Dieta ketogeniczna – czy to dobry wybór? Poznajcie jej wady i zalety

Są takie diety, które wzbudzają wiele kontrowersji i wiele osób zwyczajnie zastanawia się, czy aby na pewno są zdrowe. Jedną z nich jest dieta ketogeniczna, która rzeczywiście wydaje się dosyć specyficzna. Wokół niej narosło również wiele mitów. Czas najwyższy się z nimi rozprawić i poznać wady i zalety takiego stylu odżywiania się.

Dieta ketogeniczna – czym właściwie ona jest?

Zacznijmy może od tego, że dieta ketogeniczna uznawana jest za dietę leczniczą i w niektórych uzasadnionych przypadkach jest stosowanie jest wręcz koniecznością. Aktualnie uważa się, że ma bardzo dobry wpływ na osoby chore na Alzheimera czy Parkinsona i zmniejsza objawy, skutki oraz i natężenie. Ale niektórzy lekarze polecają ją osobom zmagającym się z insulinooponością czy padaczką odporną na leczenie. Może być stosowana także u osób z autyzmem czy permanentnymi bólami głowy. Niektórzy dietetycy uważają, że osoby cierpiące na guzy mózgu także powinny stosować taką dietę. Natomiast jest całkowicie zabroniona u osób, które mają problemy z nerkami czy wątrobą bądź trzustką, gdyż ilość spożywanego tłuszczu może stanowić zbyt duże obciążenie dla tych narządów. Warto wiedzieć, że dieta ketogeniczna jest sposobem odżywiania się uznawanym za bardzo radykalny, który w intensywny sposób wpływa na procesy metaboliczne. Jak wiadomo nie od dziś podstawę każdego posiłku powinny stanowić warzywa. Bardzo duże znaczenie mają też produkty zbożowe takie jak chleby, makarony czy płatki. Do tego w zbilansowanym stylu odżywiania się jest też miejsce na owoce. W przypadku diety keto węglowodany zostały jednak całkowicie zastąpione przez tłuszcze. Okazuje się jednak, że jeżeli będziecie ich spożywać sporo, czyli w nadmiarze, to tkanka tłuszczowa zacznie być spalana. Tutaj zachodzić będzie też zjawisko nazwane stanem ketozy. Polega na pozyskiwaniu energii przez organizm z własnej tkanki tłuszczowej, przez co ta ulega z czasem zmniejszeniu. Zatem wiele osób stosuje tę dietę jako dietę odchudzającą.

Zalety diety keto

Jak widzicie dieta keto może być stosowana w niektórych przypadkach. Rzeczywiście zmniejsza objawy niektórych chorób, ale pozwala też szybko pozbyć się dodatkowych kilogramów. Jednak należy zdawać sobie sprawę, że powinna być tylko i wyłącznie stosowana jeżeli lekarz czy dietetyk kliniczny tak uznają. Otóż należy zdawać sobie sprawę, że otyłość jest ciężką, a często i śmiertelną chorobą, która osłabia też pracę wielu narządów choćby serca czy też całego układu krążenia. Dzięki diecie keto można szybko pozbyć się dodatkowych kilogramów i w ten prosty sposób odciążyć pracę narządów wewnętrznych.

Wady diety keto

Tych jest całkiem sporo. Wynika to z faktu, że nieumiejętnie stosowana dieta keto jest bardzo szkodliwa. Przede wszystkim może prowadzić do niedoborów. Do tego spożywanie nadmiaru tłuszczu powoduje biegunki tłuszczowe. Pojawia się też ryzyko uszkodzenia osłabionych narządów. Może też pojawić się stan kwasicy ketonowej, która jest niezwykle niebezpieczna. Taka dieta sprzyja też występowania kamieni nerkowych. Dlatego należy ją stosować tylko i wyłącznie wtedy, gdy tak zaleci lekarz. Jednocześnie w takim przypadku nie należy jej samemu zbilansować, lecz postawić na gotowe diety pudełkowe. Jeżeli lekarz nie zaleci inaczej, to należy stosować klasyczną, zbilansowaną dietę. W tym przypadku 75% miejsca na talerzu powinny zajmować warzywa. Jeżeli chcecie dobrze się odżywiać, a niekoniecznie macie ochotę na gotowanie, to zawsze możecie zdecydować się na catering dietetyczny w Warszawie. To świetna opcja dla wymagających.

Zdrowa dieta to zbilansowana dieta

Diety takie jak dieta ketogeniczna powinny być stosowane tylko pod nadzorem lekarza. W innym przypadku ryzyko stosowania diety keto przewyższa jej korzyści. Nieumiejętnie prowadzona dieta keto może być bardzo szkodliwa, a wręcz niebezpieczna. Jeżeli nie ma uzasadnionych przesłanek do jej stosowania lepiej postawić na zdrową dietę, czyli dietę zbilansowaną, która oparta jest na warzywach, produktach pełnoziarnistych. Jednocześnie źródłem białka wcale nie musi być tutaj mięso, lecz mogą być warzywa strączkowe.

*artykuł sponsorowany

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz