Podręczniki szkolne – dlaczego warto z nich korzystać?

Podręczniki obecne są w życiu każdego ucznia. Już w przedszkolu pojawiają się pierwsze książki edukacyjne, które mają na celu wspomaganie przyswojenia wiedzy. Na każdym etapie nauki, zarówno w szkole podstawowej, liceum, technikum bądź w szkole branżowej, istnieje lista obowiązkowych pozycji, które musi nabyć uczeń. Oczywiście wiele osób się buntuje, nie chce się im nosić ciężkich książek, nie rozumieją konieczności ich posiadania. 

Dlaczego podręczniki do szkoły są niezbędnym elementem w czasie edukacji? Przede wszystkim jest to pomoc dla nauczyciela, aby przedstawianą wiedzę poprzeć na konkretnych przykładach. Dzięki podanym w książce informacjom, wykładowca może jaśniej wytłumaczyć uczniom zawiłe kwestie. Najważniejszym aspektem jednak jest to, że podręczniki szkolne dają dziecku możliwość usystematyzowania nabytej wiedzy. Może samodzielnie w domu przygotować się do odpowiedzi, powtórzyć materiał przed klasówką lub ważnym egzaminem. Jest to świetny sposób dla ucznia, aby nauczyć się niezależności w zdobywaniu cennych informacji. 

Niestety, bardzo często uczniowie muszą nosić kilka książek do szkoły, ich plecaki są ciężkie i nieporęczne. Wpływa to negatywnie na postawę oraz może powodować bóle kręgosłupa. Jest to jeden z powodów, przez które od kilku lat pojawiają się wiadomości odnoście wprowadzenia e-podręczników. 

E-podręczniki – czy mają rację bytu w polskich szkołach?

Wielu nauczycieli popiera wprowadzenie e-podręczników oraz większego działania na materiałach multimedialnych. Jest to ciekawa propozycja dla uczniów, która na pewno przyciągnie ich uwagę, często w przeciwieństwie do tradycyjnej książki. Da również nauczycielowi większą wolność w zakresie wykorzystywanego materiału, umożliwi wprowadzenie większej aktywności wśród uczniów, da pole do dyskusji. Uniknęlibyśmy powielania schematów i rutyny. 

Z ekologicznego punktu widzenia, wprowadzenie e-podręczników jest doskonałym pomysłem. Niestety, ale informacje podawane w książkach szkolnych, bardzo często i szybko się dezaktualizują. Dodatkowo, jeśli wprowadzane są zmiany w podstawie programowej, trzeba wydrukować nowe podręczniki do szkoły. Zamienienie papierowych książek na elektroniczne wpłynęłoby na zmniejszenie wycinki drzew, a także umożliwiłoby łatwiejsze nanoszenie zmian. 

Współczesne dzieci i nastolatkowie dużo chętnie stukają w ekran tableta lub telefonu niż przewracają strony w książkach. Wykorzystanie książek online nie byłoby dla uczniów problemem, gdyż często od najmłodszych lat mają opanowaną obsługę sprzętu elektronicznego. E-podręczniki mogłyby zawierać dodatkowe odnośniki do materiałów, takich jak filmiki na YouTube, pliki audio lub stron internetowych poszerzających wiedzę. Można również wprowadzić quizy multimedialne bądź gry, które pozwoliłyby utrwalić nabyte wiadomości poprzez zabawę. 

E-podręczniki mają możliwość podkreślenia ważnych fragmentów, zapisania ich lub skopiowania. Jest to przydatna funkcja, która pozwala na szybszy dostęp do ważnych cytatów i zdecydowanie ułatwia powtórkę przed sprawdzianem. 

Chociaż e-podręczniki mają niepodważalne zalety, wiążą się również z pewnymi trudnościami. Rodzice musieliby zapewnić dziecku dostęp do komputera lub tableta z szybkim łączem internetowym, a niestety nie każdy jest może pozwolić sobie na taki wydatek. Trzeba wziąć również pod uwagę, że sprzęt elektroniczny może się popsuć, może zabraknąć Internetu. Co wtedy? Czy dziecko zostanie pozbawione możliwości swobodnej nauki? Innym aspektem, który sprawia, że e-podręczniki nie są idealnym rozwiązaniem, jest to, że komputer, tablet bądź telefon są źródłem wielu bodźców, które mogą rozpraszać ucznia. Wyskakujące powiadomienia są w stanie odwrócić uwagę od ważniejszych zadań. Podkreślmy również, że spędzanie wielu godzin przed ekranem może negatywnie wpływać na wzrok rozwijających się dzieci. 

Chociaż dyskusja o tym, czy e-podręczniki są lepsze od tradycyjnych wersji, trwa od wielu lat, nie ulega wątpliwości, że podręczniki są wciąż nieodzownym elementem podczas edukacji szkolnej.

*artykuł sponsorowany

Dodaj komentarz