Kawa i napoje gazowane w diecie IBS. Czy trzeba z nich zrezygnować?

Kawa i napoje gazowane w diecie IBS. Czy trzeba z nich zrezygnować?

IBS, czyli zespół drażliwego jelita, to schorzenie, które dotyka coraz większą grupę osób. Choć może mieć różne podłoże, objawy są zazwyczaj podobne – to różnego rodzaju niepożądane reakcje ze strony układu pokarmowego, począwszy od bólu brzucha, aż po zaburzenia wypróżniania czy nieustanne wzdęcia i zgagę. Jak radzić sobie z IBS? Dieta to podstawa. A czy zawsze trzeba w niej rezygnować z napojów gazowanych i kawy? Podpowiadamy.

Co to jest IBS?

IBS, irritable bowel syndrome, to inaczej zespół jelita drażliwego, czyli przewlekłe schorzenie idiopatyczne układu pokarmowego. Wiąże się z nim szereg objawów ze strony systemu trawiennego, a najczęstsze to:

  • ostre, skurczowe bóle brzucha, które najczęściej nasilają się po posiłkach i kończą po wypróżnieniu się lub oddaniu gazów;
  • zaburzenia wypróżniania – może to być biegunka lub, wręcz przeciwnie, zaparcia;
  • wzdęcia, odbijanie, gazy, a także nudności i wymioty;
  • wrażenie „przelewania” w brzuchu.

Dodatkowo mogą się pojawić bóle głowy, pleców, ospałość, a nawet objawy ze strony układu moczowo-płciowego.

Warto przy tym podkreślić, że zespół jelita drażliwego może mieć różne postacie – najczęściej wyróżnia się podział na IBS biegunkowe, zaparciowe oraz mieszane, choć istnieje też tzw. IBS-U, czyli rodzaj niesklasyfikowany, który obejmuje mniej typowe przypadki.

Jaka dieta przy zespole jelita drażliwego?

Dla osób, które cierpią na zespół jelita drażliwego, objawy towarzyszące temu schorzeniu są bardzo dokuczliwe. Da się je jednak kontrolować, wprowadzając odpowiednie leczenie objawowe pod okiem gastroenterologa. Jego elementami są m.in. lekoterapia, suplementacja diety (np. z wykorzystaniem probiotyków i błonnika pokarmowego) czy wsparcie psychologiczne. Jednak jest inny, kluczowy element przy walce z IBS: dieta. Wprowadzenie zdrowych i bezpiecznych posiłków pozwala uporać się z najbardziej dokuczliwymi symptomami, a co za tym idzie – pozwala znacząco podnieść jakość życia.

Czy jednak istnieje jedna, uniwersalna dla osób z IBS dieta? Jak wyjaśnia ekspert z centrumrespo.pl, wbrew pozorom, leczenie żywieniowe zespołu jelita drażliwego jest poważnym wyzwaniem. Dzieje się tak dlatego, że lista pokarmów, które wywołują niepożądane reakcje, może być dla każdego pacjenta inna. Bardzo często dolegliwości ze strony układu trawiennego pojawiają się po spożyciu:

  • słodyczy;
  • fast foodów;
  • alkoholu;
  • produktów z sorbitolem, mannitolem lub ksylitolem w składzie;
  • wyrobów cukierniczych.

Nie jest to jednak regułą wolną od wyjątków. Co zatem z kawą i słodzonymi napojami gazowanymi? Te drugie dość często mogą nasilać dolegliwości związane z IBS – zalicza się je bowiem do grupy ogólnie niezdrowych i wysoko przetworzonych produktów. Dlatego – bez względu na to, czy dotyczy Cię zespół jelita drażliwego, rozważ ich zastąpienie smaczną alternatywą. A co z kawą? Ona również w niektórych przypadkach może być źródłem problemów. Warto zaobserwować, czy przykre dolegliwości pojawiają się właśnie po tym, jak uraczysz się porannym espresso, czy niekoniecznie.

Właśnie z uwagi na to, że lista produktów, które mogą sprzyjać nasilaniu się IBS, nie jest zamknięta i taka sama dla każdej osoby, warto popracować nad indywidualnym jadłospisem wspólnie z dietetykiem. Zadecyduje on np., czy potrzebne będzie wprowadzenie na kilka tygodni diety low-FODMAP lub ograniczenie laktozy bądź glutenu. Podpowie też, jak odżywiać się zdrowo, bezpiecznie, a jednocześnie bez wyrzeczeń. To możliwe nawet przy IBS! Przekonaj się o tym i odzyskaj radość z jedzenia!

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz