Z cyklu porozmawiajmy o… Mobbing w pracy.

Dziś kolejny trudny temat. Ostatnio nasuwa się ich coraz więcej. Spotkania ze znajomymi, rozmowy przez internet, to wszystko „otwiera oczy”. Niestety życie ma swoje plusy i minusy. Czasem jest naprawdę dobrze, wszystko się układa, a chwilami cały nasz świat się wali. Ostatnio znów został poruszony temat mobbingu w pracy. Nawet nie wiedziałam jak duże i powszechne jest, to zjawisko.

Zgodnie z przepisami mobbing, to nic innego jak działania lub zachowania dotyczące pracownika lub skierowane przeciwko niemu. Działania te polegają na uporczywym i długotrwałym nękaniu lub zastraszaniu pracownika, co wywołuje u niego zaniżoną ocenę przydatności zawodowej. Pracownik jest poniżany, ośmieszany, izolowany lub wręcz wyeliminowany z grupy. Do takich działań można zaliczyć m.in.:

  • ignorowanie mobbingowanego pracownika
  • przenoszenie mobbingowanego pracownika do miejsc, w których nie ma kontaktu z innymi pracownikami
  • wyśmiewanie mobbingowanego pracownika na tylko na osobności, ale także w towarzystwie innych współpracowników
  • zlecanie zadań, których realizacja jest niemożliwa lub niepotrzebna
  • grożenie pracownikowi – że straci prace, zostanie wszczęte wobec niego postępowanie dyscyplinarne itd.

Takich zachowań jest więcej. Ale co zrobić by się przed tym bronić? Na początek warto zgłosić sprawę odpowiedniej osobie w naszym zakładzie pracy. Pamiętajcie też, aby zebrać dowody wskazujące na mobbing. Można do nich zaliczyć maile, nagrania rozmów itd. Warto też poprosić o poradę dobrego prawnika, gdyż sprawa w ostateczności może trafić do sądu. Nie zapominajmy o tym. Doświadczony prawnik pomoże nam wygrać sprawę. Nie bójmy się korzystać z takiej pomocy czy to w tym czy innym wypadku. Często wiele osób po wykorzystaniu własnych możliwości walki czy to z mobberem czy też w innych okolicznościach poddaje się. A nie tędy droga. Walczmy o swoje. Jeśli nie dajemy rady sami, warto zwrócić się o fachową pomoc.

Dodaj komentarz