Porozmawiajmy o zdrowiu. Jaki ciśnieniomierz kupić?

Dziś kilka słów o zdrowiu. Tym razem nie będę tu pisać o dietach czy ćwiczeniach, ale o wyborze odpowiedniego urządzenia do mierzenia ciśnienia. Wielu moich znajomych zastanawia się jaki ciśnieniomierz kupić. Często ich wybory i argumenty są skrajnie różne. Czym sugerować się przy wyborze? Który ciśnieniomierz jest lepszy?

Jak wiece istnieje wiele rodzajów, producentów i modeli takich urządzeń. Dokonując wyboru konkretnego produktu należy odpowiedzieć sobie na kilka podstawowych pytań:

  • komu dany ciśnieniomierz ma służyć?
  • jak często będzie on wykorzystywany?
  • na co postawić – wygoda, precyzja, a może nowoczesny wygląd?

Ale najważniejszym z nich niewątpliwie będzie to jaki rodzaj ciśnieniomierza wybrać – elektryczny czy manualny?

Jaki rodzaj ciśnieniomierza wybrać – elektryczny czy manualny?

Jeden i drugi rodzaj ma swoich zwolenników, jak i przeciwników. Ciśnieniomierze elektryczne cechuje przede wszystkim wygoda użytkowania. Wśród nich znajdziemy dwie grupy: ciśnieniomierz naramienny oraz ciśnieniomierz nadgarstkowy. Osobiście mam i polecam ten pierwszy rodzaj. Poręczny, wygodny, jeśli kupimy dobry model, to również naprawdę dokładny. Jeśli chodzi o ciśnieniomierz nadgarstkowy, to również ma on swoich zwolenników. Ja osobiście do nich nie należę. Ale dużo osób ceni jego wygodę. Tylko co z precyzją? Tu różnie niestety bywa. Dlatego osobiście polecam Wam jednak ciśnieniomierz naramienny.

A co z ciśnieniomierzem manualnym? Jest to nadal nieodłączny element wielu toreb ratowniczych i lekarskich. Ciśnieniomierz wskazówkowy cechuje najwyższa precyzja pomiaru i prostota konstrukcji, dzięki czemu jest on praktycznie bezawaryjny. Jednak ma jedną wadę – jego użytkowanie nie należy do najwygodniejszych. W moim domu był taki ciśnieniomierz (a może nadal jest, gdzieś w szufladzie), jednak obecnie łatwiej i szybkiej korzysta mi się z wersji elektronicznej.

Podsumowując

Ciśnieniomierz należy dobrać do siebie. Jeśli ma go używać np. osobą młoda, uprawiającą sport, która potrzebuje ciśnieniomierza od czasu do czasu, aby sprawdzić stan po treningu, osoba która często podróżuje, to można skłonić się nad wyborem ciśnieniomierza nadgarstkowego.

Jednak jeśli zależy wam na precyzji i prostocie używania warto wybrać ciśnieniomierz naramienny. Prosty w obsłudze, precyzyjny, mało awaryjny.

Przy wyborze nie zapominajcie też o tym, by wybrać urządzenia w miarę znanego producenta, najlepiej wieloletniego dystrybutora tego typu urządzeń. To bardzo ważne. Tu nie warto stawiać na niską cenę, tu liczy się jakość.

A Wy jakich ciśnieniomierzy używacie? Macie jakieś cenne wskazówki dla innych?

 

 

 

 

 

 

Print Friendly, PDF & Email

3 comments

  1. Marysia says:

    Fajnie napisane 🙂 Ja mam właśnie ciśnieniomierz naramienny, automatyczny (Diagnosis DM600 IHB) i tak jak piszesz, jest bezawaryjny i banalny w obsłudze a do tego ma bardzo dokładne pomiary 🙂

Dodaj komentarz