Pierzga pszczela – czym jest i dla kogo?

Człowiek, obserwując pszczoły, może się od nich wiele nauczyć. Budowane przez nie kilkudziesięciotysięczne społeczności pszczele, zamieszkujące dzikie gniazda i ule, tworzą zorganizowany i prężnie działający system. Pszczoły są przecież synonimem pracowitości. Natomiast ludzi interesuje przede wszystkim to, wokół czego organizują one całe swoje funkcjonowanie. Od lat zachwycamy się smakiem i zdrowotnymi właściwościami miodu, lecz od pewnego czasu ludzką uwagę przykuła produkowana przez pszczoły pierzga pszczela

Czym właściwie jest pierzga? Czy jest ona jeszcze bardziej wartościowa niż miód? Dlaczego zaczęto tak szaleć na jej punkcie? W tym artykule rozwiejemy wszelkie wątpliwości dotyczące tego pszczelego produktu. 

Co to jest pierzga?

Pierzga to przede wszystkim pokarm dla pszczół. Każda z nich podczas pobierania pyłku kwiatowego, gdy znajduje się jeszcze wewnątrz kwiatostanu, oblepia pyłek swoją śliną, by móc przystosować swój ładunek do lotnego transportu. Pszczoła, docierając do gniazda, umieszcza pyłek w przystosowanych do magazynowania go plastrach. Natomiast tam w temperaturze około 30 stopni Celsjusza rozpoczyna się proces jego fermentacji, zwanej fermentacją mlekową. Powstała z tego procesu pierzga ma wygląd brązowych niewielkich grudek i jest głównym składnikiem pożywienia dla larw i młodych pszczół. Pozyskujący ją pszczelarze muszą pamiętać, aby nie wydobywać całej pierzgi z ula, ponieważ jej brak może doprowadzić do wyginięcia całej pszczelej społeczności.

Pierzga pszczela – na co pomaga?

Pierzdze pszczelej przypisywane są różnorakie właściwości lecznicze. Pierzga zawiera bowiem węglowodany, tłuszcze, białka, aminokwasy egzogenne, potas, krzem, żelazo, fosfor, cynk oraz witaminy z grupy A, B, C, D, E, a także K. Składniki odżywcze, jakie posiada, pomagają we wzmacnianiu organizmu, jego odporności i regeneracji. Znacząco poprawia też działanie układu immunologicznego. Stosować pierzgę pszczelą powinni zarówno powracający do zdrowia rekonwalescenci, jak i osoby z osłabionym układem nerwowym albo ci przechodzący depresję. Ponadto zdrowotne właściwości pierzgi pszczelej pomagają w problemach żołądkowych.

Pierzga – jak stosować?

Pierzgę pszczelą można przyjmować na kilka sposobów. Jednym z nich jest podawanie jej w formie naparów. Najprostszy przygotowuje się, nalewając wody do szklanki, w której znajduje się jedna łyżeczka pierzgi. Po odczekaniu kilkunastu godzin napar powinien być już zdatny do picia. Jeszcze innym sposobem jest picie pierzgi pszczelej wraz z herbatą lub napojem ziołowym. Ten jakże cenny pszczeli produkt podawany może być również jako suplement diety.

Pierzga pszczela od WcinajMiód

Posiadamy w swej ofercie produkty z pierzgą pszczelą, jej mieszankę z miodem, polis, mleczkiem i pyłkiem, jak i samą pierzgę. Te pochodzące bezpośrednio od pszczelarzy, zamknięte w szklanym słoiku produkty stanowią niezwykle życiodajny, zdrowotny i przede wszystkim – naturalny lek dla osób w każdym wieku.

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz