Wady i zalety diet oczyszczających

dieta oczyszczającaDziś chciałabym napisać Wam kilka słów o dietach oczyszczających. Dlaczego? Otóż w obecnych czasach ze względu na nasz tryb życia, nieodpowiednie odżywianie (wynikające często z pośpiechu), stosowanie używek czy zanieczyszczenia środowiska w naszym organizmie bardzo często gromadzą się toksyny. Pierwszymi objawami zanieczyszczenia organizmu może być brak energii, zwolniony metabolizm, przemęczenie, ziemista cera i nadwaga. Wówczas zaleca się właśnie stosowanie tak zwanej diety oczyszczającej. Polega ona na odtruwaniu organizmu z toksyn poprzez specjalnie skomponowaną dietę.

Istnienie bardzo wiele najróżniejszych diet oczyszczających. Przy wyborze odpowiedniej dla nas diety należy zwrócić najpierw uwagę na trzy podstawowe czynniki:

 1. Wiek – dieta nie jest zalecana dzieciom, młodzieży, ludziom w podeszłym wieku.
 2. Pory roku – np. długotrwała dieta oczyszczająca w zimie może doprowadzić do osłabienia organizmu. Warto zacząć dietę wiosną, latem lub jesienią.
 3. Stan zdrowia – dieta nie jest zalecana np. kobietą w ciąży, a przed rozpoczęciem diety warto najpierw skonsultować się z lekarzem.

Kilka wskazówek przed rozpoczęciem diety:

 • Jeszcze przed rozpoczęciem stosowania diety oczyszczającej, należy wyeliminować żywność wysoko przetworzoną, pełną cukru i tłuszczu.
 • Najlepszy okres na kurację oczyszczająca to weekend lub urlop, kiedy nie musimy być aktywni.
 • Oczyszczające działanie diety można wzmocnić sięgając po ziołowe herbatki oczyszczające, zwracając jednak uwagę, by ich działanie nie polegało jedynie na przeczyszczaniu, które na dłuższą metę jest szkodliwe.

Rodzaje diet oczyszczających:

 • Dieta owocowa – polecana jest szczególnie latem, ze względu na swoje właściwości wychładzające organizm. Kompozycja takiej diety może być bardzo różnorodna.
 • Dieta cytrusowa – składa się głównie z owoców cytrusowych, soków rozcieńczonych wodą mineralną, przygotowanych ze świeżych grapefruitów, pomarańczy, cytryn. Warto wspomnieć, że cytrusy są jednym z najważniejszych składników diety na zakwaszenie organizmu.
 • Dieta warzywna polecana jest zarówno latem, jak i zimą. Jak sama nazwa wskazuje, składa się głównie z warzyw i soków warzywnych. Zazwyczaj jest to rozcieńczony wodą świeżo wyciśnięty sok z marchewki, buraka, selera, zielonej pietruszki, a także koktajl warzywny z ogórka, selera naciowego, zielonej pietruszki, pomidorów, sok z kwaszonej kapusty. Warzywa, które powinny być składnikiem diety oczyszczającej, to marchew, seler, buraki, brokuły, por, pietruszka, ogórek, kabaczki, papryka, pomidory, cukinia, sałata. Warzywa można podawać w formie surowej lub przygotowane np. na parze. Dozwolone jest też dodawanie oleju lnianego, co poprawia wchłanianie witamin rozpuszczalnych w tłuszczach.
 • Dieta owocowo-warzywna – trwa zazwyczaj 3 tygodnie. Główne składniki to owoce i warzywa w różnej postaci (gotowane, surowe, wywary, soki). Jadłospis stopniowo rozszerza się o kolejne produkty, a mianowicie jogurty i kefiry naturalne o niskiej zawartości tłuszczu, chude mięso drobiowe oraz ryby, kasze, produkty pełnoziarniste, ziarna.

Takie diety są proste, zdrowe i nie wymagają od nas dużych wyrzeczeń, bo często trwają naprawdę krótki okres. Najważniejsze, aby dobrać dietę odpowiednią do swoich preferencji i potrzeb. Warto też wspomóc się cateringiem dietetycznym, który oferuje gotowe, odpowiednio skomponowane posiłki. Jeśli szukacie odpowiedniego cateringu, to warto zajrzeć na stronę Przełom w odżywianiu.

A jakie korzyści przynosi oczyszczanie organizmu z toksyn?

 • odtruwanie organizmu – usuwanie nagromadzonych toksyn,
 • spadek masy ciała,
 • poprawę ogólnego samopoczucia i wyglądu, poprawę wyglądu cery,
 • dostarczenie dużych ilości naturalnych antyoksydantów,
 • usuwanie złogów śluzu i kwasu moczowego z organizmu,
 • zwiększenie wrażliwości smakowej,
 • wzmocnienie systemu odpornościowego.

Wady:

 • oczywiście źle skomponowana lub za długa dieta może np. doprowadzić do osłabienia organizmu czy chorób z powodu braku jakiegoś pierwiastka czy witaminy.

Jednak niewątpliwie oczyszczanie organizmu z toksyn poprzez dietę ma więcej zalet niż wad i należy do bardzo skutecznych sposobów na poprawę i zachowanie zdrowia.

 

 

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz