Wakacje w Hiszpanii – co warto zwiedzić, co warto zjeść.

Wakacje w Hiszpanii

Czy warto pojechać na wakacje do Hiszpanii? Zdecydowanie tak. Hiszpania, to kraj który może spełnić oczekiwania nawet najbardziej wybrednych turystów. Dlaczego? I z czym mi się najbardziej kojarzy Hiszpania? Hiszpania, to kraj korridy, tapas, suszonej szynki, flamenco, najlepszych klubów piłkarskich i bitwy na pomidory. Wśród atrakcji nie brakuje również wspaniałych zabytków architektonicznych, plaż, zamków i gór.

Na początek warto udać się do… Barcelony. Miasto to dla większość turystów jest celem numer jeden, gdy zdecydują się wyjechać do Hiszpanii. Miasto tętni życiem praktycznie przez całą dobę. W Barcelonie nie można się nudzić. Do tego zachwycające zabytki starówki, port, park Guell oraz oczywiście znana na całym świecie Sagrada Familia autorstwa genialnego Gaudiego. Nie zapominajmy również o wzgórzu Montjuic, u którego podnóża stoi Palau Nacional – siedziba Narodowego Muzeum Sztuki Katalońskiej, wyglądem przypominająca bajkowy zamek, otoczony palmami i fontannami z wodospadem. W najbliższej okolicy zamku znajduje się przepiękna „śpiewająca” fontanna.

Ale wakacje w Hiszpanii , to nie tylko Barcelona. To również przepiękne dzikie wybrzeże Costa Brava. Ciągnie się ono wzdłuż północnego wybrzeża Morza Śródziemnego, od granicy francusko-hiszpańskiej i kończy nieopodal północno-wschodnich przedmieść Barcelony. Skaliste klify i sięgające daleko w morze półwyspy oddzielają szerokie, łukowate plaże, nad którymi wyrosły spore ośrodki turystyczne. Miejsce jak z bajki zachwyci na pewno nie jednego turystę.

Toledo

Kolejnym wyjątkowym miejscem jest Toledo. Miasto pełne wąskich uliczek, niekiedy porównywane do labiryntu. Jednak „błądzenie” po Toledo to czysta przyjemność. Liczne zabytki, kościoły, meczety i synagogi na pewni ucieszą nie jednego turystę.

Myśląc o Hiszpanii na pewno od razu przyjdzie nam na myśl Madryt, Walencja, Sevilla czy Saragosa. Ale nie zapomnijmy o tak wyjątkowych miejscach jak San Sebastian rozciągającym się wzdłuż słynnej plaży Concha, zamkniętej od wschodu wzgórzem Urgull, a od zachodu Igeldo, nazywane jest czasami „perłą oceanu”. Miasto jest tak piękne, że kiedyś zachwyciła się nim nawet królowa Izabella II.

Kolejnym obowiązkowym punktem powinien być jeden z najwspanialszych zamków Hiszpanii – Castillo Loarre. Zbudowano go na przełomie X i XI w. na fundamentach rzymskiej warowni. Podwójne mury umocnione cylindrycznymi basztami otaczały budynki pałacu królewskiego.

Hiszpania to wspaniały kraj, w którym każdy znajdzie coś dla siebie, a liczba atrakcji jest naprawdę ogromna i na pewno nie sposób je wszystkie wymienić.

Nie zapominajmy również, że Hiszpania to także kraj „smaku”. Hiszpanie używają dużo przypraw, jedzą dania aromatyczne, pachnące tymiankiem, bazylią, pietruszką, cebulą i czosnkiem. Jednak kuchnia hiszpańska nie jest pikantna. Wśród typowo hiszpańskich dań należy wymienić przede wszystkim tak znane potrawy jak: patatas bravas, paella, gazpacho, calamari, pulpo a la gallega czy chorizo. Będąc na wakacjach warto spróbować lokalnej kuchni i nie sięgać po potrawy znane nam z naszego kraju. W końcu mamy je na co dzień 😉

gazpacho

Print Friendly, PDF & Email

9 comments

Dodaj komentarz