Wielkanocne chlebki i zajączki do koszyczka

Wielkanocne chlebki i zajączki do koszyczkaŚwięta Wielkanocne już tuż tuż… Dlatego dziś zapraszam Was na prosty przepis na Wielkanocne chlebki i zajączki idealne do koszyczka. Moim dzieciom bardzo podobają się takie wypieki, w szczególności te w kształcie zajączków 🙂 Może i Wy takie upieczecie do Waszych koszyczków?

Składniki:

  • 1 1/2 łyżeczki suchych drożdży
  • 1 1/2 szklanki mąki pszennej (najlepiej do wypieków drożdżowych)
  • 1/2 szklanki mąki żytniej
  • 4 łyżki ciepłego mleka
  • 1 łyżka oliwy z oliwek
  • 2/3 szklanki ciepłej wody
  • 1 łyżeczka drobnego cukru
  • szczypta soli

Przygotowanie:

Wszystkie składniki wymieszać ręcznie. W razie konieczności podsypać odrobiną mąki pszennej. Ciasto ma być delikatne i lekko lepkie, ale powinno odchodzić od rąk. Uformować kulę i przełożyć ją do miski podsypanej mąką. Przykryć ściereczką i zostawić do wyrośnięcia w ciepłym miejscu na około 1 godzinę (do podwojenia objętości).

Piekarnik rozgrzać do 210 stopni. Włożyć do piekarnika na chwilę blachę, na której będziemy piekli zajączki i chlebki (wyłożoną papierem). Na dnie piekarnika ustawiamy naczynie żaroodporne z wodą (około 3/4 szklanki).

Od ciasta odrywamy kawałki z których formujemy chlebki i zajączki. Ja ciasto podzieliłam na 4 większe i 2 mniejsze kawałki. Z czterech uformowałam chlebki, a z dwóch zajączki.

Chlebki: W rękach formujemy kształt chlebków. Nacinamy ostrym nożem, następnie obsypujemy mąką i kładziemy na ciepłej blaszce wyłożonej papierem do pieczenia.

Zajączki: Odrywamy ciasto. Wałkujemy je w rękach aż uzyskamy około 8-10 cm wałeczek grubości mniej więcej małego palca u ręki. Spłaszczamy delikatnie końce, składamy na pół i zawijamy (formę zwinięcia widać na zdjęciu). W środek “oczka” przyklejamy małą kulkę z ciasta – ogonek naszego zajączka. Obsypujemy mąką i kładziemy na ciepłej blaszce wyłożonej papierem do pieczenia.

Pieczemy około 20-25 minut, aż do zarumienienia (czas pieczenia zależy od piekarnika).

Smacznego

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz