodzi tradycyjny olej do smażenia i pieczenia, który większość gospodyń ma w swojej kuchni. Czy olej rzepakowy tłoczony na zimno można wykorzystać w ten sam sposób. Zdecydowanie nie. Olej tłoczony na zimno nie lubi zbyt wysokich temperatur. By nie stracił swoich zdrowotnych właściwości można z niego korzystać na zimno lub tylko przy delikatnych obróbkach termicznych. Olej tłoczony na zimno zmniejsza stężenie złego cholesterolu, zwiększa odporność, opóźnia procesy starzenia i poprawia kondycję skóry. Więcej informacji na temat oleju rzepakowego tłoczonego na zimno możecie znaleźć tutaj: https://www.olejznatury.pl/pl/p/Olej-Rzepakowy-tloczony-na-zimno/63

Przykład zastosowania oleju tłoczonego na zimno – przepis

Oferta olejów zimnotłoczonych jest naprawdę bogata. Lniany, z czarnuszki, rzepakowy, konopny, z wiesiołka czy słonecznikowy. Wybór jest ogromny. Każdy olej ma inny smak, można go użyć do innych dań. Każdy też ma swoje właściwości zdrowotne. Warto tu np. wspomnieć o oleju z ostropestu, który polecany jest na wątrobę. Świetnie też usuwa toksyny z organizmu, a nawet radzi sobie ze stanem zapalnym w jamie ustnej. Taki olej: https://www.olejznatury.pl/pl/p/Olej-z-Ostropestu-tloczony-na-zimno/91 to również doskonały składnik dressingów do sałatek.

Składniki:

3 łyżki oleju z ostropestu

pół łyżki miodu

1-2 łyżeczki soku z cytryny

1 płaska łyżeczka musztardy

sól i pieprz do smaku

Przygotowanie:

Wszystko składniki wystarczy wymieszać i gotowe. Dressing idealnie nadaje się do lekkich sałatek.

Stosujecie w kuchni oleje tłoczone na zimno?

 

*artykuł sponsorowany

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz