Jak bezpiecznie budować dom?

Własny dom. Wiele osób o nim marzy. Jednak zanim w końcu przekroczymy jego prób czeka nas dużo pracy, wydatków, czasem nawet zmartwień. Jeśli chodzi o te ostatnie to trzeba je jak najbardziej minimalizować. Począwszy od świadomego wyboru działki, kredytu, projektu domu czy samej ekipy budowlanej, a skończywszy na zapewnieniu bezpieczeństwa podczas samej budowy domu. Niestety coraz częściej słyszy się o różnych wypadkach, które wydarzają się nie tylko na większych budowach, ale też właśnie podczas budowy wymarzonego małego domku pod lasem.

O czym trzeba pamiętać by budowa domu była bezpieczna?

Każda budowa stwarza zagrożenia. Nikt nie chce by na jego budowie doszło do jakiegoś wypadku. Dlatego warto wszystko dobrze zorganizować i zabezpieczyć. Wszystko dotyczące właściwej organizacji placu budowy w zakresie bezpieczeństwa jest uregulowane w Kodeksie pracy oraz rozporządzeniach ministra infrastruktury. Trzeba się do tego stosować. Mowa jest tam m.in. o prawidłowym ogrodzeniu obszaru budowy.  Ogrodzenie powinno mieć wysokość nie mniejszą niż 1,5 m. Plac budowy powinien mieć też wyznaczone miejsca, w których będą składowane materiały budowlane. Powinien być też zapewniony dostęp do energii elektrycznej i wody. By bezpiecznie budować dom powinny być też wyznaczone tzw. strefy niebezpieczne, czyli miejsca gdzie istnieje ryzyko np. spadania przedmiotów. Drogi wewnętrzne powinny być utwardzone i utrzymane w dobrym stanie technicznym. Należy również zadbać o materiały. Te trzeba odpowiednio przechowywać i zabezpieczyć.

Jak zapewnić bezpieczeństwo pracownikom pracującym przy budowie domu?

Pierwszym krokiem jest oczywiście wybranie odpowiedniej firmy. Osoby w niej pracujące powinny być przeszkolone i zapoznane z zasadami bezpieczeństwa i ochrony pracy. Powinny też mieć i stosować odpowiednie środki ochrony osobistej, do których można zaliczyć m.in. obuwie ochronne, rękawice, specjalne ubranie chroniące skórę czy nauszniki. Oczywiście to nie wszystko co wpływa na bezpieczeństwa pracowników. Ważne są tu odpowiednie rusztowania czy zabezpieczenia do pracy na wysokości, takie jak np. strumin.pl/zabezpieczenia-budowlane/lina-zycia/ Takie Liny Życia chronią przed upadkiem z wysokości i zwiększają bezpieczeństwo na placu budowy. Duży wpływ na bezpieczeństwo pracowników ma też stan maszyn i innych urządzeń technicznych, którymi się posługują. Pamiętajmy, że za to wszystko, a więc bezpieczeństwo na budowie odpowiada kierownik budowy. Taka osoba jest wybierana przez inwestora lub wykonawcę generalnego.

 

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz