Niepłodność mężczyzn. Czy kwas foliowy może pomóc?

Często słyszy się o tym, że suplementacja kwasu foliowego to coś, o czym powinny pamiętać przyszłe mamy. Jednak czy przyjmowanie tej witaminy może być korzystne również w przypadku mężczyzn? Wyjaśniamy, do czego służy suplement tego typu i dlaczego potrzebują go nie tylko kobiety.

Czym jest właściwie kwas foliowy?

Kwas foliowy to syntetyczna odmiana witaminy B9 zwanej folacyną. Ten organiczny związek pomaga organizmowi w wytwarzaniu czerwonych krwinek. Nasz organizm pozyskuje go zwykle z jedzenia, ale w niektórych przypadkach dietę warto wesprzeć również świadomą suplementacją.

Kwas foliowy – na co najczęściej stosujemy?

Czy organizm człowieka potrzebuje folacyny? Odpowiadając krótko: tak! Witamina B9 jest bardzo ważna dla naszego zdrowia. Kwas foliowy pomaga w tworzeni czerwonych krwinek, które zajmują się transportem tlenu we krwi. W przypadku ich niewystarczającej ilości, tkanki i narządy nie są odpowiednią dotlenione. Niedobór kwasu foliowego może prowadzić zatem do niedokrwistości, zwanej również anemią. Wówczas we znaki mogą dać się bóle głowy, przewlekłe uczucie zmęczenia, trudności w koncentracji, a nawet groźne choroby serca.

Kwas foliowy w ciąży – znaczenie

We wczesnym okresie ciąży, kiedy u dziecka powstaje układ nerwowy, kwas foliowy wspiera jego prawidłowy rozwój. Zapobiega niektórym poważnym wadom wrodzonym, takim jak bezmózgowie czy rozszczep kręgosłupa.

Kwas foliowy dla mężczyzn – czy to ma sens?

Od pewnego czasu mówi się sporo o znaczeniu folacyny dla płodności mężczyzn. Przeprowadzone badania, polegające na suplementacji 5 mg syntetycznej witaminy B9 wraz z 66 mg cynku, wykazały nawet potencjalny wzrost ilości plemników w próbce nasienia. 

Czy to oznacza, że kwas foliowy to lek na niepłodność mężczyzn? Badań w tym kierunku wciąż jest zbyt mało, aby stwierdzić to z całą pewnością. Niemniej tabletki z kwasem foliowym to coś, co powinno pojawić się w apteczce pary starającej się o dziecko, a biorąc pod uwagę pozytywne oddziaływanie tego środka na układ krwionośny, warto zdecydować się na suplementację pod okiem specjalisty. 

Jeżeli jednak pojawiają się poważne problemy z płodnością, nie ma co zawierzać suplementacji. W takim przypadku konieczne należy udać się do lekarza i zbadać ewentualne przyczyny po obu stronach. Zdrowa profilaktyka zwiększa szansę na pomyślne rodzicielstwo.

Kwas foliowy – dawkowanie u mężczyzn

Rekomendowaną dawką kwasu foliowego dla osób dorosłych jest suplementacja na poziomie 400 µg. Większe dawki powinny przyjmować kobiety ciężarne i karmiące piersią – około 500-600 µg dziennie. Jeżeli chcesz mieć pewność, że przyjmujesz wysokiej jakości produkt, postaw na przebadany wyrób farmaceutyczny. W tej roli warto sprawdzić kwas foliowy w aptece Nowa Farmacja. Tabletkę z witaminą B9 najlepiej przyjmować po posiłku, rano lub wieczorem.

Źródła folacyny w diecie

Zastanawiasz się, jaki jest najlepszy kwas foliowy? Suplementacja w czasie ciąży lub starań o dziecko to oczywiście ważna sprawa, ale na co dzień źródeł folacyny najlepiej szukać w zdrowej diecie. 

Duże ilości witaminy B9 znajdziesz na przykład w warzywach liściastych, takich jak rzepa, szpinak, sałata rzymska, szparagi, czy brukselka. Warto sięgać również po fasolkę, brokuły, orzeszki ziemne, ziarna słonecznika, wątróbkę, skorupiaki, jaja, świeże owoce oraz soki np. z pomarańczy.

Jeżeli chodzi o kwas foliowy, produkty dostępne w aptekach najczęściej dedykowane są kobietom w ciąży. Jeżeli jednak masz problemy z pozyskiwaniem folacyny poprzez zdrową dietę, po konsultacji ze specjalistą możesz zdecydować się na suplementację. Zamów dobry kwas foliowy ze sprawdzonej apteki i ciesz się zdrowiem.

*artykuł sponsorowany

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz