Wałbrzych i okolice – co warto zwiedzić?

Wałbrzych. Niegdyś miasto tętniące życiem. Teraz lekko zapomniane, owiane szarością. Jednak czy to oznacza, że jest nieciekawe? Czy warto je odwiedzić? Tak. Atrakcje turystyczne czekają wszędzie. Zarówno w samym Wałbrzychu, jak i w jego okolicach. Dolny Śląsk jest piękny i skrywa wiele „perełek”, które warto zobaczyć.

Zamek Książ i Ruiny Zamku Stary Książ

Zamek Książ to niewątpliwie najpopularniejsza atrakcja Wałbrzycha. Większość turystów od razu kieruje się w jego stronę. Nic dziwnego, bo sam zamek i jego okolice aż kuszą by tu przyjechać. Ten piękny zamek znajdziemy na wzniesieniu na terenie Książańskiego Parku Krajobrazowego. Do zamku łatwo trafić drogą nr 35 od Wałbrzycha w kierunku Świebodzic. Zwiedzanie całego zamku, ogrodów, podziemi może zająć nawet cały dzień, zwłaszcza jeśli chcemy poznać pełną historię i kilka ciekawych legend 😉 Będąc już w tych okolicach warto zobaczyć równie Ruiny Zamku Stary Książ.

To piękne miejsce, które nie jest oblegane przez turystów. Jednak każdy, kto choć raz się tam udał, wie że naprawdę warto tu przyjechać. Te ruiny cieszą dorosłych i małych podróżników. Do tego tuż za ruinami mamy taras widokowy, z którego rozpościera się naprawdę piękny widok. Z tego też miejsca możemy zobaczyć Zamek Książ.

Czy warto zwiedzić miasto Wałbrzych?

Górnicza przeszłość miasta sprawia, że niektóre jego części nie zachwycają wizualnie, inne są powoli odnawiane. Jednak warto tu przyjechać i poznać całe miasto, a nie tylko jego okolice. Po mieście kursują m.in. taxi Wałbrzych , które zabiorą nas wszędzie. Możemy zobaczyć Plac Magistracki i ratusz, odwiedzić rynek. Jeśli lubimy zabytki sakralne, to w Wałbrzychu są ciekawe kościoły. Ale to oczywiście nie wszystko. Jedną z ciekawszych atrakcji miasta jest Stara Kopalnia. To dość niezwykłe muzeum, dzięki któremu można poznać historię wałbrzyskiego górnictwa, zobaczyć różne eksponaty, wejść na wieżę widokową i posłuchać ciekawych historii przewodnika (byłego górnika). Będąc w Wałbrzychu można też wstąpić do Muzeum Porcerlany. Eskpozycja liczy ponad 10.000 eksponatów. Muzeum mieści się w Pałacu Albertich wybudowanym w latach 1801-1803.

Góry Wałbrzyskie i wieże widokowe

Wałbrzych stanowi dobrą bazę wypadową do wielu wycieczek. Osoby kochające piesze wędrówki, zdobywanie szczytów i wież na pewno zaciekawią Góry Wałbrzyskie. Trójgarb oraz Chełmiec należą do Korony Gór Polski i warto je zdobyć. Trasy prowadzące na szczyty nie są zbyt wymagające. Na szczycie Trójgarbu w 2018 roku wybudowano charakterystyczną wieżę. Każdy z 5-ciu tarasów wieży ma trójkątny kształt. Z wieży rozpościera się piękny widok na okoliczne tereny. Pod samą konstrukcją znajdziemy ławeczki i miejsce na ognisko. Naprawdę warto się tu udać. Wieżę widokową znajdziemy również na górze Borowej. Ciekawostka! To Borowa jest najwyższych szczytem Gór Wałbrzyskich, a nie nie znajduje się w Koronie Gór Polskich. Jak to możliwe? Otóż, gdy powstawała Korona Gór Polskich, za najwyższy szczyt uznano Chełmiec. Jednak później pomiary okazały się błędne. Chełmiec jest niższy, ale oczywiście i ten szczyt warto zdobyć.

 

 

 

Print Friendly, PDF & Email

One comment

Dodaj komentarz