Wybór mieszkania do kupienia – od czego zacząć?

Decyzja o zakupie własnego mieszkania to początek wspaniałej, lecz często długiej i trudnej drogi do tego, aby wprowadzić się do swoich czterech kątów. Przyszli lokatorzy często nie do końca wiedzą, jak zabrać się za wybór mieszkania dla siebie. Oto poradnik dla tych, którzy rozpoczynają przygodę z zakupem mieszkania.

Opracowanie budżetu

Najważniejszą kwestią jest rozważenie, jaką kwotę maksymalnie można wydatkować na zakup mieszkania. Opracowanie budżetu jest bardzo trudne, jednak bez tego nie sposób wziąć się za poszukiwania nieruchomości idealnej. Bardzo często zakup mieszkania finansowany jest kredytem hipotecznym, stąd dobrze jest oszacować swoją zdolność kredytową lub zapoznać się z ofertami banków. Częstym błędem jest ustalanie budżetu pod mieszkanie – bank nie udzieli kredyt wyższego, niż pozwala na to zdolność kredytowa, która jest wypadkową takich czynników jak wiek czy zarobki. Budżet może być jednak opracowany z podaniem ewentualnej kwoty dodatkowej, która możliwa jest do uzyskania na zakup mieszkania. Przykładowo lokatorzy mogą założyć, że wydadzą na mieszkanie około 250 000 zł, przy czym nie więcej, niż 300 000 zł. 

Ustalenie priorytetów

Istotne jest również ustalenie wymogów odnośnie tego, jakie powinno być wymarzone mieszkanie. Ważna jest okolica, w której się znajduje, położenie, rozmieszczenie pokoi czy stan techniczny. Ustalenie priorytetów jest o tyle ważne, że czasami trzeba z czegoś zrezygnować. Przykładowo mieszkania w danej dzielnicy mogą nie posiadać tarasów, jednak znajdują się one na pięknych, zamkniętych i strzeżonym osiedlu. Ich wybór uwarunkowany jest jednak priorytetami kupującego, dla którego taras może być najważniejszym elementem mieszkania. Obecnie na rynku nieruchomości znaleźć można setki ofert, dlatego tak istotne jest zawężenie ich jedynie do tych, które spełniają wymagania kupującego. Pozwoli to zaoszczędzić mnóstwo cennego czasu. Warto jednak pamiętać, że cena mieszkania musi mieścić się w ustalonym budżecie. Im bardziej luksusowe mieszkanie i im więcej w nim udogodnień, tym cena będzie wyższa.

Współpraca z doradcą

Wiele osób poszukuje ofert sprzedaży mieszkania przez dłuższy czas, jednak bez żadnych rezultatów. Współczesny rynek nieruchomości charakteryzuje bardzo duża ilość ofert, stąd też trudno jest na własną rękę przeszukiwać portale ogłoszeniowe, które przepełnione są różnego typu anonsami. O wiele łatwiej i prościej jest powierzyć to zadanie specjaliście od rynku nieruchomości. W wyborze idealnego mieszkania pomoże pracownik Expander – firmy, która między innymi oferuje wsparcie w wyborze nieruchomości. Współpraca z doradcą niesie za sobą wiele korzyści. Pozwala przede wszystkim zaoszczędzić mnóstwo czasu i pieniędzy oraz nie wpaść w pułapkę nieuczciwych sprzedawców nieruchomości, którzy często proponują inne ceny, nieodpowiadające stanowi nieruchomości. Z pomocy warto skorzystać przy zakupie mieszkania zarówno z rynku pierwotnego, jak i wtórnego. Własne mieszkanie to zbyt istotna sprawa, aby działać szybko czy bez fachowej pomocy. 

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz