Porozmawiajmy o 20. tygodniu ciąży. Jak powinna przebiegać ciąża?

Tak się akurat składa, że 20. tydzień to dokładnie połowa błogosławionego czasu ciąży. Mowa oczywiście o książkowych terminach. Praktyka jednak wygląda zupełnie inaczej i udowadnia nam, że każda ciąża przebiega inaczej. Są jednak pewne prawidła, które warto zapamiętać w przypadku ciąży.

Skoro to już półmetek ciąży, to o wiele więcej możemy o niej powiedzieć. To niezwykle ważny etap, na którym płód szybko się rozwija, a matka musi za wszelką cenę zadbać o ten bezpieczny rozwój. 20. tydzień ciąży to również czas, w którym większość kobiet bardzo wyraźnie odczuwa ruchy płodu, w tym okresie bardzo często jesteśmy już w stanie określić płeć dziecka.

Co dzieje się w 20. tygodniu ciąży?

Wspomnieliśmy już o ruchach płodu. Mniej więcej w tym czasie płody stają się coraz aktywniejsze i choć mają wciąż dopiero kilkanaście centymetrów długości i nie ważą nawet pół kilograma, to zaczynają odkrywać możliwości swojego ciała. Ruchy stają się odczuwalne, choć nie u każdej mamy, a ich brak wcale nie powinien być sygnałem alarmowym. Jeśli tylko z badań wynika, że wszystko jest w najlepszym porządku, to powinno się dać maluchowi nieco więcej czasu na naukę.

W tym czasie wiele matek zaczyna odczuwać kopnięcia dziecka, a także jego czkawki, które się pojawiają i są absolutnie normalnym zjawiskiem. Jeśli zaś chodzi o ciało matki, to ono również utrzyma silną tendencję wzrostową. Na tym etapie brzuch jest już zazwyczaj ładnie zaokrąglony i może być widoczny, a mama powinna zaobserwować kilkukilogramowy przyrost masy ciała względem początku ciąży. Przy osobach o prawidłowej masie ciała mówiły o średnio 4,75 kg różnicy. W przypadku osób bardzo szczupłych oczywiście jest to nieco więcej (nawet ok. 6 kg), a w przypadku osób większych nieco mniej (np. 3 kg).

Mało widoczny brzuch również nie jest powodem do zmartwień, jeśli płód rozwija się prawidłowo. Niektóre kobiety mają takie predyspozycje, że nawet w zaawansowanej ciąży trudno takową zaobserwować i o ile wszystko jest z ciążą w porządku, nie jest to powód do zmartwień.

Wiele kobiet jest zaskoczonych, że już na tym etapie pojawia się w piersiach mleko, ale to również normalne zjawisko. Już w 20. tygodniu ciąży wiele kobiet decyduje się dla komfortu na wkładki laktacyjne.

Wystąpić mogą bóle kręgosłupa i stawów, które sprawiają matkom oczywisty dyskomfort. W takich sytuacjach, jeśli nie ma żadnych innych przeciwwskazań, zaleca się rozsądną i bezpieczną aktywność fizyczną. Apelujemy jednak o ćwiczenia z głową i zgodnie z zaleceniami i instrukcjami lekarzy. W końcu ciężarne powinny bardzo uważać z tego typu czynnościami.

Jakie badania powinno się wykonać?

To okres, w którym nie powinno się przegapić badań okresowych. Następuje tu tzw. USG połówkowe (od półmetka ciąży), które pozwala dokładnie prześledzić rozwój płodu (i często ustalić już jego płeć. Pozwala ono wykryć także sporą część wad wrodzonych. Do tego lekarze powinni wymagać od matki pełnej morfologii krwi, ogólnego badania moczu i testu na obecność przeciwciał na toksoplazmozę.

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz