Jak urządzić przestrzeń kuchenną, czym kierować się przy wyborze AGD i jak zaoszczędzić?

kuchnia (1)Kuchnia, to serce domu. Nie tylko mojego. Bo choć nie każda pani domu paja taką miłością do gotowania i pieczenia jak ja, to na pewno u nikogo nie może jej zabraknąć. Ale jak ją dobrze zorganizować w szczególności, gdy nie jest ona zbyt dużych rozmiarów? Czym się sugerować przy wyborze AGD? Co warto wybrać, a z czego zrezygnować na rzecz miejsca? Jak to wszystko odpowiednio rozmieścić? Dziś postanowiłam podzielić się z Wami kilkoma cennymi poradami, które mam nadzieję pomogą wam zorganizować „wasz kulinarny świat”.

Jak urządzić przestrzeń kuchenną?

Podstawą przy urządzaniu kuchni jest według mnie „swoboda ruchów” i praktyczne umieszczenie sprzętu AGD oraz jego odpowiednia ilość (ale o tym napiszę za chwilę). Nie może być mowy o tym, aby we wnętrzu po którym non stop się krzątamy i w którym często spędza jednocześnie czas więcej niż jeden domownik nie było wolnego miejsca do swobodnego przejścia, wygodnego gotowania posiłków czy ich jedzenia. U nas to częsta sytuacja – ja akurat coś gotuję, w tym czasie dzieci przybiegają po picie lub mąż szykuje kanapki do pracy itd. U nas w kuchni jest zawsze duży ruch, w końcu często też piekę czy gotuję w towarzystwie. Nie ma nic milszego niż wspólne przygotowanie posiłków 🙂

Podstawą jest tu bez wątpienia odpowiednie ustawienie sprzętów AGD. Najczęstszym błędem jest ich nieodpowiednie rozstawienie, co wiąże się z koniecznością ciągłego przemieszczania się po pomieszczeniu podczas gotowania np. w celu sięgnięcia do lodówki po kolejny składnik potrawy, skorzystania z kuchenki czy zbytnio oddalonego zlewu. Pamiętajcie o tym urządzając swoją kuchnię. Bo wiem z doświadczenia, że jak już raz ustawimy gdzieś dany sprzęt później nie ma już czasu czy możliwości  na zmiany i musimy się męczyć.

Zgodnie ze wskazówkami specjalistów z branży AGD czy aranżacji wnętrz zalecenia co do ustawień wyglądają w następujący sposób: lodówkę ustawiać w odległości między 120 a 210 centymetrów od zlewozmywaka. Zlew powinien być na podobnym dystansie z kuchenką. Optymalna przestrzeń dzieląca kuchenkę oraz lodówkę powinna wynosić 120 – 270 centymetrów. Są to ogólnie przyjęte wymiary, jednak najważniejszym aspektem jest nasza wygoda. Przed wstawianiem sprzętów do swojej kuchni dokładnie wszystko przemyślcie i zmierzcie. Pochodźcie chwilę po pomieszczeniu wyobrażając sobie np. że coś gotujecie. I pamiętajcie jeszcze o niezwykle ważnej kwestii jaką jest minimalizm.

Czym się kierować przy wyborze AGD do kuchni?

I tu wracam do wspomnianego wcześniej minimalizmu. Dlaczego? O czy mówię? Zarówno w małej, jak i większej kuchni nie może być za dużo sprzętów. Bo choć są wspaniałe i na pierwszy rzut oka wydaje się nam, że usprawnią naszą pracę z czasem często okazują się po prostu zbędne. Postawcie na minimalizm. Zakupcie tylko niezbędne AGD. Nie tylko zaoszczędzicie miejsce, wasza kuchnia będzie ładna, funkcjonalna, „nie zagracona”, ale również nie wydacie niepotrzebnie pieniędzy. Pamiętajcie też np. remontując swoją kuchnię, że często lepiej zostać przy starym sprawdzonym sprzęcie niż od razu kupować nowy. Taką zasadę bynajmniej wyznaję w stosunku do piekarnika. Dlaczego? No cóż… każda gospodyni wie, że nie ma to jak stary sprawdzony piekarnik. W nim zawsze nasze ciasta wyjdą jak należy, bo w końcu już bardzo dobrze go znamy 🙂 Dlatego często warto zastanowić się nad naprawą. Jeśli szukacie dobrego serwisu do naprawy sprzętu AGD mogę wam polecić Technikan.pl Korzystałam z niego mieszkając jeszcze we Wrocławiu. Szybko i sprawnie.

A wracając do wyboru AGD… Uważam, że podstawą każdej  kuchni jest dobra lodówka, kuchenka z piekarnikiem (lub osobno, w zależności od upodobań czy miejsca), blender z misą, mały mikser i opcjonalnie zmywarka (przyznam Wam szczerze, że ja dopiero zamierzam się na jej zakup – ale miejsce na nią już dawno zaplanowałam).

zmywarka

Jak zaoszczędzić kupując sprzęt AGD?

I tu mam dla was kilka prostych rad:

  • Nie wybierajcie sprzętu z dodatkowymi funkcjami. Wiem, że sprzedawca będzie Was do tego zachęcał, ale czy na pewno te „gadżety, usprawnienia” są wam potrzebne? Pamiętajcie, że każda dodatkowa funkcja to większa cena.
  • Nie kupujcie sprzętu za wcześnie. Najpierw wyremontujcie na spokojnie kuchnie, a potem udajcie się na zakupy. Pamiętajcie, że czas gwarancji liczony jest od daty zakupu sprzętu.
  • Warto poczekać na zakup ciut dłużej. Być może na rynku pojawi się nowszy model waszego sprzętu, wtedy ten który akurat wy wybraliście będzie po prostu tańszy.
  • I najważniejsze! Dobrze wcześniej wszystko przemyślcie. Nie kierujcie się modą. Jeśli od lat ufacie jakieś marce, jest niezawodna i solidna, to tą wybierzcie. W obecnych czasach mamy możliwość sprawdzenia i porównania każdego sprzętu (parametrów) przez internet. Korzystajcie z tego. Często tańszy sprzęt okazuje się tak samo dobry jak ten z „wyższej półki” (droższy).

Nie spiesz się z decyzjami! Zaplanuj, spisz, przeanalizuj ceny, potrzeby. Wybierz sprzęt, który jest nie tylko dobry, ale naprawdę ci potrzebny 🙂

zaplanuj nie spiesz się

Print Friendly, PDF & Email

4 comments

Dodaj komentarz