Krajalnica do wędlin – jaką wybrać?

Przygotowujecie na śniadania lub przyjęcia popularne deski pełne najróżniejszych wędlin, warzyw i innych pyszności? A może po prostu uwielbiacie domowe kanapki z wędliną, serem i sałatą? Bez względu na to co najbardziej lubicie jest jeden wspólny element – odpowiedniej grubości plasterki. I choć ostry nóż, to podstawa każdej kuchni, to ciężko za jego pomocą uzyskać idealnie równe plastry wędliny, chleba czy warzyw, zwłaszcza gdy musimy ukroić ich sporą ilość. Tu odpowiedzią może być krajalnica. Plastry, które dzięki niej uzyskujemy są równej grubości i co równie ważne – wszystko zajmuje dosłownie kilka chwil bez większego wysiłku.

Dlaczego warto kupić krajalnicę?

Profesjonalna krajalnica do wędlin czy sera jest obecnie podstawowym elementem każdego dobrego sklepu spożywczego, mięsnego, gastronomii czy firm kateringowych. Można ją oczywiście też kupić do własnego domu. Po co? Odpowiedź jest prosta – aby ułatwić codzienne przygotowania. Krajalnica sprawdzi się idealnie, gdy mamy do zorganizowania przyjęcie lub po prostu liczba domowników jest tak duża, że tradycyjne krojenie żywności za pomocą noża jest naprawdę czasochłonne. Za pomocą krajalnicy pokroimy o wiele więcej porcji nie tylko w sposób perfekcyjnym ale też i w bardzo krótkim czasie. Krajalnica do żywności, to też idealnie rozwiązanie dla osób ceniących perfekcje i tych, którzy po prostu lubią idealnie cienkie plasterki wędlin, sera czy innych składników spożywczych.

Wolnostojąca czy do zabudowy

Na rynku istnieją dwa rodzaje krajalnic – wolnostojące i do zabudowy. Pierwsze można przenosić w dowolne miejsce w kuchni lub w sklepie. Drugie najczęściej są umieszczane na stałe w szafkach. Ich zaletą jest zminimalizowanie ryzyka przypadkowych skaleczeń. To która krajalnica sprawdzi się w danej kuchni lepiej zależy oczywiście od naszych indywidualnych preferencji i potrzeb oraz od posiadanego miejsca (wielość kuchni).

Bezpieczeństwo i jakość wykonania

To nie rodzaj krajalnicy jest decydujący. Najważniejsze jest bezpieczeństwo i idąca w parze jakość wykonania. Szukając dobrej krajalnicy warto postawić na sprawdzoną markę, jak krajalnice Ritter. Na stronie producenta krajalniceritter.pl  znajdziemy duży wybór krajalnic. Wyprodukowane są z najwyższej jakości materiałów, w głównej mierze ze specjalnie dobranej stali nierdzewnej, przeznaczonej do kontaktu z żywnością. Dzięki temu nie ma obaw, że nasz sprzęt ulegnie awarii. Wyróżnia je solidna konstrukcja i praktyczne rozwiązania, które zadowolą nawet najbardziej wymagającego klienta. Ogromną zaletą każdej krajalnicy do wędlin jest wyłącznik bezpieczeństwa do pracy przerywanej i ciągłej. Często w krajalnicach występuje też tzw. blokada bezpieczeństwa dla dzieci, system włączania dwoma palcami. To kolejne zabezpieczenie. Pamiętajmy, że nóż w takich krajalnicach jest niezwykle ostry i im lepsze zabezpieczenia zaproponuje producent, tym lepiej.

Nóż i regulacja grubości

Najważniejszym elementem każdej krajalnicy jest nóż. Dokonując zakupu krajalnicy warto sprawdzić z czego wykonane jest ostrze w danym modelu i jakiej jest średnicy. Najlepiej gdy taki nóż będzie wykonany ze stali nierdzewnej lub tytanu, a jego średnica będzie się wahać od 17 do19 cm.

Kolejną kwestią jest regulacji grubości plasterka. Im większa regulacja tym większe możliwości krajalnicy. We wspomnianych krajalnicach Ritter regulacja waha się od niespełna 1 mm do nawet przeszło 2 cm.

Na co jeszcze zwrócić uwagę przed zakupem?

Poza wspomnianym bezpieczeństwem, rodzajem materiału, jakością noża, istnieje jeszcze kilka kwestii, na które należy zwrócić uwagę przed zakupem krajalnicy do wędlin. Warto sprawdzić czy krajalnica jest wyposażona w:

  • nachylony podajnik – ułatwia posuwanie krojonego produktu w kierunku noża,
  • tacka – dzięki niej unikniemy dodatkowego bałaganu na stole czy blacie kuchennym,
  • możliwość montowania do blatu lub antypoślizgowe nóżki – takie elementy ułatwiają użytkowanie i wpływają na bezpieczeństwo,
  • schowek na kabel – idealny zwłaszcza dla właścicieli niewielkich kuchni/pomieszczeń, pozwala bowiem na łatwiejsze przechowywanie krajalnicy (sprzęt zajmuje mniej miejsca),
  • moc sprzętu,
  • łatwość czyszczenia,
  • odpowiednie kategorie bezpieczeństwa.

 

Dodaj komentarz