Post przerywany – czy warto go przeprowadzić?

Lato i początek roku to zawsze najintensywniejszy okres, w którym wiele osób przechodzi na dietę. Chęć szybkiego schudnięcia sprawia, że każdy szuka czegoś odpowiedniego dla siebie. Jedną z popularniejszych metod odchudzania jest tzw. post przerywany. Jego zwolennicy twierdzą, że ma liczne korzyści. Czy tak jest naprawdę? Co o nim wiadomo? Jakie są zasady postu przerywanego? Czy warto go stosować?

 

Post przerywany, znany również jako intermittent fasting (IF) zyskuje coraz większą popularność wśród osób będących na diecie. Z czego to wynika? Czym właściwie jest post przerywany? 

 

Czym jest post przerywany?

Post przerywany to metoda polegająca na jedzeniu posiłków wyłącznie w określonym, ograniczonym przedziale czasowym. Stosując taką przerwę między posiłkami dajemy organizmowi czas na dłuższe, dokładniejsze trawienie. Najpopularniejszą metodą postu przerywanego jest wariant 16:8. Polega on na poszczeniu przez 16 godzin (np. od 19:00 do 11:00) i spożywaniu posiłków w ciągu pozostałych 8 godzin (np. od 11:00 do 19:00). Są też bardziej restrykcyjne wersje postu, gdzie pości się np. 20 godzin, a je jedynie przez 4.

 

Jakie są zasady postu przerywanego?

Jedyną zasadą postu przerywanego jest niespożywanie posiłków poza wyznaczonymi godzinami. Post przerywany nie określa tego co powinniśmy jeść i ile. Mówi tylko, kiedy można to robić.

 

Zalety i wady postu przerywanego?

Post przerywany przez wielu uważany jest jako cudowny sposób na zgubienie kilogramów i poprawę zdrowia. Przypisywanych jest mu wiele korzyści. Czy, aby na wszystko są dowody? Jak się okazuje – niekoniecznie. Podstawowym faktem jest to, że sam post przerywany nie gwarantuje utraty wagi. Utrata wagi jest związana z ujemnym bilansem energetycznym, czyli „obcięciem” kalorii. Jeśli więc dana osoba w oknie żywieniowym będzie spożywać nadmierną ilość kalorii to niestety nie schudnie. Jeśli jednak podejdzie do postu poważnie i będzie sięgać po odpowiednie produkty, to post przerywany może jej pomóc w osiągnięciu celu. Zastosowanie postu przerywanego ułatwia za to zmianę niekorzystnych nawyków, jak np. podjadanie między posiłkami czy jedzenie przed snem. Kolejną zaletą jest fakt, że wprowadzenie postu przerywanego nie jest ciężki. Nie jest to przecież restrykcyjna dieta, która wymaga wielu wyrzeczeń. 

 

Czy każdy może stosować post przerywany?

W przypadku osób chorych przewlekle oraz osób intensywnie trenujących przed zastosowaniem postu przerywanego należy skonsultować się z lekarzem lub dietetykiem. Postu przerywanego nie powinny też stosować: kobiety w ciąży, dzieci, osoby z niedowagą i zaburzeniami odżywiania, chorzy na kamicę żółciową, cukrzycę czy osoby cierpiące na niedociśnienie.

/artykuł sponsorowany/

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz