Szałwia to jedno z ziół, które w naszym kraju cieszy się szczególnym zainteresowaniem. Doceniały ją już nasze babcie. Chętnie stosuje się ją w medycynie tradycyjnej oraz jako wsparcie w walce z rozmaitymi problemami zdrowotnymi. Szałwia trafia do niektórych kosmetyków naturalnych. Można również dodać ją do przyrządzanych w domu potraw, by wzbogacić ich smak i równocześnie zadbać o swoje zdrowie.
Kiedy i dlaczego warto spożywać szałwię? Jakie są jej właściwości i czy na pewno każdy powinien po nią sięgać? Tego dowiecie się z dzisiejszego artykułu.
Szałwia – ziołowa apteczka na wyciągnięcie ręki
Szałwia zalicza się do ziół o szerokim spektrum zastosowań. Najczęściej używa się odmiany nazywanej szałwią lekarską (z łac. Salvia officinalis), a zwłaszcza jej drogocennych liści, w których kryje się olejek eteryczny oraz szereg wartościowych składników aktywnych. Znacznie rzadziej w preparatach na bazie szałwi stosuje się kwiaty lub korzenie tej rośliny.
Do czego przydaje się szałwia? Kluczowe są jej właściwości lecznicze. Bywa ona bowiem używana jako wsparcie w leczeniu lub profilaktyce rozmaitych schorzeń. Można stosować ją w formie świeżej lub suszonej do przyrządzania naparów. Dużą popularnością cieszą się także suplementy diety zawierające szałwię, które oferuje choćby zielarnia Evital.
Szałwia przydaje się też jako składnik wartościowych, naturalnych kosmetyków i środków czystości. W końcu, ze względu na piękne, barwne kwiaty, chętnie umieszcza się ją na balkonach i rabatach ogrodowych, jako roślinę ozdobną i miododajną.
Skład szałwi – jakie cenne składniki w niej znajdziemy?
Jak już wspomnieliśmy, szałwia to bogate źródło wielu substancji aktywnych, które korzystnie wpływają na samopoczucie i kondycję zdrowotną.
Jakie składniki w niej znajdziemy? Przede wszystkim szałwia zawiera spore ilości flawonoidów, kwasów organicznych i saponinów. Nie można również zapominać o tym, że w tej roślinie występują witaminy (A, C i z grupy B) oraz minerały (magnez, żelazo, sód, potas i cynk).
Tak bogaty zestaw substancji sprawia, że zwykła szałwia wykazuje szereg wartościowych właściwości, z których warto korzystać na co dzień.
Właściwości szałwi – kiedy najlepiej z niej korzystać?
W dużej mierze kojarzy się ziele szałwi jako produkt wspierający walkę z infekcjami górnych dróg oddechowych. Napar z tej rośliny ma działanie wykrztuśne, pomaga pozbyć się wydzieliny z oskrzeli.
Warto również pamiętać o tym, że szałwia potrafi wspierać procesy trawienne oraz pracę całego układu pokarmowego, zmniejszając choćby dyskomfort trawienny oraz regulując działanie jelit.
Z właściwości przeciwzapalnych i antybakteryjnych szałwi chętnie korzysta się w kosmetykach i produktach wspierających leczenie problemów skórnych. Znajdziemy ją zatem zarówno w preparatach do pielęgnacji skóry trądzikowej, jak i w środkach wspierających leczenie łuszczycy lub grzybicy różnych części ciała.
Szałwia to także bardzo kobiece zioło. Bywa bowiem pomocna w leczeniu dolegliwości związanych z obfitymi miesiączkami. Stosuje się ją również w środkach dla kobiet w okresie menopauzy, by pomóc im uporać się z nieprzyjemnymi objawami (np. uderzeniami gorąca).
Kto powinien uważać na szałwię? Podstawowe przeciwwskazania
Czy każdy może bezpiecznie korzystać z szałwii? Wszystko zależy oczywiście od indywidualnych predyspozycji. Istnieje też pewna grupa przeciwwskazań.
Z szałwi nie powinny na przykład korzystać kobiety karmiące piersią, ponieważ regularne przyjmowanie tego zioła potrafi ograniczyć laktację. Oprócz tego szałwia jest znana z tego, że obniża skuteczność leków przeciwzakrzepowych. Nie powinno się również stosować jej podczas długofalowego przyjmowania leków antydepresyjnych.
Szałwia – ziołowa porcja zdrowia na co dzień
Szałwia ma szerokie spektrum zastosowań w medycynie naturalnej, kosmetologii i kulinariach. Potrafi być wielkim wsparciem dla zdrowia. Zdarza się jednak, że umie zaszkodzić, zwłaszcza gdy się jej nadużywa. Nie od dziś przecież wiadomo, że każde lekarstwo da się zmienić w truciznę – wszystko zależy od zastosowanej dawki.