Pierożki drożdżowe z pasztetową i pieczarkami
Lubicie tradycyjne pierogi? A próbowaliście kiedyś wersji drożdżowej? Jeśli nie, to zdecydowanie polecam Wam dzisiejszy przepis na pierożki drożdżowe z pasztetową i pieczarkami. Takie pierogi można przygotować zarówno na przyjecie, jak i obiad. My je uwielbiamy. Ich przygotowanie jest naprawdę proste. Ciasto nie wymaga długiego wyrastania. A farsz… Ten przygotujecie dosłownie w kilka minut.
Najważniejsze, by do farszu wybrać dobrej jakości pasztetową. Ja polecam Wam pasztetową ze sklepu Martika Bez sztucznych barwników i polepszaczy, produkt oparty na tradycyjnej recepturze. Spójrzcie na skład: mięso wieprzowe 37%, rosół (woda, przyprawy), bułka pszenna, wątroba wieprzowa 9%, tłuszcz wieprzowy, cebula, sól, pieprz czarny, pieprz ziołowy.
Co wyróżnia wyroby Martika?
TRADYCYJNE WYROBY
Martika jest rodzinną firmą, zajmującą się wyrobem najwyższej jakości tradycyjnych wędlin. Firma mieści się w Radomyślu Wielkim, skąd też oryginalne nazwy wędlin jak Szynka wiejska wiązana radomyska. Niezmienna od lat, przekazywana z pokolenia na pokolenie receptura wytwarzania wędlin pozwala na uzyskanie wyjątkowych w smaku specjałów, którymi dzieli się od 1998 roku. Jakość potwierdzają certyfikaty świadczące o wpisie na Listę Produktów Tradycyjnych wydawanych przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, na trzy produkty (Szynka wiejska wiązana, baleron wędzony, kiełbasa wiejska). Zostały one przyznane, w związku z tradycyjną metodą produkcji wędlin – są produkowane wg. 100 letniej receptury będącą ściśle strzeżoną rodzinną tajemnicą.
JAKOŚĆ I SMAK – najważniejsze informacje
Do produkcji wędlin i innych wyrobów nie używa się polepszaczy i sztucznych barwników, a mięso jest zawsze najwyższej jakości pochodzące od lokalnych, zaufanych hodowców.
Część z produktów posiada badania, z których wynika że są bezglutenowe (<5mg na 1kg)
Nad procesem produkcji i obróbki wędlin czuwają sami właściciele firmy, którzy „strzegą” jej unikalnego charakteru.
Wędliny nie są magazynowane – od razu po przygotowaniu są przekazywane do sprzedaży/wysyłki.
W związku z rzemieślniczym charakterem zakładu, część z produktów jest ograniczona ilościowo do sprzedaży, aby utrzymać najwyższą jakość.
SKLEP ONLINE
Od lipca 2020 roku produkty można kupić już online:
www.facebook.com/pg/martikawyrobytradycyjne/
Szczerze polecam zakupu w sklepie Martika – szybka bezproblemowa realizacja. Na dodatkową uwagę zasługuje sama realizacja wysyłki. Firma stosuje opakowania izotermiczne, które dają gwarancje świeżości do 48h, utrzymując temperaturę do +4°C dzięki wkładom chłodzącym. Więcej informacji na temat dostawy znajdziecie tutaj: https://martika.pl/dostawa/
A teraz czas na pyszny przepis na drożdżowe pierożki z pasztetową i pieczarkami.
Drożdżowe pierogi z pasztetową i pieczarkami – przepis
Składniki:
Na ciasto:
- 500 g mąki pszennej + do podsypania
- 30 g świeżych drożdży
- mała szczypta soli
- 40 g masła lub margaryny
- niepełna szklanka mleka
- szczypta cukru
- 1 jajko klasy M + 1 jajko do posmarowania pierożków
Na farsz:
- 260 g pasztetowej Martika (dobry skład!)
- 10 pieczarek
- 2 pełne łyżki suszonej cebuli lub 1 mała cebula
- 1 łyżka mała
- sól i pieprz do smaku
Przygotowanie:
Przygotowujemy ciasto na drożdżowe pierogi:
Podgrzewamy mleko (ma być lekko ciepłe, ale nie gorące). Do ciepłego mleka wkruszamy drożdże, dodajemy szczyptę cukru. Mieszamy składniki i odstawiamy na chwilę na bok.
Do miski wsypujemy mąkę, wlewamy nasze drożdże, dodajemy sól, wbijamy jajko i dodajemy masło (siekamy je na małe kawałki). Wyrabiamy ciasto. Ciasto powinno być miękkie, elastycznie, nie lepiące się do dłoni. W razie potrzeby dłoń podczas wyrabiania posypujemy mąką. Ciasto należy wyrabiać przez dłuższy czas.
Ciasto odstawiamy na bok pod przykryciem (na czas przygotowania reszty składników i rozgrzania piekarnika, ciasto nie wymaga długiego wyrastania).
Przygotowujemy farsz do pierogów:
Obieramy pieczarki i kroimy w kosteczkę. Smażymy na łyżce masła (aż nadmiar płynów odparuje), pod koniec doprawiając niewielką ilością soli i pieprzu.
W misce mieszamy za pomocą widelca podsmażone pieczarki, cebulę (u mnie suszona, jeśli używacie świeżej należy ją drobno posiekać i podsmażyć) i pasztetową. Próbujemy i opcjonalnie doprawiamy (ja tego już nie robiłam, pasztetowa jest dobrze doprawiona i całość ma idealny smak).
Piekarnik rozgrzewamy do 180 stopni (grzanie góra-dół, bez termoobiegu).
Przygotowujemy drożdżowe pierogi z farszem:
Ciasto wykładamy na blat/matę podsypaną mąką. Wałkujemy na grubość około 4 mm.
Wycinamy kółka. Każde kółko rozciągamy lekko w dłoniach, nakładamy farsz i zlepiamy palcami brzegi tworząc pieroga.
Pierogi układamy na blaszce wyłożonej papierem do pieczenia. Zachowujemy odstępy. Smarujemy wszystkie rozmąconym jajkiem i posypujemy sezamem.
Pierogi pieczemy w nagrzanym piekarniku około 20-25 minut. Ja przeważnie pierwsze 15 minut piekę bez termoobiegu, a następnie go włączam. Pierogi pieczemy na łady złoto-brązowy kolor. Czas pieczenia może być różny w zależności od piekarnika.
Smacznego
Mój mąż lubi pasztetową ale te sklepowe okropne. Tu widzę naprawdę fajny skład. Przy najbliższej okazji zamowię na spróbowanie 🙂
Polecam 🙂
Ale super pomysł! Zapisuję przepis.