Ochota na słodycze to nagła i często obezwładniająca potrzeba. Zwykle dopada nas znienacka i raczej trudno z nią walczyć. Jednak nie od dziś wiadomo, że tradycyjne słodycze (takie jak słodka czekolada, ciastka, chipsy czy batony) nie mają wiele wartości odżywczych i powinny być spożywane w minimalnych ilościach, albo najlepiej wcale. Na szczęście na podjadanie jest metoda – wystarczy zadbać o poziom błonnika pokarmowego i stosować się do kilku zasad zdrowej diety. Jak radzić sobie z ochotą na słodycze i czym można zastąpić niezdrowe, słodkie przekąski? Podpowiadamy!
Dlaczego tak często dopada nas ochota na słodycze?
Naukowcy do dziś nie udowodnili jednoznacznie, że cukier zawarty w popularnych słodyczach jest substancją uzależniającą. Faktem jest jednak, że gdy dopada nas ochota na przekąszenie czekolady czy ciastek, trudno się temu pragnieniu oprzeć. W jakich sytuacjach najczęściej się tak dzieje i dlaczego?
- Chęć na słodkości często pojawia się, gdy jesteśmy zmęczeni, ponieważ zawarty w nich cukier to potężny (choć zwykle krótkotrwały) zastrzyk energii dla organizmu.
- Czekoladę uważa się również za produkt, który poprawia nastrój, dlatego zwykle sięgamy po nią, kiedy mamy zły humor lub przeżyliśmy bardzo stresujący dzień.
- Słodkie przekąski w wielu przypadkach podjadamy również z nudy i przyzwyczajenia.
- Na takie zachowania wpływa wiele czynników, w tym między innymi źle zbilansowana dieta, brak systematycznych posiłków oraz brak regularnej aktywności fizycznej.
Czy podjadanie słodyczy świadczy o niedoborach w diecie?
Częste, niekiedy nałogowe podjadanie słodyczy świadczy przede wszystkim o niewłaściwie zbilansowanej diecie i nieregularnym spożywaniu posiłków. Gdy dopada nas mały, ale uporczywy głód, zdecydowanie prościej zaspokoić go batonem niż pożywnym daniem. Kiedy nasza codzienna dieta jest monotonna i nudna, szukamy przyjemności w jedzeniu w mniej zdrowych, łatwo dostępnych i słodkich przekąskach.
Jak radzić sobie z ochotą na słodycze?
Metodą na to, aby przeciwdziałać podjadaniu niezdrowych słodyczy między posiłkami, jest przede wszystkim zmiana nawyków żywieniowych. Jak tego dokonać?
Dbaj o zbilansowaną dietę i regularne posiłki
Codzienna dieta powinna być dobrze zbilansowana, zawierać różne grupy produktów oraz odpowiednie ilości potrzebnych organizmowi składników odżywczych. Planuj posiłki z wyprzedzeniem, aby głód nie miał szansy dopaść Cię nagle oraz w miejscu, w którym łatwiej kupić słodką przekąskę. Zabieraj dania na wynos do pracy, a jeśli koniecznie musisz coś przekąsić, postaw na alternatywy słodyczy – na przykład bakalie dostępne w sklepie ze zdrową żywnością PromienieSlonca.pl
Unikaj przetworzonej żywności
Gwałtowny i nagły wzrost apetytu na słodycze często powoduje spożywanie niezdrowej, przetworzonej żywności. Postaw na jak najbardziej naturalne produkty z prostym składem, bez konserwantów, bez wzmacniaczy smakowych i bez obróbki technologicznej.
Zadbaj o odpowiedni poziom błonnika
Błonnik pokarmowy to bardzo ważny element diety. Jego zadaniem jest wspieranie prawidłowej pracy jelit, układu trawiennego i pokarmowego. Odpowiada on również za uczucie sytości, ponieważ chłonie wodę i pęcznieje w układzie pokarmowym, dzięki czemu po zjedzeniu produktów bogatych w błonnik nie masz ochoty na słodycze. Znajdziesz go na przykład w warzywach i owocach (również suszonych), orzechach, a także ryżu czy bogatych w wartości odżywcze kaszach, zwłaszcza w kaszy gryczanej.
Nawadniaj organizm
Ochota na słodycze (i ogólnie na podjadanie) często jest również wynikiem niezaspokojonego pragnienia. Zadbaj o dobre nawodnienie organizmu, dostosowane do własnych potrzeb. Ilość potrzebnej wody zależy od wieku, masy ciała, aktywności oraz temperatury na zewnątrz, ale standardowo przyjmuje się, że dorosły człowiek powinien pić 2 litry płynów dziennie. Lepiej wybierać zwykłą wodę niż napoje słodkie, które zawierają duże ilości cukru i niezdrowych substancji.
Dbaj o aktywność fizyczną
Aktywny tryb życia (dostosowany do wieku i możliwości) uwalnia endorfiny, poprawia nastrój, wpływa pozytywnie na organizm i często sprawia, że sami z siebie rezygnujemy z podjadania niezdrowych przekąsek.
Czym zastąpić słodkie, niezdrowe przekąski?
Gdy dopada nas ochota na zjedzenie czegoś słodkiego, nie musimy całkiem rezygnować z przekąsek między posiłkami. Czym zastąpić niezdrowe ciastka, słodką czekoladę czy chipsy? Oto kilka pożywnych i pełnych wartości odżywczych zamienników:
Owoce
Doskonałą i bogatą w wartości odżywcze przekąską są świeże, a także suszone owoce. Są bogatym źródłem tak zwanych dobrych kalorii i zdrowych cukrów, a także witamin, minerałów, błonnika i przeciwutleniaczy (które wykazują między innymi działanie przeciwnowotworowe). Świetną alternatywą są również zdrowe owoce liofilizowane, które zachowują jeszcze więcej substancji odżywczych, niż ich suszone odpowiedniki.
Orzechy
Orzechy są znane ze swojej kaloryczności, ale to jednocześnie pyszna i przebogata w wartości odżywcze przekąska. Wspomagają koncentrację i pamięć, działają pozytywnie na mózg i pracę serca, zawierają mnóstwo potrzebnych organizmowi witamin i minerałów. Wystarczy zaledwie kilka sztuk orzechów, aby zaspokoić głód i dodać sobie potrzebnej energii!
Migdały
Świetną alternatywą dla słodyczy są również migdały. To produkty bogate w wielo- i jednonienasycone kwasy tłuszczowe, witaminy i minerały, oraz usprawniający pracę jelit błonnik pokarmowy. Wspomagają pracę układu sercowo-naczyniowego, zapobiegają cukrzycy oraz pozytywnie wpływają na tkankę mózgową. Pełne wartości odżywczych i pożywne migdały blanszowane od Promienie Słońca będą doskonałą przekąską samą w sobie, jak również dodatkiem do wypieków i ciast, śniadań, deserów czy lodów.
/artykuł sponsorowany/