Wizyta u dentysty w czasie pandemii

Dentysta. Wiele osób już na sam dźwięk tego słowa wpada w panikę. Niestety czasem wizyta u dentysty jest niezbędna. Przekonałam się o tym, gdy mój „kochany” ząb mądrości dał o sobie znać. Nie było łatwo, ale teraz jest jeszcze trudniej. Kiedyś był to tylko strach przed samym gabinetem, dentystą i wyrywaniem nieszczęsnego zęba. A teraz… Teraz jest o wiele więcej zagrożeń. Świat stanął na głowie. A strach przybrał jakże mocną i prawdziwą formę. Formę groźnego wirusa.

Czy w dobie pandemii powinniśmy unikać wizyt u dentysty?

Zdawałoby się, że odpowiedź jest prosta. Jednak wizyty u dentysty, to w większości przypadków niezbędna konieczność. Gdy ból się nasila wizyta powinna się odbyć. Są jednak wyjątki. Powinniśmy zrezygnować lub przełożyć wizytę, jeśli mieliśmy kontakt z osobą potencjalnie chorą na COVID-19, niedawno wróciliśmy zza granicy lub ma objawy towarzyszące zakażeniu.

Gdy wizyta jest niezbędna

Jeśli zdecydujemy się na wizytę u dentysty, musimy pamiętać, by przygotować się na pewne zmiany.  Na wizytę powinniśmy przyjść krótko przed umówioną wizytą, by nie spędzać zbyt dużo czasu w poczekalni. Choć w samej poczekalni raczej nie spotkamy innych pacjentów. Wizyty umawiane są tak byśmy się mijali. Przed wejście do gabinetu należy dokładnie umyć ręce. Należy być też świadomym, że lekarz ma prawo odmówić leczenia, jeśli uzna to za ryzykowne. W gabinecie należy ograniczyć dotykanie przedmiotów. A zamiast płacić gotówką, lepiej zapłacić kartą.

Czystość w gabinecie to podstawa

Równie istotne jest skrupulatne przestrzeganie standardów czystości w samym gabinecie. I choć instrumenty, którymi posługuje się stomatolog zawsze powinny być sterylne, to dziś jest to wręcz kwestią priorytetową. Każde narzędzie stomatologiczne, które ma kontakt z płynami ustrojowymi bądź krwią pacjenta, musi zostać poddane sterylizacji. W tym celu stosuje się nowoczesne urządzenia do sterylizacji, które można nabyć np. na  https://lubdent.com.pl/ Bo nie tylko pacjent musi przestrzegać zasad podczas pandemii, ale każdy. A dentysta tym bardziej. Dlatego profesjonalny sprzęt do gabinetu to podstawa.

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz