O czym pamiętać, wybierając grzejniki elektryczne do domu?

Ogrzewanie domu prądem nie jest tanim rozwiązaniem, dlatego zanim kupisz grzejnik, koniecznie przeczytaj nasz poradnik. Podpowiemy ci, na co zwrócić uwagę, wybierając grzejnik do domu, by cieszyć się komfortem termicznym bez przepłacania.

Na co zwrócić uwagę, wybierając grzejnik elektryczny do domu?

Zazwyczaj pierwszą rzeczą, którą bierzemy pod uwagę, jest cena. To naturalne, że szukamy tanich rozwiązań, jednak czasem warto sięgnąć myślami dalej. Tanie urządzenie może być drogie w eksploatacji i odwrotnie. Ten droższy grzejnik może generować niższe rachunki za prąd.

Dlatego, zanim przyjrzymy się cenie, sprawdźmy:

– Jak wydajnego urządzenia będziemy potrzebować. Im większe pomieszczenie, tym mocniejszy grzejnik będzie potrzebny. Przyjmuje się, że do ogrzania jednego metra kwadratowego powierzchni potrzeba średnio około 100 watów mocy grzewczej.

– Czy grzejnik ma wbudowany termostat – ta funkcja pozwoli nam nie martwić się o rachunki za prąd, przynajmniej do pewnego stopnia. Jeśli temperatura w pomieszczeniu podniesie się do oczekiwanej, grzejnik wyłączy się i pozostanie w trybie czuwania. Zacznie pracować ponownie, gdy temperatura spadnie.

– Możliwość przenoszenia w inne miejsce – przydatne, jeśli planujemy ogrzewać więcej niż jedno pomieszczenie, albo podróżować z grzejnikiem, np. na działkę.

– Długość przewodu zasilającego – krótki przewód wymusi ustawienie grzejnika blisko ściany, co na dłuższą metę trudno uznać za praktyczne rozwiązanie.

– Pobór prądu i wydajność – teoretycznie im większy pobór prądu, tym szybciej nagrzeje się pomieszczenie, ale nie jest to do końca prawdą. Grzejniki konwektorowe oddają ciepło zdecydowanie szybciej niż olejowe.

– Głośność pracy – istotna, jeśli chcemy ustawić grzejnik w pokoju dziecięcym lub sypialni. Tu raczej nie sprawdzi się termowentylator, który co prawda jest bardzo wydajny, ale też dość głośny. Lepszą opcją będzie cichy grzejnik olejowy, który ma wbudowany termostat.

– Zabezpieczenie przed przegrzaniem – powinno być standardem w urządzeniach elektrycznych, ale zawsze warto się upewnić. Grzejnik powinien się automatycznie wyłączyć, jeśli jego temperatura niebezpiecznie wzrośnie. Dzięki takiemu zabezpieczeniu można używać grzejników nawet w nocy.

Jaki grzejnik najszybciej nagrzeje pomieszczenie?

To pytanie zadają sobie przede wszystkim osoby, którym z różnych powodów zdarza się wracać do zimnego domu. Nawet jeśli jest w nim instalacja grzewcza, to nagrzanie całego budynku trwa dłuższy czas. W takim wypadku grzejnik elektryczny może szybko podnieść temperaturę w wybranym pomieszczeniu.

Jeśli chodzi o czas, to najlepiej sprawdzają się termowentylatory i grzejniki konwektorowe (https://www.eldom.eu/produkt/grzejnik-konwektorowy-hc210-convi). Jedne i drugie działają na zasadzie wydmuchiwania nagrzanego powietrza, przy czym termowentylator działa punktowo – dmucha stale w jedną stronę, natomiast grzejnik konwektorowy dzięki zjawisku konwekcji pozwala na szybkie i równomierne nagrzanie pomieszczenia.

Który grzejnik elektryczny jest najbardziej oszczędny?

Każdy grzejnik elektryczny (https://www.eldom.eu/sklep/kategoria/grzejniki-elektryczne) zużywa prąd i jeśli zdecydujemy się na takie rozwiązanie, musimy liczyć się z wyższymi rachunkami. Można jednak trochę zaoszczędzić, wybierając konkretny rodzaj grzejnika elektrycznego.

Zanim odpowiemy na pytanie: „Który grzejnik elektryczny jest najbardziej oszczędny?”, musimy postawić inne: „Jak będzie wykorzystywany grzejnik?”. Jeśli ma służyć tylko do szybkiego ogrzania pomieszczenia, to wybór powinien paść na grzejnik konwektorowy. Jeśli jednak jego zadaniem będzie utrzymywanie temperatury przez wiele godzin, to tańszy w eksploatacji okaże się grzejnik olejowy, który oddaje ciepło jeszcze długo po tym, jak zostanie wyłączony.

*artykuł sponsorowany

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz