Wizyta u dentysty – co powinniśmy wiedzieć?

Dentysta. Wiele osób na dźwięk tego słowa wpada w panikę. Czy słusznie? Wizyty u dentysty są naprawdę ważne. Znacznie łatwiej jest zapobiegać drobnym zniszczeniom i infekcjom, niż leczyć rozległe ubytki, ból i stany zapalne. Niestety, zazwyczaj zaczynamy dbać o zęby oraz decydujemy się na wizytę w gabinecie stomatologicznym dopiero w sytuacji, gdy pojawi się problem. A jak powinno być w rzeczywistości? Wizyty kontrolne i odpowiednia higiena jamy ustnej to podstawa. Jak dbać o zęby? Jak często powinniśmy odwiedzać dentystę? O tym wszystkim w dzisiejszym artykule.

Jak często chodzić do dentysty?

Kontrola u stomatologa powinna stać się jednym ze zdrowych nawyków w naszym życiu. Dentystę nie powinno się odwiedzać wyłącznie w momencie, gdy wystąpi ból zęba lub widoczny ubytek. Jak często powinniśmy chodzić na wizyty kontrolne do dentysty?

Osoba dorosła a wizyty kontrolne u dentysty

Osoba dorosła powinna chodzić na wizyty kontrolne do dentysty przynajmniej raz na pół roku. Podczas takiej wizyty stomatolog przeprowadzi przegląd stanu jamy ustnej, weryfikacja stanu uzębienia i przyzębia. Dzięki takim wizytą można wcześnie wykryć wszystkie zmiany i w razie konieczności podjąć odpowiednie kroki. To znacznie ułatwia leczenie i pozwala uniknąć bólu czy komplikacji. Jak się przygotować do takiej wizyty u dentysty? Sprawdź tutaj.

Dentysta Kraków

Czy dzieci powinny częściej chodzić na wizyty kontrolne?

Dzieci mają większą tendencję do powstawania próchnicy. Dlatego wielu dentystów zaleca częstsze wizyty kontrolne. Takie wizyty powinny odbywać się przynajmniej raz na 3 miesiące. Wcześniej warto je poprzedzić wizytą adaptacyjną, którą przeprowadza się zaraz po wyrżnięciu się pierwszych zębów mlecznych. Podczas takiej wizyty dziecko będzie mogło zapoznać z gabinetem, poznać dentystę czy instrumenty dentystyczne. Wizyta ta ma na celu oswojenie malca z dentystą. Potem dziecko inaczej podchodzi do wizyt. Nie boi się już tak bardzo. 

Lepiej zapobiegać niż leczyć

Należy pamiętać, że wizyty u dentysty to jedno. Jednak ważna jest też codzienna domowa higiena jamy ustnej, która pozwoli zachować zdrowy uśmiech na dłużej. Szczotkowanie zębów to podstawa. Zęby należy szczotkować minimum 2 razy dziennie po 2 minuty. Nie powinniśmy zapominać o używaniu nici dentystycznej. Nić dentystyczna umożliwi eliminację zanieczyszczeń z niedostępnych dla szczoteczki przestrzeni między zębami. Warto też stosować płyny do płukania ust, gdyż pomagają skutecznie pozbyć się resztek jedzenia z jamy ustnej, odświeżą oddech i wyregulują pH jamy ustnej. W higienie jamy ustnej równie ważne jak szczotkowanie zębów jest też regularne oczyszczanie języka, na którym również gromadzą się bakterie. To wszystko plus odpowiednia dieta, pozwoli zachować na dłużej zdrowy uśmiech.

Jak zwalczyć strach przed dentystą?

Niestety wiele osób wizytę u dentysty odkłada z jednego powodu. Panicznie się jej boją. Jak pokonać strach? Przede wszystkim należy wybrać odpowiedniego stomatologa. Wybór dentysty jest bardzo ważny. Tu nie liczy się tylko opinia w internecie czy ilość wykonanych zabiegów. Ważne jest  też podejście dentysty do nas. Jeśli będzie w nas budził niechęć, to nigdy nie pokonamy strachu. Dentysta powinien wysłuchać pacjenta. Jeśli ten boi się bólu, powinien mu zaproponować odpowiednie znieczulenie, nawet jeśli nie jest ono przy danym zabiegu wymagane. Pacjent powinien mieć możliwość oswojenia się z sytuacją. Powinien mieć czas i wsparcie. 

 

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz