Siostry. Niesamowita historia życia kobiet z rodziny Mitford.

Siostry. Niesamowita historia życia kobiet z rodziny Mitford.Dziś chciałabym polecić Wam kolejną niezwykle ciekawą lekturę. Książka „Siostry. Niesamowita historia życia kobiet z rodziny Mitford”, to biografia sześciu niesamowitych kobiet. Ich życiorysy są tak barwne, że na początku osobiście myślałam, że mam do czynienia z literacką fikcją. Nic jednak bardziej mylnego. Te niesamowite i intrygujące zarazem postacie żyły naprawdę. Każda z sióstr jest inna.

„Weźmy sześć dziewcząt- wszystkie nieokiełznane indywidualistki- i wypuśćmy je w świat w samym środku jednej z największych zawieruch politycznych w historii ludzkości. Oto opowieść o siostrach Mitford, przypominająca eksperyment socjologiczny, którego wyniki wprawiłyby w osłupienie niejednego naukowca obdarzonego najbujniejszą nawet wyobraźnią. Niemała część jego czaru wypływa z faktu, że nie sposób go powtórzyć. Nigdy już nie urodzi się sześć takich dziewcząt, które wychowano by w taki właśnie sposób i w takich czasach.”

Ale co w nich było takiego niezwykłego? Siostry urodziły się na początku XX wieku w Wielkiej Brytanii. Ich młodość trafiła na lata zarówno pierwszej, jak i drugiej wojny światowej. Miały styczność z Hitlerem, Churchillem, Bryanem Guinnessem. A w Anglii zasłynęły zarówno jako celebrytki, skandalistki i arystokratki. Barwne, niepowtarzalne, nietuzinkowe. Nancy, Pam, Diana, Jessica i Debora. Choć były siostrami, wychowywały się wspólnie, to każda z nich miała swoją niepowtarzalną historię, swój wyjątkowy charakter i podejście do otaczającej je ciężkiej, wojennej rzeczywistości. Nansy była pisarką o nieskazitelnych manierach. Pam była miłością brytyjskiego poety, żyła spokojnie na wsi. Trzecia z sióstr stała się zagorzałą faszystką, poślubioną finansowemu baronowi. Czwarta ubóstwiała Hitlera, a gdy Wielka Brytania wypowiedziała wojnę Trzeciej Rzeszy, z rozpaczy nawet usiłowała popełnić samobójstwo. Piąta była członkinią Komunistycznej Partii Stanów Zjednoczonych i żoną bratanka Winstona Churchilla. Zaś najmłodsza z sióstr poślubiła lorda Cavendisha, zostając najsłynniejszą księżną Wielkiej Brytanii. Uwierzcie mi, że ten skrótowy opis sióstr naprawdę mało o nich mówi. Każda była wyjątkowa, niepowtarzalna, a ich zachowania często były wręcz skandaliczne. Czy polubicie siostry Mitford? Tego nie wiem. Ale wiem, że warto poznać ich losy 🙂

Niezwykła książka sześciu niezwykłych postaci. Czy warto przeczytać? Tak, choć jeśli nie znacie dobrze historii Anglii i rodziny Mitfordów możecie niestety się lekko zagubić. Osobiście miałam przez to problem ze zrozumieniem niektórych wątków, lecz mimo to cała lektura była na tyle ciekawa, że z przyjemnością doczytałam ją do samego końca.

„Siostry. Niesamowita historia życia kobiet z rodziny Mitford” Laura Thompson
Objętość: 488 stron
Rok wydania: 2017
Wydawnictwo: Kobiece

taniaksiazka

 

Print Friendly, PDF & Email

One comment

Dodaj komentarz