Wyciskarki wolnoobrotowe – świetny sposób na letnie upały

Przygotowanie soku w domu jest po stokroć lepszym rozwiązaniem niż sięganie po soki ze sklepowej półki. Jednak aby były one pyszne, a przede wszystkim zdrowe, należy posiadać odpowiednie urządzenie do ich przygotowania. Warto postawić na dobrej jakości wyciskarki wolnoobrotowe do soków, sokowirówki.

Jednak zanim ktokolwiek zdecyduje się na zakup wyciskarki i przygotowania przepysznych soków, powinien dokładnie wiedzieć, w jaki sposób urządzenia te są dzielone na rodzaje. Sprawdzić należy również jakie zalety i wady posiadają określone urządzenia. Poniżej przytoczone zostaną istotne informacje odnośnie tego, na co zwracać uwagę podczas wyboru wyciskarki wolnoobrotowej.

Rodzaje urządzeń do wyciskania soków

Sokowirówki

Urządzenia, które cieszą się popularnością, z uwagi przede wszystkim na dość przystępne ceny. Jak działa sokowirówka? Mianowicie w jej wnętrzu znajduje się ostre sito, które jest wprawiane w ruch. Obracać się może nawet z prędkością 12000 obr/min. Posiadając sokowirówkę, należy mieć na uwadze, że nie wszystkie owoce czy warzywa będzie można w nich wyciskać. Bez problemów da się przygotować sok np. z jabłka czy marchewki. Kłopoty zaczynają się w momencie, kiedy chcemy wyciskać sok z drobnych owoców, np. malin, a także z warzyw zielonych jak choćby sałata czy szpinak.

Trzeba mieć na uwadze, że sok powstały z użyciem sokowirówki nie będzie posiadał drobin miąższu. Z drugiej strony, soki tak powstające posiadają mniej wartości odżywczych, niż te przygotowane w wyciskarkach. Zrobiony przy pomocy sokowirówki sok należy jak najszybciej wypić. Nie nadaje się on do przechowywania, nawet w lodówce.

Wyciskarka do soków pozioma

Wyciskarka do soków pozioma gwarantuje maksymalne wyciskanie soku z owoców lub warzyw. Bardzo dokładnie odciska sok, dzięki czemu uzyskuje się finalnie soki, które nie tracą prawie żadnych wartości odżywczych, w tym witamin czy minerałów. W przeciwieństwie do sokowirówki sok z wyciskarki nie musi być natychmiast wypity. Można spokojnie go odstawić do lodówki i sięgnąć za kilka godzin. Wyciskarki do soków poziome, oprócz przygotowania soków, mogą również znakomicie mielić najróżniejsze produkty, jak np. mak, orzechy czy gotowane mięso.

Wyciskarki do soków pionowe

Czym się różnią wyciskarki do soków pionowe od poziomych? Mianowicie inaczej został ułożony w nich mechanizm, odpowiadający za przygotowanie soków. Taka konstrukcja gwarantuje szybsze robienie soków niż podczas użytkowania poziomych wyciskarek do soków. Należy jednak mieć na uwadze, że pionowe wyciskarki do soków wymagają większych nakładów pracy przy dokładnym ich czyszczeniu. Osoby, które oprócz soków, oczekują również funkcji mielenia produktów, muszą zrezygnować z kupna wyciskarki pionowej. Urządzenie nie ma możliwości mielenia produktów.

Dwuślimakowe wyciskarki do soków

Urządzenia pracują podobnie do wyciskarek poziomych, z tą różnicą, że posiadają dwa wałki ślimakowe. Wpływa to na znacznie dokładniejszy proces wyciskania soków. Dwuślimakowa wyciskarka do soków posiada dodatkowo drobne sito, dzięki czemu przygotowany sok jest bardziej klarowny. Trzeba wiedzieć również, że dwuślimakowe wyciskarki do soków gwarantują najbardziej wydajne wyciskanie soku. Nie ma do nich porównania żaden inny rodzaj wyciskarki. Warto jednak odnotować, że wyciskarki do soków dwuślimakowe nie są wyposażone w żadnego rodzaju dodatkowe funkcje.

Najlepsza wyciskarka do soków – ranking polecanych urządzeń.

Zalety i wady urządzeń do wyciskania soków

Warto dokładnie zapoznać się zaletami i wadami urządzeń, które służą nam do wyciskania soków.

