Sernik z mlekiem skondensowanym – kremowy i pyszny

Sernik na mlekiem skondensowanym – kremowy i pyszny

Dziś przepis na sernik idealny! Tak, śmiało mogę to napisać, bo sernik na mleku skondensowanym cudownie wyrasta, nie opada, jest kremowy, puszysty i wręcz rozpływa się w ustach. Możecie go zrobić w większej tortownicy lub tak jak ja w kwadratowej formie. Ten sernik jest cudowny 🙂 A do tego naprawdę prosty w przygotowaniu. Minimalna ilość składników, a jaki wspaniały efekt.  I ten zapach podczas pieczenia… Aż ciężko się oprzeć, by nie spróbować go zaraz po wyjęciu z piekarnika. Polecam 🙂

Spróbujcie przepisu na sernik na mleku skondensowanym. On uda się każdemu. Wysoki, kremowy sernik to idealna propozycja na deser, przyjęcia czy święta.

Składniki:

  • 1 kg dobrej jakości sera na sernik – u mnie twaróg sernikowy Wieluń Mój Ulubiony
  • 5 jajek M
  • 2 budynie waniliowe (2×40 g)
  • 1 mleko zagęszczone słodzone (puszka 530 g)
  • cukier puder do oprószenia ciasta

Przygotowanie:

Blaszkę (u mnie kwadratowa 26×26, może być też np. tortownica 26 cm) wykładamy papierem do pieczenia. Papier powinien być na spodzie i na bokach (wystarczy lekko wysmarować formę masłem lub margaryną, a papier się do niej przykleja).

Piekarnik rozgrzewamy do 170 stopni (grzanie góra-dół, bez termoobiegu). Sernik pieczemy na środkowym poziomie. Poziom niżej wkładamy naczynie żaroodporne wypełnione do połowy wodą.

Białka oddzielamy od żółtek.

Białka umieszczamy w mniejszej misce. Ubijamy na sztywno.

Do większej przekładamy cały ser, nasze żółtka, wlewamy mleko skondensowane i dodajemy 2 waniliowe budynie (proszek). Wszystko miksujemy do połączenia.

Dodajemy partiami pianę z białek i delikatnie wszystko mieszamy łyżką lub ręczną trzepaczką.

Masę przekładamy do przygotowanej formy.

Sernik wkładamy do nagrzanego piekarnika. Pieczemy w 170 stopniach przez 35 minut. Po tym czasie obniżamy temperaturę do 140 stopni i pieczemy jeszcze 40 minut. Wyłączamy piekarnik, ale nie wyciągamy jeszcze sernika. Zostawiamy go w zamkniętym piekarniku na 15-20 minut. I dopiero wyciągamy i studzimy.

Sernik kroimy dopiero, gdy całkowicie przestygnie (wcześniej należy ostrożnie ściągnąć papier do pieczenia).

Przechowujemy w chłodnym miejscu. Przed podaniem oprószamy cukrem pudrem.

Smacznego

 

 

 

 

44 comments

  1. beata says:

    Pieczenie na środkowym poziomie na kratce ?A gdzie wstawiamy naczynie żaroodporne ? Na samo dno piekarnika czy na blasze bezpośrenio pod tortownicą z sernikiem ?

    • Magdalena says:

      Sernik pieczemy na środkowym poziomie piekarnika. Ja ustawiam ciasto na kratce. A naczynie może Pani ułożyć nawet na dnie piekarnika. Jak Pani wygodniej.

    • Magdalena says:

      Cieszę się, że przepis się podoba 🙂 Jeśli kiedyś będzie miała Pani jakieś zdjęcie to będzie mi miło jak podeśle je Pani na mój mail lub przez FB. Zamieszczę w galerii na blogu „Czytelnicy pieką/gotują”

      Pozdrawiam

  2. Beata says:

    Zrobiłam ten sernik w blaszce 24, bo chciałam aby był jeszcze wyższy, a on mi klapł jeszcze niżej niż go wlałam, nie wiem co zrobiłam nie tak. Jest niziutki, zakalec:(

    • Magdalena says:

      Niziutki zakalec? Przyznam szczerze, że nigdy nie miałam takich problemów z tym przepisem. Robi go nawet sama moja córeczka.
      A czy zastosowała się Pani do wszystkich ustawień temperatury? (najpierw wyższa, potem obniżamy) Blaszka z wodą była na dole piekarnika? Białka ubite na koniec dopiero wmieszane w masę?

      • Magdalena says:

        Podpytuję o tyle rzeczy, bo próbuję dojść do tego co się takiego stało, że Pani ren sernik nie wyszedł. Przepis jest naprawdę wielokrotnie sprawdzony.

    • Marta says:

      Ale jak zakalec?? W serniku??
      Ja robię ten sernik już chyba z 8 raz. Właśnie jest w piekarniku bo rodzina przyjedzie i zawsze mi wychodzi poza jednym razem. MOze tu ten sam błąd. Kiedyś zamiast mleka zagęszczonego słodzonego dałam takie mleko z kartonika zagęszczone. Źle doczytałam przepis.

Dodaj komentarz