Jak zaplanować remont mieszkania?

plan remontu (1)Remont… to słowo wywołuje mieszane uczucia chyba w każdym. Z jednej strony radość, że w końcu coś się zmieni, będą piękne nie odrapane ściany, nowe wspaniałe meble, a z drugiej strach… jak to wszystko będzie, co z bałaganem, kiedy ja zdążę to kupić i czy wszystko będzie takie jak chce? Gdy chcemy przeprowadzić większy lub mniejszy remont najpierw warto wszystko dobrze zaplanować. Ja już część prac mam za sobą, teraz została mi najprzyjemniejsza czynność jaką jest wybieranie nowych mebli, oświetlenia i ozdób 🙂 Dlatego dziś chciałabym podzielić się z Wami kilkoma uwagami, które warto zastosować, aby Wasz remont przebiegł przyjemnie i sprawnie.

 • Siądź przed laptopem lub kartką papieru i stwórz grafik prac – pomoże on usystematyzować kolejność i czas trwania prac remontowych oraz dochować terminów (wiem z doświadczenia, że czasem jest z tym ciężko, dlatego warto uwzględnić dodatkowe godziny/dni na niespodziewane „wypadki”). Na początku grafiku należy umieścić prace, które wymagają więcej czasu. Ważna jest też kolejność robót. Gdy mamy już harmonogram musimy podjąć strategiczną decyzję – czy remont zrobimy sami, czy skorzystamy z ekipy remontowej.
 • Miej już w głowie lub na papierze zarys swojej wizji pomieszczenia po remoncie  (jaki chcesz osiągnąć efekt końcowy ?). Później jest ciężko coś zmienić.
 • Koszty remontu – warto wcześniej zorientować się ile będzie kosztować nas cały remont i uwzględnić w kosztorysie nieprzewidziane wydatki. Nie obawiaj się zapytać znajomych ile oni wydali na swój remont.
 • Miejsce na rzeczy z remontowanych pomieszczeń – to bardzo ważne (!), gdy remontujemy małe mieszkanie. Trzeba dobrze zaplanować, gdzie ułożymy rzeczy z pomieszczeń na czas remontu. Dom nie może być „zagracony”, bo utrudni to codzienne życie i sam remont.
 • Porządek – zachowując go sprawimy, że wszystko pójdzie o wiele szybciej i sprawniej.
 • Wystrój wnętrz – polecam zakupy przez internet. Warto wybrać stronę, w której znajdziemy dosłownie wszystko dla domu. Dlaczego? No cóż… to tak jak z normalnymi zakupami. Nie ma nic przyjemnego w bieganiu od sklepu do sklepu po kolejną rzecz. Dlatego warto wybrać jedną stronę, w której mamy „wszystko pod ręką”, wówczas na pewno czegoś nie zapomnimy kupić, a  może nawet znajdziemy coś ciekawego o czym wcześniej byśmy nie pomyśleli. Ja osobiście polecam Wam stronę LionsHome. Znalazłam tam wspaniałe żyrandole do obu pokoi. Oświetlenie jest dla mnie bardzo istotne, to ono nadaje uroku całemu pomieszczeniu, to przy nim czytam dzieciom do snu i… robię moje zdjęcia na bloga. Ciemny pokój jest „nieprzytulny”, a świeżo wymalowane ściany nie prezentują się tak jak powinny. Szukając żyrandoli natrafiłam na wspaniałe piętrowe łóżko do pokoju moich dzieci. Już widzę ich zadowolone twarze jak wstawimy nowy mebel do pokoju. Zakup łóżka planowałam jeszcze przed remontem, ale nigdzie nie mogłam znaleźć odpowiedniego, a tu… coś idealnego dla nas 🙂 Do tego jeszcze ciekawa półeczka. Do naszej sypialni już kupiłam oryginalną półkę, która z powodzeniem pomieści moje książki. Do pokoju dzieci znalazłam piękne wiszące półki, które będą idealnym dopełnieniem stylistycznym, a zabawki i bajeczki na pewno będą się na nich świetnie prezentować. Jedną planuję kupić prostą i niedużą, a drugą „półkę domek” chcę umieścić w centralnym miejscu pokoju. Moim zdaniem przy wyborze mebli nie trzeba iść w trendy, nasz własny gust jest najlepszym wyznacznikiem tego co piękne. W końcu to my (czy nasze dzieci) będziemy cieszyć się z nowego wystroju.półeczka dla dzieci
 • Jeśli masz już kilka mebli dobierz odpowiednie dodatki – to nie tylko oszczędność, ale także zachowanie własnego stylu. Na takich stronach, jak wspomniana wcześniej, z łatwością znajdziesz coś co będzie idealnie pasowało do Twoich starych mebli, których nie chcesz akurat zmienić. Ja znalazłam małe zgrabne stoliki. Myślę, że nie tylko wzbogacą moje wnętrze, ale też będą bardzo praktyczne, a do tego nie zajmą dużo miejsca.
 • Niedociągnięcia się zdarzają – nie należy panikować. Warto wówczas wykorzystać inne rozwiązania, które mogą nawet wzbogacić pomieszczenia – ciekawa ozdoba, półeczka, dywanik.

To tylko kilka podstawowych punktów, o których według mnie warto pamiętać podczas remontu. A Wy jak sobie z tym radzicie?

 

Podstawa udanego remontu – dobry plan!

plan remontu (2)

 

Print Friendly, PDF & Email

4 comments

 1. Lulu says:

  I też muszę dokupić jeszcze kilka rzeczy. Może faktycznie warto zajrzeć na stronę internetową bo coś w sklepach nie mogę nic znaleźć ciekawego

 2. Megly says:

  Na szczęście mnie to nie dotyczy. Remontów nie lubię. Ostatnie „malowanie mieszkania” było latem i miałam dość. Pozdrawiam! Miłego popołudnia 🙂

Dodaj komentarz