Sokowirówki – wśród zalet należy wymienić przede wszystkim szybkość pracy. W ekspresowym tempie możemy sobie przygotować sok. Przed przygotowaniem soku w sokowirówce nie ma potrzeby krojenia, dzielenia owoców i warzyw. Bez problemów zmieszczą się w urządzeniu. Oczywiście sokowirówki nie są bez wad. Trzeba jednoznacznie przekazać, że sokowirówki nie dadzą rady wszystkim owocom i warzywom. Lista produktów, z których można przygotować sok, jest ograniczona. Dodatkowo soki z sokowirówki należy natychmiast spożyć, nie można odłożyć ich na później. W kwestach użytkowych problemem może być dokładne ich czyszczenie. Sokowirówki pracują w sposób głośny i co najbardziej istotne, po kilku minutach pracy, trzeba zrobić przerwę.

Wyciskarki do soków poziome – soki w nich przygotowane dłużej zachowują świeżość, a przede wszystkim w trakcie ich przygotowania, nie tracą cennych składników. Ogromną zaletą wyciskarek do soków jest również możliwość przygotowania soków z praktycznie wszystkich owoców czy warzyw. Ze spraw praktycznych, należy pamiętać, że wyciskarki do soków w bardzo łatwo sposób można umyć. Wśród wad urządzeń takich jak wyciskarki, należy mieć na uwadze, że przygotowanie soku zajmuje znacznie więcej czasu, niż przy sokowirówkach.

Wyciskarki do soków pionowe – jakie zalety posiadają tego typu urządzenia? Są to przede wszystkim sprzęty, które nie wymagają używania popychacza do przygotowania soków. Z racji, iż są to małe konstrukcje, nie będą zajmowały dużo miejsca w przestrzeni kuchennej. Na minus należy zaliczyć brak dodatkowych funkcji, które pozwalają np. mielić produkty. Na pewno osoby, które mają problemy ze sprzątaniem, nie będą zadowolone z faktu, że czyszczenie wyciskarki do soków pionowej wymaga sporych nakładów czasowych.

Dwuślimakowa wyciskarka do soków – najważniejszą zaletą urządzeń jest to, że najwydajniej wyciskają sok. Do wad zalicza się bez wątpienia czasochłonne i skomplikowane czyszczenie urządzenia.

Jaką wyciskarkę do soków kupić?

Wybierając się na zakupy, trzeba wiedzieć, czego się chce. Dlatego dobrze jest zadać sobie kilka pytań związanych z użytkowaniem wyciskarki i na nie odpowiedzieć. Pomoże to zdecydowanie w wyborze najbardziej użytecznej wyciskarki do soków.

Powyżej można znaleźć informacje o zaletach i wadach każdego z urządzeń do wyciskania soków. Dlatego też przed zakupem należy mieć konkretne oczekiwania i wiedzieć, czy np. będziemy chcieli robić soki z najróżniejszych owoców i warzyw. Jeżeli liczymy na uniwersalność urządzenia, to na pewno nie warto kupować sokowirówki. Szukając wyciskarki do soków, należy sprawdzić takie parametry urządzenia jak wielkość, moc i obroty wałka. Wyciskarka wolnoobrotowa, w przeciwieństwie do sokowirówek, obraca wałek powoli, przez co owoce czy warzywa są zgniatane wolno. Wpływa to na czas przygotowania soku, ale z drugiej strony gwarantuje, iż zrobiony sok nie utraci istotnych składników odżywczych. Kto nie ma czasu, potrzebuje natychmiast soku, powinien pomyśleć o sokowirówce. Kolejną istotną kwestią są sita w wyciskarkach. Rodzaj sita, wielkość i ilość oczek wpływa na efekt finalny, czyli przygotowanie konkretnych soków. Małe dziurki w sitku dają więcej szans, że przygotowany sok będzie bardzo klarowny. Duże oczka to z kolei opcja, że sok będzie zawierał kawałki owoców czy warzyw.

Sprawdzając na sklepowych półkach wyciskarki, koniecznie trzeba sprawdzić jak głośno pracują. Głośna wyciskarka czy sokowirówka to nic przyjemnego. Podczas pracy stwarza duży dyskomfort dla domowników. Renomowani producenci dostarczają takich informacji, więc nie jest kłopotem sprawdzić ilość decybeli, które generuje wyciskarka wolnoobrotowa w trakcie pracy.

Gdzie szukać? Gdzie kupić wyciskarkę do soków?

Chcąc nabyć dobrej klasy wyciskarkę do soków, należy kierować się w stronę sprawdzonych, renomowanych produktów. Warto oczywiście korzystać z ofert sklepów, specjalizujących się w sprzedaży tego typu asortymentu. Mnogość dostępnych wyciskarek do soków sprawia, że każdy znajdzie coś w przystępnej dla siebie cenie. Niższa cenowa półka pozwala kupić wyciskarki wolnoobrotowe już za kilkaset złotych. Te najdroższe mogą kosztować nawet kilkanaście tysięcy złotych. Nie warto w tym miejscu jednak oszczędzać, gdyż wyciskarka do soków powinna być przydatna, sprawna przez długi okres, nawet kiedy będzie często eksploatowana.

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz