Słoiczki dla dzieci – na śniadanie, obiad czy przekąskę? Co musisz o nich wiedzieć?

Marchewka, brokuł, dynia, jabłko, śliwka, mięso w sosie, danie makaronowe, zupka jarzynowa – w słoiczkach zamknięte są najróżniejsze warzywa, owoce i potrawy. Rodzice sięgają po nie zwykle podczas rozszerzania diety maluszka. Czy dobrze robią? Na co zwracać uwagę podczas zakupu słoiczka? Co trzeba o nich wiedzieć? Zebraliśmy niezbędne informacje i przygotowaliśmy poniższy poradnik. Sprawdź, jak to jest z tymi słoiczkami!

Warzywa, owoce i obiadki dla dzieci – skład słoiczków pod lupą

Producenci żywności dla niemowląt i dzieci cały czas są poddawaniu kontrolom. Wszystkie uprawiane przez nich warzywa, owoce i zboża muszą być wysokiej jakości, wolne od wszelkich zanieczyszczeń. Normy bezpieczeństwa są w tym przypadku naprawdę surowe.

Gotowy słoiczek z jedzeniem dostarcza określoną ilość kalorii i posiada oznaczenie wiekowe na etykiecie, którego trzeba przestrzegać, skład bowiem jest opracowywany na podstawie norm dziennego zapotrzebowania na konkretne składniki w danym wieku. Do tego nie ma mowy, by pojawiły się zagęstniki, aromaty, sól, cukier czy wzmacniacze smaku.

I tak na początek podajemy dziecku jednoskładnikowe słoiczki, na przykład marchewkę, dynię czy brokuł. Z czasem zaś rozszerzamy jego menu o zupki oraz o gotowe obiadki dla dzieci w słoiczkach. Znajdziemy tutaj na przykład takie propozycje, jak brokuły z brązowym ryżem, dynię z ryżem, cukinię z dynią i ziemniakami, marchewkę z ziemniakami, szpinak z ziemniakami, risotto, spaghetti bolognese, wegetariańskie curry, dynię z kurczakiem, warzywa z ryżem i indykiem.

Obiadek ze słoiczka kontra obiadek samodzielnie przygotowany

Przeciwnicy słoiczków twierdzą, że samodzielne gotowanie posiłków dziecku jest zdrowsze i lepsze. Okazuje się, że nie zawsze tak jest. Już wyżej wyjaśniliśmy, jak rygorystycznym przepisom są poddawane produkty zamknięte w słoiczkach. Niestety kupując ziemniaki, marchew, jabłka oraz mięso w sklepie albo na bazarze, tak naprawdę nic o nich nie wiemy. Nie wiemy też, czy nie zawierają szkodliwych substancji. Wybierajmy więc świadomie – chodźmy do sklepów z żywnością ekologiczną, jajka bierzmy z zaufanego źródła, a warzywa możemy uprawiać we własnym ogródku.

Natomiast jeśli zastanawia nas, dlaczego właściwie dania w słoiczkach mają tak długą datę przydatności do spożycia, a nie zawierają konserwantów, to już spieszymy w odpowiedzią. Chodzi o specjalny proces ich przygotowania. Patrząc na zupki i obiadki dla niemowląt, to są one sterylizowane pod wysokim ciśnieniem, co pozwala zabezpieczyć je przed psuciem.

Jak podgrzać słoiczek z jedzeniem?

Na koniec jeszcze kilka wskazówek dotyczących podgrzewania warzyw, zupek i obiadków w słoiczkach. Najpierw sprawdzamy ich szczelność – czy środek wieczka jest wklęsły, czy nie ugina się pod naciskiem palca oraz czy podczas pierwszego otwarcia słychać charakterystyczne kliknięcie.

Teraz możemy podgrzać albo cały słoiczek, albo miseczkę, do której przełożymy porcję jedzenia. W obu przypadkach otwarty słoiczek lub miseczkę wkładamy do kąpieli wodnej (pilnując, by temperatura wody w garnku nie przekraczała 70 stopni Celsjusza) bądź do kuchenki mikrofalowej, mieszamy zawartość i patrzymy, czy temperatura jest właściwa.

Podsumowując, obiadki oraz inne potrawy w słoiczkach dla dzieci są wygodne w użyciu, szybkie i wielokrotnie się przydają. Są dobre przy rozszerzaniu diety oraz jako posiłki uzupełniające, gdzie poza mlekiem podajemy dziecku również przekąski w kawałkach.

*artykuł sponsorowany

 

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz