Podaruj Mamie zdrowie w prezencie

Mama to najważniejsza kobieta w życiu każdego z nas. Prawdziwy przyjaciel, opoka i wsparcie nawet w dorosłym życiu. Relacje łączące dziecko z matką są jedyne w swoim rodzaju, niepowtarzalne i powinny trwać wiecznie. Ważnym elementem troski o zdrowie, jest dbałość o wykonywanie przez mamę badań profilaktycznych, które umożliwiają wykrycie potencjalnych chorób i wczesne podjęcie leczenia dającego olbrzymią szansę na całkowite wyleczenie. Dlatego jednym z najlepszych prezentów na Dzień Mamy jest umówienie jej na mammografię.

Pomóż mamie zachować zdrowie – profilaktyczna mammografia

Większość mam z reguły zawsze myśli najpierw o swoich dzieciach i wnukach zaniedbując własną osobę. Dlatego wykorzystując święto jakim jest Dzień Matki, warto umówić tę najważniejszą kobietę w życiu na wizytę i zawieźć na badania. By troską, miłością i oddaniem okazać jak ważne miejsce zajmuje w życiu. Jednym z najważniejszych badań dla wszystkich kobiet po 50 roku życia jest mammografia

Mammografia jest jednym z najważniejszych i podstawowych badań obrazowych wykrywającym wczesne stadia patologicznych zmian nowotworowych w piersiach. Umożliwia bowiem wykrycie zmian nowotworowych jeszcze na etapie, kiedy nie są one wyczuwalne w samobadaniu piersi. 

Badanie nie wymaga żadnego specjalnego przygotowania. Jednakże w dniu planowanej wizyty nie powinno się stosować żadnych balsamów, talków czy dezodorantów w górnej połowie ciała. Warto też zadbać o garderobę, która umożliwi swobodne rozebranie się od pasa w górę. 

Przebieg badania

Badanie mammograficzne trwa około 15 minut dla jednej piersi i przeprowadzane jest w pozycji stojącej. W trakcie badania wykonywane są cztery zdjęcia rentgenowskie po dwa na każdą pierś. 

Jest to badanie, w którym badaną pierś umieszcza się na specjalnej płycie i uciska drugą płytą od góry a trzecią z boku w celu uzyskania dwóch zdjęć. Ucisk jest stopniowo zwiększany, by uzyskać wiarygodny i szczegółowy obraz a także, by wyrównać występujące wokół gruczołu zgrubienia, dzięki czemu gęstość tkanek znajdujących się w piersiach rozkłada się równomiernie i piersi stają się dobrze widoczne. Pozwala to na jasną ocenę stanu gruczołu i eliminuje nawet niewielkie prawdopodobieństwo zasłonięcia jakichkolwiek nieprawidłowości. Sam proces naświetlania wynosi zaledwie kilka sekund. Wynik badania przekazywany jest bezpośrednio po jego zakończeniu, najczęściej na płycie CD.

Po badaniu można podejmować normalne codzienne czynności bez żadnych ograniczeń. W związku, z czym po zakończonej wizycie w ramach dalszej części świętowania Dnia Matki z powodzeniem można zaprosić ukochaną mamę do restauracji, na długi spacer bądź inną formę wspólnego spędzenia czasu. 

Mammografia jest podarunkiem bezcennym, ratującym w wielu przypadkach życie. Nie jest badaniem nadzwyczaj drogim, wymagającym odpowiednio wcześniejszego zgromadzenia odpowiedniej kwoty pieniędzy. Jego cena waha się bowiem granicach 80 zł do 100 zł. Wykonuje się je również w ramach NFZ po uzyskaniu odpowiedniego skierowania do lekarza specjalisty ginekologa lub onkologa.

*artykuł sponsorowany

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz