Tort na każdą okazję – jak wybrać?

Tort, to bez wątpienia ciasto, które kojarzy się z urodzinami. Ale czy tylko? Zdecydowanie nie. Ten słodki, wyjątkowy wypiek towarzyszy nam przy każdej wyjątkowej uroczystości. Czy jest to roczek naszego dziecka, komunia, chrzciny czy też ślub. Oj, pamiętam swój ślubny tort 🙂 Był pyszny i naprawdę piękny. Dokładnie taki jaki chciałam mieć. Do tej pory mam z niego figurkę. Tak, tak więc, że już nie powinnam jej jeść. Dla mnie, to piękna pamiątka 🙂 Ale wracając do tortów… Oczywiście każdy tort dla dziecka czy też tort na komunię możemy przygotować sami, ale czy każdy to potrafi? Czy każdy ma na to czas? Czy nie lepiej udać się do specjalisty? Według mnie tak. O ile czasem przygotowuję sama tort urodzinowy dla męża, to w przypadku większych uroczystości stawiam jednak na gotowe cukiernicze cuda.

Jak wybrać tort na komunię i chrzciny?

Uroczystości w ciągu roku jest wiele, ale komunię lub chrzciny organizuje się dla danego dziecka tylko raz, dlatego wszystko powinno być idealne, w tym również tort. Tort na chrzciny lub komunię, to część wyjątkowej uroczystości, która zaczyna się w kościele, a kończy w domu lub w lokalu, w gronie rodziny i znajomych. Pierwsza komunia święta, to okazja do okolicznościowego tortu, tak samo jak chrzciny. Oczywiście taki tort możemy wykonać sami, ale po tym jak zobaczyłam jakie piękne torty na komunię i chrzciny wykonuje cukiernia rybnik, to myślę że nie ma się co trudzić, tylko zdać się na profesjonalistów w dziecinie słodkich wypieków.

Jaki tort dla dziewczynki, a jaki dla chłopca?

Klasyczny tort na komunię czy chrzciny jest biały. Może być dodatkowo udekorowany ozdobnymi kwiatami czy też elementami pasującymi do danej uroczystości jak: eucharystia, różaniec itp. Wielkość tortu należy dostosować do ilości zaproszonych gości. Tort nie musi być duży. Ale czym się różni tort dla dziewczynki od tego dla chłopca? Najczęściej po prostu dodatkami. Torty dla chłopców są mniej kolorowe, często paleta barw idzie w kierunku granatów, brązu czy niebieskich odcieni. Mają też mniej dodatków. Torty dla dziewczynek mają więcej kwiatków itd. Ale to jak będzie wyglądał tort tak naprawdę zależy od nas samych i naszych upodobań. Przed daną uroczystością warto przejrzeć ofertę w sklep online.

Jaki wybrać tort na urodziny?

Jaki wybrać tort na urodziny? Tak naprawdę zależy to od dwóch podstawowych czynników (nie licząc trzeciego, którym jest oczywiście smak) – czy ma być, to tort dla dziecka czy dla dorosłego? oraz Jakie są upodobania solenizanta? To podstawowe pytania przy wyborze odpowiedniego tortu.

Tort dla dziecka

Jeśli interesują nas torty dla dzieci, to na pewno warto wybrać coś kolorowego lub z wizerunkiem ulubionej bajkowej postaci czy też związanego z hobby małego jubilata. Wiem z doświadczenia, że gust maluchów się szybko zmienia. U nas co roku jest inny tort na urodziny 🙂 Raz był samochód ze świnką Peppą, za rok był Psi Patrol, teraz synek chciałby coś z Minecraft, ale pewnie do urodzin jeszcze zmieni z 2-3 razy zdanie 😉 

Przykładowy tort rybnik z Cukierni u Janusza

Dobrze, że można zamawiać ciasta z dostawą i ktoś to za mnie pięknie wykona. A córeczka… no cóż 😉 I ona ma swoje upodobania. A to tort księżniczka, a to tort z ozdobnymi cukrowymi figurkami, a to z kwiatkami itd.

Nie zapomnijcie też o smaku. Moje maluchy na przykład lubią najbardziej torty śmietankowo-malinowe. Nie lubią mas czekoladowych, więc nigdy takich nie zamawiam. To bardzo ważne, aby podać te wymagania przy zamówieniu tortu. Warto też wybierać masy tak by tort nie był za słodki i nikogo nie rozbolały brzuszki. Nie eksperymentujcie w tym dniu, tylko postawcie na sprawdzone połączenia.

Tort dla dorosłego

Wybierając torty urodzinowe dla osoby dorosłej musimy kierować się nie tylko gustem solenizanta, ale też i „stylem” uroczystości. Tort dla mamy powinien być piękny, może być np. biały i przyozdobiony kwiatami wykonanymi z masy cukrowej. Ale za to tort dla przyjaciółki może być już bardziej szalony o ile taka będzie też cała uroczystość. Tu można pokusić się o śmieszne figurki, napis itd. A dla 19-nastolatki można wykonać tort z jej ulubioną piosenkarką czy inną gwiazdą. Torty tak samo jak ozdoby powinny pasować do charakteru uroczystości. Pamiętajmy o tym. Jeśli nie wiemy co wybrać warto zapytać w sklepie – osobiście lub telefonicznie. A na pewno nam pomogą.

A smak… to też już indywidualny gust. Można postawić na klasyczne rozwiązania, tak by tort smakował każdemu lub podpytać solenizanta o ulubione smaki i wykonać tort specjalnie z myślą o nim. I to i to rozwiązanie jest dobre 🙂

Zamawiając tort w cukierni pamiętajcie, że należy to zrobić z odpowiednim wyprzedzeniem. I tak dla przykładu w Cukierni u Janusza w Rybniku tort artystyczny należy zamówić z 5-dniowym wyprzedzeniem. Moja koleżanka często wybiera torty rybnik. Takie torty z dowozem, to naprawdę dobre rozwiązanie. Ja miałam przyjemność próbować tamtejszego tortu szwarcwaldzkiego i… muszę przyznać, że wówczas nie skończyło się na jednym kawałku 😉

P.s. Zamawiając tort warto też zamówić inne ciasta z dostawą. Wszystko za jednym zamachem 😉

*przykładowe zdjęcia w większości pochodzą ze strony/fanpage Cukierni u Janusza w Rybniku. Piękne prawda? 🙂

 

 

Print Friendly, PDF & Email

One comment

Dodaj komentarz