Na co zwrócić uwagę wybierając czajnik na gaz?

czajnikCzajnik. Czy ktoś wyobraża sobie, aby mogło go braknąć w kuchni? Zdecydowanie nie. Poranna aromatyczna kawa lub herbata, podgrzewanie wody na mleko dla dziecka, przygotowanie wody do galaretek, które będą stanowić wspaniałe zwieńczenie ciasta… I wszędzie pojawia się on CZAJNIK Osobiście nie wyobrażam sobie dnia, w którym nie miałabym w ręku czajnika. Ale jak go wybrać? Czym się sugerować przy wyborze czajnika na gaz? Na co zwrócić uwagę podczas zakupów? Ja zwracam uwagę na trzy podstawowe rzeczy:

Pojemność czajnika

Wybierając czajnik przede wszystkim musimy zadbać o właściwą pojemność, dostosowaną do naszych potrzeb. Ja mam liczniejszą rodzinę, więc zawsze wybieram czajniki o większej pojemności, gdy mieszkacie sami warto wybrać te mniejsze. Producenci oferują czajniki od 0,4 l do 3 litrów. Najpopularniejsze jednak są czajniki o pojemności 1,7 l. Są one uznawane za uniwersalne. W przypadku naprawdę dużej rodziny sięgnijcie po czajniki o dużej pojemności. Zaoszczędzicie w tym momencie czas – od razu przygotujecie odpowiednią ilość herbat bez konieczności dogotowywania wody.

Tworzywo

Po drugie należy zwrócić uwagę na tworzywo z jakiego wykonany jest czajnik. W przypadku czajników przeznaczonych na kuchenkę gazową mamy do wyboru czajniki stalowe lub emaliowane (preferowane głównie przez tradycjonalistów). Najczęściej takie czajniki wyposażone są w gwizdek, dzięki któremu, wiemy że woda właśnie się zagotowała. To ich przewaga nad czajnikami elektrycznymi. Warto też zwrócić na rączkę czajnika (z nienagrzewającego się tworzywa). Sprawdźcie czy rączka wam odpowiada. Zdarza się tak, że niekiedy może być po prostu mało poręczna lub nieładna – a to też istotny czynnik, dlaczego? O tym w kolejnym punkcie.

Czajnik jako element wystroju wnętrza

Czajnik, to także element wystroju wnętrza. W końcu przeważnie, to on stoi w centralnym punkcie kuchni. Nie ukrywam, że osobiście zwracam dużą uwagę na jego wygląd. Tak często z niego korzystamy, że… po prostu powinien się nam podobać. Na szczęście  czajniki na gaz  występują w szerokiej gamie kolorystycznej, niekiedy mają również namalowany piękny motyw, który dodaje im niepowtarzalnego uroku. Szukając ostatnio odpowiedniego czajnika trafiłam na czajniki z Bokono.pl W szerokiej ofercie można znaleźć czajniki o różnych pojemnościach (do 3 l), o różnych kształtach, czajniki ze stali nierdzewnej, emaliowane, w jednolitych kolorach lub z motywami, a nawet czajniki z elementami drewnianymi. W przysłowiowe „oko” wpadł mi przede wszystkim czajnik, które możecie zobaczyć na pierwszym zdjęciu tego wpisu. Prawda, że ładny? Nowoczesny i stylowy. Wspomniany czajnik wykonany jest z najwyższej jakości stali nierdzewnej, posiada gwizdek i bardzo oryginalny wzór w kolorze czerwonym. Jego pojemność jest dla mnie idealna – 2,7 litra wody. Co ciekawe można go myć również w zmywarce. Czajnik też doskonale nada się na płyty indukcyjne (co dla mnie jest mniej istotne – mam kuchenkę gazową, ale może was zainteresuje). Drugim modelem czajnika, nad którym się zastanawiałam był czajnik emaliowany dostępny w pięknych wzorach. Spójrzcie na zdjęcie poniżej.

Czajnik emaliowany

Czajnik dostępny jest w sześciu pięknych wzorach*

Ostatecznie jednak wybrałam pierwszy rodzaj czajnika. A ten z emalii poleciłam siostrze 😉 Będzie idealnie pasował do jej kuchni.

Na co jeszcze zwrócić uwagę przy wyborze czajnika?

Na dodatkowe cechy. Jakie? Jeśli planujemy w przyszłości np. zakup innej kuchenki warto sprawdzić czy czajnik będzie również odpowiedni do płyt indukcyjnych. Dodatkowe ułatwienia np. możliwość mycia czajnika w zmywarkach. To wszystko mamy zawsze wymienione w danych technicznych dot. czajnika.

A Wy na co zwracacie uwagę przy wyborze czajnika? Może są jeszcze jakieś inne cechy, o których zapomniałam, a które powinny być wymienione? Podzielcie się swoimi uwagami 🙂

 

*zdjęcia pochodzą ze strony bokono.pl

Print Friendly, PDF & Email

4 comments

Dodaj komentarz