Czy na obiad zawsze musi być mięso? Wiele osób powie, że tak. My natomiast chcemy pokazać bezmięsne pomysły na obiad, które są nie tylko pyszne, ale też sycą na długo. Jeśli więc sądzisz, że “bez mięsa nie da się najeść”, koniecznie czytaj dalej. Nasze propozycje to dodatkowo dania szybkie, a gdy jesteśmy zabiegani, zdecydowanie bardziej przychylnym okiem patrzymy na obiady bez mięsa. To, co zaczynamy?
Dania główne: od prostych po zaawansowane
Od szybkich sałatek, przez aromatyczne curry z ciecierzycy, aż po lasagne warzywną – poznaj nieskończone możliwości integracji składników roślinnych w swojej kuchni. Kluczem jest wybór składników o wysokim indeksie sytości oraz bogatych w białko i błonnik.
Chrupiące placki ziemniaczane
Czy wiesz, że ziemniaki są bardzo sycące? Warto wykorzystać ten fakt i uczynić z ziemniaków główny składnik dania. Oto prosty przepis.
Zetrzyj 4-5 średnich ziemniaków na tarce o dużych oczkach. Odciśnij nadmiar wody, ale zachowaj skrobię, która osiadła na dnie miski. Dodaj posiekaną cebulę, sól, pieprz, duże jajko i ewentualnie ulubione zioła (np. rozmaryn). Uformuj placki i smaż na rozgrzanym oleju na złoty kolor. Podawaj z kwaśną śmietaną lub sosem jogurtowym z dodatkiem czosnku i koperku. Możesz też przygotować placki ziemniaczane z dodatkiem cukinii, marchewki czy sera halloumi. Jako dodatek możesz też przygotować duszone pieczarki albo smażoną cebulę. A gdy masz więcej czasu, zrób wegański placek po węgiersku!
Kremowa zupa z pieczarek
Zupa krem to doskonały sposób na sycący obiad bez mięsa. Oto przepis na zupę pieczarkową.
Podsmaż posiekaną cebulę i czosnek na maśle. Dodaj pokrojone pieczarki i smaż, aż nieco zmiękną i stracą objętość. Wlej bulion warzywny i gotuj przez 15 minut. Zmiksuj zupę na gładki krem. Dodaj śmietankę, sól i pieprz do smaku.
Kluczową kwestią jest tutaj to, z czym podasz zupę. Sama w sobie jest pyszna, ale nie nasyci Cię na długo. Podawaj ją z grzankami z serem lub świeżą bagietką z masłem ziołowym. Możesz też pokusić się o bardziej wyszukany dodatek i zrobić prażoną, chrupiącą ciecierzycę. Zupę można też posypać orzechami włoskimi, pestkami dyni lub słonecznikiem. Polecamy lekko podprażyć orzechy lub ziarna przed podaniem – ten zabieg daje ogromną różnicę w smaku, oczywiście na plus!
Wytrawne naleśniki z warzywami
Naleśniki to nie tylko słodki deser – mogą być również doskonałym daniem głównym. Oto przepis na wytrawne naleśniki.
Przygotuj ciasto naleśnikowe z mąki, mleka, jajek i szczypty soli (na 2 szklanki mleka użyj 1,5 szklanki mąki i 2 jajek). Usmaż cienkie naleśniki.
Przygotuj farsz z podsmażonych warzyw, np. cukinii, papryki, cebuli. Możesz też sięgnąć po ulubioną mieszankę warzyw mrożonych. Świetnie sprawdzi się mieszanka meksykańska, bo pasuje do niej dodatek czerwonej fasoli. A fasola zawiera białko! Gotowy farsz nałóż na naleśniki, posyp obficie serem i zawiń. Ułóż w naczyniu żaroodpornym i zapiecz, by ser się roztopił, a wierz naleśników lekko zrumienił. 10 minut w 200 stopniach C wystarczy! Podawaj z sosem jogurtowym lub pomidorowym.
Lasagne wegetariańska
Klasyczna, mięsna lasagne jest oczywiście przepyszna, ale jej wariant bezmięsny może być równie smaczny i sycący. Oto przepis na wegetariańską wersję, w której zamiast mięsa wykorzystaliśmy czerwoną soczewicę.
Przygotuj sos pomidorowy z cebulą, czosnkiem i ziołami. Użyj passaty i dolej do niej nieco wody. Do gotującego się sosu wsyp opłukaną czerwoną soczewicę i gotuj wszystko razem pod przykryciem około 10 minut. W międzyczasie ugotuj makaron do lasagne. Przygotuj też warzywa: pokrój i podsmaż cukinię, bakłażana i paprykę. Dzięki temu, że podsmażysz je na osobnej patelni, zyskają bardziej wyrazisty aromat. Gdy zmiękną, przełóż je do garnka z sosem i soczewicą i gotuj dalej, aż uzyskasz pożądaną miękkość warzyw.
Przygotuj sos beszamelowy. Roztop masło, wsyp mąkę. Mieszaj, aż powstanie jednolita zasmażka. Gdy się zrumieni, zacznij wlewać mleko. Ciągle mieszaj! Gotuj wszystko kilka minut, aż sos wyraźnie zgęstnieje. Na koniec dopraw gałką muszkatołową, solą i pieprzem.
W dużym naczyniu do zapiekania układaj warstwy: makaron, warzywa w sosie, starty ser (np. ricotta lub mozzarella), sos beszamelowy. Zapiekaj w piekarniku przez 30-40 minut.
Pyry z gzikiem
A dla osób spoza Wielkopolski po prostu ziemniaki z twarogiem. Wystarczy ugotować ziemniaki w mundurkach, a w międzyczasie przyrządzić twaróg. Rozgnieć go ze śmietaną, solą, pieprzem, posiekaną cebulką i szczypiorkiem. Jeszcze gorące ziemniaki przekrawaj na pół i nakładaj na nie obficie kołderkę z gzika. To proste, ale sycące danie może być doskonałym obiadem. Świetnie pasuje do niej prosta sałatka z pomidorów, ogórków i cebuli.
Czy to już wszystko? Oczywiście, że nie! Bezmięsny obiad może przybrać postać zarówno oryginalnie bezmięsnych dań (jak placki ziemniaczane), jak i dań mięsnych przerobionych na niemięsne na potrzeby chwili (jak lasagne, gdzie zamiast mięsa mamy soczewicę). O bezmięsnych obiadach można myśleć właśnie na takie dwa sposoby. Czasem stawiaj na spaghetti neapolitana, innym razem na gulasz z wędzonym tofu zamiast wołowiny. Pamiętaj, że kiedy zastępujesz czymś mięso, nie należy bać się przypraw. Wręcz przeciwnie, trzeba używać ich obficie, by uzyskać satysfakcjonujący smak dania. Życzymy udanych kulinarnych modyfikacji!
/artykuł sponsorowany/