5 powodów, aby na stałe włączyć sałatki do swojej diety

Sałatki w różnych wariantach mogą i powinny być stałym elementem jadłospisu – i nie mamy na myśli codziennej mizerii do kotleta, ale bogate, sycące i pyszne dania, które przy okazji są bardzo zdrowe. Poznaj pięć powodów, aby docenić sałatkę!

  1. Warzywa są dobre dla organizmu

Banał? Być może, ale faktem jest, że Polacy jedzą o wiele za mało warzyw. Według piramidy żywieniowej powinny być one podstawą każdej diety. Warzywa i owoce powinny stanowić około 50% tego, co jemy w ciągu dnia, przy czym tylko ¼ z tego to owoce. 

Inaczej mówiąc, powinieneś aż połowę zjadanych produktów zamienić na warzywa. Zawierają one mnóstwo witamin i minerałów, które są niezbędne do funkcjonowania organizmu. Dodatkowo zielone warzywa bogate są w kwas foliowy – witaminę B9, której niedobór jest coraz częstszy wśród naszych rodaków.

  1. Można je modyfikować według smaku

Jeśli na myśl o sałatkach krzywisz się z niechęcią, pomyśl o tym, jakie warzywa i inne składniki lubisz – i po prostu zrób sałatkę tylko z tego, co ci smakuje. Sałata lodowa, gruszka i ser pleśniowy? Posyp pestkami dyni, dodaj trochę cebuli, papryki i masz gotowy posiłek. Każdy składnik można zastąpić innym, który bardziej lubisz. Podstawą zwykle jest sałata, ale obecnie jest jej na rynku tyle rodzajów, że na pewno znajdziesz swoją ulubioną. Młody szpinak? Sałata rzymska? A może kapusta pekińska? Eksperymentuj i szukaj swoich smaków!

  1. Można je wygodnie zabrać ze sobą

Zdrowe sałatki są świetnym posiłkiem na wynos – do pracy, szkoły czy w podróż. Wystarczy przyrządzić ją w pudełku, założyć pokrywkę i gotowe. Jeśli nie masz pojemnika, spakuj sałatkę do słoika ze szczelną zakrętką – to bardzo modne, a wiele osób twierdzi, że ze szkła danie smakuje lepiej niż z plastikowego opakowania.

  1. Możesz kupić gotowe sałatki

Przygotowanie sałatki nie zajmuje wiele czasu, ale w codziennym zabieganiu czasem brakuje go, żeby zadbać o siebie i swoje zdrowe odżywianie. Na szczęście można je kupić gotowe. Wybierz na przykład sałatkę Dobra Karma dostępną w pudełkach z osobno spakowanym dressingiem. Dobra Karma (Żabka ma codziennie świeże) to linia zdrowych produktów, w tym właśnie gotowe sałatki w różnych wariantach. Jeśli więc jesteś w biegu, możesz kupić je po drodze i podarować sobie pięć minut na zdrowy posiłek.

  1. Mogą zastąpić śniadanie, kolację, a nawet obiad

Sałatki powinny zawierać przede wszystkim warzywa, ale warto zadbać o dodatek białka w postaci mięsa, strączków lub np. tofu. Możesz także dodać grzanki, pestki, dobry olej – wszystko to sprawi, że danie będzie wystarczająco sycące, by zastąpić dowolny posiłek.

*artykuł sponsorowany

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz