Właściwości świeżo wyciskanego soku z cytryny 

Sok z cytryny ma niezliczoną ilość zastosowań, od kulinarnych po lecznicze. Cytryny są używane w deserach, napojach oraz jako dekoracja do dań mięsnych i rybnych. Sok z cytryny jest naturalnym środkiem czyszczącym i odplamiającym. Olejek cytrynowy nadaje zapach perfumom, mydłom i kremom do skóry.

Sok z cytryny jest stosowany w medycynie od setek lat. Ludzie używali soku z cytryny do zapobiegania wirusom i mieszali go z miodem i imbirem jako skuteczny środek na przeziębienie. Związki antybakteryjne w cytrynach mogą leczyć infekcje jamy ustnej, takie jak zapalenie dziąseł i działają jako środek przeczyszczający w układzie pokarmowym.

Informacje żywieniowe

Jedna łyżka stołowa świeżo wyciskanego soku z cytryny zawiera:

Kalorie: 3

Białko: 0 gramów

Tłuszcz: 0 gramów

Węglowodany: 1 gram

Błonnik: 0 gramów

Cukier: 0 gramów

Sok z cytryny jest doskonałym źródłem witaminy C. Badania wykazały, że witamina C jest ważnym składnikiem odżywczym w zapobieganiu wielu współczesnym chorobom.

Witamina C jest niezbędna do tworzenia kości, naprawy tkanki łącznej i zdrowia dziąseł. Pomaga również układowi odpornościowemu zwalczać infekcje i chroni przed uszkodzeniem komórek przez wolne rodniki. Naukowcy odkryli, że leczenie witaminą C pomaga zapobiegać miażdżycy poprzez wzmocnienie ścian tętnic, a także jest przydatne w leczeniu niepłodności i zaburzeń neurologicznych, takich jak choroba Alzheimera.

Potencjalne korzyści zdrowotne soku z cytryny

Sok z cytryny jest bogatym źródłem korzystnych fitochemikaliów i ma wiele efektów prozdrowotnych. Badania wykazały kilka potencjalnych korzyści zdrowotnych wynikających z picia soku z cytryny:

Działanie antybakteryjne 

Sok z cytryny ma właściwości antybakteryjne i przeciwgrzybiczne. Związki roślinne zawarte w koncentracie soku z cytryny skutecznie hamowały wzrost salmonelli, gronkowców i infekcji candida w jednym z badań. Był również skuteczny przeciwko jednej konkretnej bakterii odpornej na antybiotyki, która powoduje zapalenie płuc i infekcje krwi.

Niższe ciśnienie krwi

Japońscy badacze przyjrzeli się możliwemu związkowi między spożyciem soku z cytryny a ciśnieniem krwi. Stwierdzili odwrotną zależność, co oznacza, że im więcej soku z cytryny spożywał badany, tym niższe było jego ciśnienie krwi. Potrzeba więcej badań, aby ustalić, dlaczego związki zawarte w soku z cytryny mogą obniżać ciśnienie krwi.

Zapobieganie nowotworom

Sok z cytryny jest cennym źródłem flawonoidów, które pomagają chronić przed rakiem. Te flawonoidy mają właściwości przeciwutleniające i zakłócają rozwój i rozprzestrzenianie się raka. W jednym z badań, sok z cytryny był szczególnie skuteczny w hamowaniu wzrostu komórek białaczki.

Leczenie raka

Sok z cytryny może okazać się przydatny w leczeniu niektórych nowotworów, ponieważ wykazano, że hamuje on wzrost guzów. Naukowcy odkryli, że pochodzące z cytryny czynniki zakłócające pracę komórek hamują ich reprodukcję i aktywują śmierć komórek nowotworowych.

Świeżo wyciskany sok z cytryny znajdziesz na stronie: https://naszatlocznia.pl/k/soki-wyciskane/

Potencjalne zagrożenia związane z sokiem z cytryny

Ponieważ sok z cytryny zawiera tak silne składniki, należy skonsultować się z lekarzem przed przyjęciem go lub jakiegokolwiek innego suplementu. Przed wypiciem soku z cytryny należy rozważyć następujące kwestie:

Alergie na cytrusy

Jeśli jesteś uczulony na pyłki traw lub inne owoce cytrusowe, takie jak pomarańcze, grejpfruty lub limonki, możesz być również uczulony na cytryny. Najczęstsze reakcje to swędzenie, pieczenie lub obrzęk ust i gardła. U niektórych osób mogą wystąpić bóle głowy lub zaburzenia żołądkowo-jelitowe.

Może powodować erozję szkliwa zębów

Odnotowano przypadki erozji zębów u osób, które spożywają sok z cytryny w dużych ilościach. Naturalne kwasy znajdujące się w soku z cytryny mogą powodować erozję szkliwa zębów, jeśli są spożywane zbyt często.

Może powodować migreny

Sok z cytryny ma wysoką zawartość tyraminy. Jeśli jesteś wrażliwy na tyraminę, picie soku z cytryny może wywołać migrenowe bóle głowy.

*artykuł sponsorowany

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz