Jakie właściwości ma zielona herbata?

Herbata i jej właściwości

Herbata to (zaraz po wodzie) drugi najchętniej pity na świecie napój. Pochodzi z Chin, ale od IX wieku zaczęła być uprawiana w innych krajach Azji, a od XVI wieku znana jest także Europejczykom. Przez stulecia zwyczaje picia herbaty intensywnie i niezależnie od siebie rozwinęły się na całym świecie. Dziś herbatę można pić z różnych powodów, na przykład aromatyzowaną herbatę można pić dla smaku, gorzką i mocną dla poprawy trawienia po obfitym posiłku, lekką i delikatną na wieczorne wyciszenie. W filozofii wschodu herbata jest częścią medycyny naturalnej, stamtąd też pochodzi termin „leczenie herbatą”. W Azji herbacie przypisuje się szereg leczniczych, cudownych, czasem też magicznych właściwości. Sam rytuał parzenia i picia oczarowuje tajemniczym urokiem. I choć nie wszystkie cudowne właściwości herbaty zostały potwierdzone badaniami naukowymi, skoro od tysięcy lat się ją stosuje, coś musi być na rzeczy.

Prozdrowotne działanie zielonej herbaty

Faktem jest, że herbata jest bogata w przeciwutleniacze (w tym katechiny i polifenole), które opóźniają proces utleniania. W skrócie oznacza to, że herbata spowalnia procesy starzenia i zmniejsza ryzyko nowotworów. Dodatkowo herbata zapobiega miażdżycy, wykazuje właściwości przeciwzapalne, a także wspiera przeciwdziałanie chorobie Parkinsona i chorobie Alzheimera,  zmniejszając ryzyko uszkodzeń neurologicznych. Efektem regularnego picia zielonej herbaty jest zwiększona odporność organizmu. Dodatkowo herbata zawiera teinę – pobudzającą substancję, która łagodnie dodaje energii.

Odchudzające właściwości zielonej herbaty

Czy to prawda, że zielona herbata odchudza? Żeby odpowiedzieć na to pytanie, najpierw musimy wyjaśnić, na czym polega proces odchudzania. Odchudzanie, zrzucanie zbędnych kilogramów, czy utrata wagi możliwe są wtedy, kiedy bilans kaloryczny jest ujemny. Przekładając z naukowego na ludzki: chudniemy wtedy, kiedy dostarczamy organizmowi mniej kalorii niż organizm potrzebuje. Przez to jest on zmuszony do pozyskiwania energii już odłożonej w ciele. Wtedy właśnie organizm „spala tłuszcz”, czego wizualnym efektem jest chudnięcie. Wydawałoby się więc, że picie lub jedzenie czegokolwiek powoduje przybieranie, a nie tracenie na wadze, ale to nie zawsze jest prawdą. Są pewne sposoby przyspieszania metabolizmu – jednym z nich jest ruch, szybki marsz, jogging, wybranie schodów zamiast windy. To przyspiesza tętno, zwiększa metabolizm i powoduje, że spalanie nabiera szybszego tempa. Podobnie jest z herbatą. Regularne picie zielonej herbaty wspiera proces odchudzania, przyspieszając przemianę materii. Dzięki witaminie B, kofeinie, katechinom i polifenolom hamuje nadmierny apetyt. Ma działanie moczopędne – pomaga więc szybciej oczyścić organizm z nagromadzonych toksyn, a przez to przyspieszyć metabolizm.

Zastosowanie zielonej herbaty w kosmetyce

Zielona herbata to nie tylko napar do picia ani magiczny lek ze wschodu. Zielona herbata znana jest także ze swoich pozytywnych właściwości na skórę. Jest składnikiem wielu kosmetyków, takich jak kremy, maseczki, płyny micelarne czy balsamy. Jej działanie to głownie przeciwdziałanie wolnym rodnikom i ochrona skóry przed zmarszczkami, utratą jędrności i elastyczności. Chroni także skórę przed szkodliwym działaniem promieniowania słonecznego, a także działa antybakteryjnie, antyseptycznie i regulująco na nadmierne wytwarzanie sebum. Herbata tonizuje i łagodzi skórę, a także działa przeciwobrzękowo, dając efekt natychmiastowej, wyraźnej poprawy naturalnego wyglądu skóry. Dodatkowo zielona herbata stosowana jest w kosmetyce włosów, stymulując ich wzrost i hamując wypadanie.

Domowe SPA z zielonej herbaty

Zielona herbata jest fantastyczna nie tylko do picia. W domowym zaciszu możesz wykorzystać ją na mnóstwo sposobów, na przykład:

  • Odświeżający i kojący tonik z zaparzonej i przestudzonej zielonej herbaty
  • Chłodzące okłady pod oczy z torebek zielonej herbaty
  • Maseczka z zielonej herbaty do cery tłustej i trądzikowej z zaparzonej herbaty, mąki ryżowej i kilku kropel cytryny
  • Maseczka z zielonej herbaty do skóry suchej i wrażliwej z odrobiny naparu herbacianego, cząstki banana i łyżki jogurtu naturalnego.

Nawet nie wiesz, ile skarbów kryje Twoja szafka i lodówka! Nie bój się eksperymentować, dodając do swoich domowych maseczek z zielonej herbaty na przykład białą glinkę albo miód. Naturalne składniki będą o wiele lepsze dla Twojej skóry (i tańsze dla Ciebie!) niż syntetyczne kosmetyki.

Gdzie kupić dobrą zieloną herbatę?

Po gwarancję jakości, świeżości i oryginalnego pochodzenia zielonej herbaty wybierz się do Five o’clock, renomowanej polskiej herbaciarni.

*artykuł sponsorowany

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz