Czym zastąpić jajka w cieście?

Zainteresowanie konsumentów roślinnymi zamiennikami jaja kurzego rośnie z uwagi na szereg czynników. Zaliczamy do nich m.in. trend wegańskich produktów, dążenie do redukcji alergenów w jedzeniu czy obawy dotyczące bezpieczeństwa mikrobiologicznego jaj.

Na pierwszy rzut oka znalezienie alternatywy dla jaj kurzych, szczególnie jeżeli chodzi o wypieki, wydaje się trudne. Jednak na rynku dostępnych jest szereg produktów, które z łatwością można stosować jako zamiennik jajka. Z pewnością kilka z nich znajdziesz bez problemu w swojej kuchni.

Zamiennik jaka – nasiona chia i siemię lniane

Nasiona chia i siemię lniane to niezastąpione składniki dla osób poszukujących zdrowych alternatyw dla jajek i nie tylko. Mają one podobne właściwości. Zarówno siemię lniane, jak i nasiona szałwii hiszpańskiej są bogate w błonnik, kwasy omega-3 oraz inne cenne składniki odżywcze, co czyni je doskonałymi substytutami jajek w wielu przepisach.

Jeżeli chcesz zastąpić jajko siemieniem lnianym lub nasionami chia, wystarczy połączyć jedną lub dwie łyżki zmielonych nasion i trzy łyżki wody. Następnie odstawić mieszankę na chwilę, aż przybierze ona konsystencję żelu. Ważne jest, aby nie zalewać nasion gorącą wodą, a użyć ciepłej lub letniej. W tak łatwy sposób możesz zastąpić jedno jajko. Koniecznie wypróbuj tę opcję do swoich słodkich wypieków.

Kisiel z łusek

Koleją propozycją dla osób szukających zmian lub tych, które po prostu nie mogą jeść jajek, są zmielone łuski babki jajowatej (https://zdrowapaczucha.pl/ziarna-i-nasiona/540-babka-jajowata-luska-200-g-5902273240525.html). Odpowiednikiem jednego jajka będzie w tym przypadku jedna łyżeczka zmielonych łusek zmieszana z 1/3 szklanki wody. Tak jak z nasionami chia i siemienia lnianego, czekamy aż całość zgęstnieje.

Mus owocowy lub warzywny jako zamiennik jajka

Zamiast jajek do ciasta możesz wykorzystać także puree owocowe lub warzywne. Mus jabłkowy czy banan lub dojrzałe awokado zmiksowane na gładką masę to świetne opcje, które nie tylko zastępują jaja, ale są nośnikiem smaku i dodają wilgotności do wypieków. Konsystencja puree pozwala na wiązanie składników. Ciasto staje się wówczas odpowiednio lepkie, jak wtedy gdy dodajemy do niego jajka.

Czym zastąpić jajko w naleśnikach i czy zawsze trzeba?

W wielu przepisach kulinarnych istnieje możliwość eliminacji jajek bez konieczności zastępowania ich czymkolwiek innym. Wystarczy po prostu je pominąć, a danie nadal będzie smaczne i satysfakcjonujące. Naleśniki bez jajek są doskonałym przykładem potrawy, która zachowuje swój wyjątkowy smak i konsystencję nawet bez tego składnika.

Kiedy eliminujemy jaja z przepisu na naleśniki, warto zwrócić uwagę na odpowiednią mieszankę mąki. Mąka kukurydziana, łączona na przykład z mąką pszenną, może nadać naleśnikom lekkość i chrupkość. Ciasto można wzbogacić, dodając do niego także płatki owsiane w postaci zmielonej lub w całości. Dodatek „mleka” sojowego lub innego napoju z roślin strączkowych czy orzechów zapewni odpowiednią konsystencję i wzbogaci smak potrawy. Niektórzy uważają, że woda gazowana dodana do ciasta naleśnikowego może sprawić, że placki będą bardziej puszyste.

mus owocowy

Podczas smażenia naleśników na patelni należy zadbać o odpowiednią temperaturę i technikę, aby uzyskać idealnie rumiane i chrupiące naleśniki. W ten sposób, mimo braku jajek w składzie, danie zachowa swoją charakterystyczną teksturę i smak.

Mączka chleba świętojańskiego może zastąpić jajko

To zarówno interesujący zamiennik jajek w wielu przepisach kulinarnych, jak i sam produkt będący alternatywą m.in. dla kakao. Charakteryzuje się ona wyjątkowymi właściwościami, które pozwalają na uzyskanie pożądanej konsystencji i struktury w wypiekach. Dzięki swojej naturalnej zawartości lepkich składników mączka może pełnić rolę spulchniacza i wiązadła, podobnie jak jajka. Dodatkowo nadaje potrawom charakterystyczny lekko karmelkowy smak, który sprawia, że stają się one wyjątkowo apetyczne i aromatyczne. Produkt ten zwany też karobem słabo rozpuszcza się w wodzie, jednak bardzo dobrze ją wiąże. Ma właściwości zagęszczające i żelujące nawet bez podgrzewania. Sprawdzi się także w zagęszczaniu deserów.

Mącznym zamiennikiem jajek mogą być również suche składniki, takie jak mąka ziemniaczana. Zaledwie dwie łyżeczki mogą z powodzeniem zastąpić jedno jajko w przepisie. Ten składnik nie wpływa na smak czy aromat wypieku.

aquafaba doskonały zamiennik jajek

Woda z puszki zamiast jajka, a może tofu?

Aquafaba, czyli woda pozostała po gotowaniu ciecierzycy lub odsączeniu tej konserwowej. To składnik, który zdobywa coraz większą popularność w kuchni roślinnej. Aquafaba może być doskonałym zamiennikiem jajek w wielu przepisach kulinarnych. Dzięki swojej lepkiej konsystencji, działa jako stabilizator i spulchniacz, nadając potrawom odpowiednią teksturę i objętość. Aquafaba może być wykorzystywana do przygotowania pianek, bezy, kremów, a nawet majonezu!

Fani kuchni wegańskiej zamiast jaj używają także tofu, z którego robią m.in. sławną tofucznicę będącą alternatywą dla jajecznicy. Tofu, jak i samo jajko to także bardzo dobre źródło białka.

Jeżeli jeszcze zastanawiasz się czym zastąpić jajko, koniecznie wypróbuj jedną z przedstawionych powyżej opcji. To doskonałe alternatywy dla osób poszukujących zdrowych, roślinnych zamienników jajka, a także dla alergików. 

Źródła:

A Hilal, A Florowska, Z Milewska – Przemysł Spożywczy, 2020

Superfoods–idealne uzupełnienie diety czy zbędny dodatek, K Ekiert, M Dochniak – Pielęgniarstwo i Zdrowie Publiczne, 2015

/artykuł sponsorowany/

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz